За добро потрібно віддячувати добром

НАЗАД
27 лютого 2015 16:24

Нинішній Донбас насправді далеко не такий ворожий, яким його вважає більшість українців? Щоб зрозуміти це, там потрібно побувати. Про стосунки з місцевими мешканцями згадують бійці оперативно-­бойової застави Могилів­ Подільського прикордонного загону.

Нинішній Донбас насправді далеко не такий ворожий,  яким його вважає більшість українців? Щоб зрозуміти це, там потрібно побувати. Про стосунки з місцевими мешканцями згадують бійці оперативно-­бойової застави Могилів­ Подільського прикордонного загону.

 

Після прибуття на ділянку відділу «Амвросіївка» підрозділ на чолі з командиром Олександром Тимчуком розташувався на околиці населеного пункту Улянівка, що на самому українсько­російському кордоні.

– Хоча ми й перебували за кілька кілометрів від місця основних бойових дій, «увагою» сусідів­росіян обділені не були, – розповідає офіцер Олексій Федоров. – Із суміжної території щодня летіли снаряди з «Градів», «Ураганів» і самохідних артустановок. Тут запросто можна було побачити та відчути, як розриваються міни різних калібрів, спостерігати за результатами «роботи» 100-­міліметрової протитанкової гармати. Після них залишалися наскрізні дірки в бетонних блоках, глибокі вирви, а в полях, лісосмугах та на дорогах – нерозірвані міни й снаряди. Ми шукали їх і передавали саперам.

У час, коли бійці оперативно-­бойової застави обороняли українсько­російський рубіж на Донеччині, переважна більшість місцевих не приховувала свого ворожого ставлення. «Що ви тут забули? Якби не прийшли сюди – все було б нормально!», – неодноразово доводилося чути прикордонникам. Щоправда, сьогодні у багатьох донеччан настає прозріння. Більшість людей змінили власне ставлення до українських воїнів, відчувши на собі «діяльність» самопроголошених «ДНР» та «ЛНР». Однак серед місцевих були й такі, хто із самого початку свідомо підтримував Україну.

– Одна сім’я взяла шефство над заставою: чоловік допомагав у господарстві, дружина пригощала домашньою їжею, доставляла воду і спілкувалася з нами винятково українською, – пригадує боєць Володимир Мінялюк. Його бойовий товариш Тарас Огороднік додає:

– Ці люди ставилися до нас як до рідних, у будь­-який час приходили на допомогу. Тож не дивно, що ми потоваришували…

Хлопці розповіли, що незадовго до захоплення території сепаратистами їхні друзі – Олексій та Лідія – (з міркувань безпеки імена змінено) були змушені покинули будинок й виїхати до родичів у Росію. Залишатися в рідному селі було небезпечно: підтримка українських воїнів коштувала б їм життя.

У той час прикордонники отримали наказ про передислокацію. Прощаючись з донбаськими друзями, не приховували жалю. Гадали, що ніколи не побачаться з цими добрими людьми.

– Під час виходу застави з оточення наші друзі постійно нам телефонували, – пригадує офіцер Володимир Сопільняк. – Проте через відсутність мобільного зв’язку і постійні обстріли ми не мали змоги повідомити про себе. Та як тільки­-но зв’язок відновився, подружжя дуже зраділо, почувши, що всі бійці живими й неушкодженими дійшли до Маріуполя.

Наприкінці осені подружжя та двійко їхніх дітей повернулися з Росії і завітали до Могилів­Подільського. Вони повідомили, що їхня донька продовжуватиме навчання у Вінниці, куди з Донецька переведено кафедру її університету. Прикордонники з радістю допомогли сім’ї дістатися до обласного центру, знайшли житло та роботу.

За добро треба віддячувати добром. Те, скільки для нас зробили ці мужні люди, не забудеться ніколи, переконані воїни.

Популярні розділи та сервіси