Ви можете підписатись на поштову розсилку новин або іншої цікавої та корисної інформації
Захисний код*:
відписатись
19.09.2017
a
a
a
Співробітництво з ОБСЄ

Державна прикордонна служба України відповідно до п. 9 Комплексу заходів з імплементації Мінських домовленостей від 12.02.2015 продовжує вживати комплекс заходів щодо пошуку шляхів відновлення контролю над неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону в межах окремих районів Донецької та Луганської областей  через налагодження ефективної взаємодії з Організацією з безпеки та співробітництва в Європі та Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ в Україні (далі – СММ ОБСЄ).

Так, на виконання завдань президента України Держприкордонслужбою України у 2016 році:

1. опрацьовано пропозиції щодо залучення можливостей ОБСЄ з питань відновлення контролю над кордоном;

2. прийнято участь у ряді нарад і робочих зустрічей високого рівня:

 • 3 березня ц.р. – доповідь пропозицій ДПСУ на засіданні РНБО Главі держави;
 • 6 травня ц.р. – нарада в МЗС щодо можливості розгортання Поліцейської місії ОБСЄ в ОРДЛО;
 • 19, 26 травня ц.р. – в Апараті РНБО з питань можливого залучення Поліцейської місії ОБСЄ;
 • 23 вересня ц.р. – в Генеральному штабі ЗСУ з питань реалізації рамкового обговорення порядку практичної реалізації Рамкового рішення Тристоронньої контактної групи про розведення сил і засобів від 21 вересня 2016 року.

В рамках співробітництва з СММ ОБСЄ:

1. 8 лютого 2016 року проведено зустріч Голови Державної прикордонної служби України В. Назаренко із Главою СММ ОБСЄ в Україні Послом Е. Апаканом, в ході якої обговорено актуальні та перспективні питання співробітництва між Держприкордонслужбою України та СММ ОБСЄ в умовах сучасної військово-політичної обстановки. Основним здобутком стало повідомлення СММ ОБСЄ про те, що питання кордону буде внесено до порядку денного чергового засідання підгрупи з питань безпеки в рамках роботи Трьохсторонньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Сході України, а усі наступні засідання підгрупи передбачатимуть участь представника від Державної прикордонної служби України.

2. Проведено зустрічі першого заступника Голови Державної прикордонної служби України В. Серватюка із Першим заступником Глави СММ ОБСЄ А. Хугом:

 • 9 лютого 2016 року – під час зустрічі Сторони обговорили можливі варіанти наближення передових патрульних баз СММ ОБСЄ до неконтрольованих ділянок українсько-російського державного кордону шляхом розгортання нових патрульних підрозділів СММ ОБСЄ в межах непідконтрольних Уряду України окремих районів Донецької та Луганської областей. Під час зустрічі сторони зокрема зупинились на питаннях координації діяльності вздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей та на адміністративній межі з Автономною Республікою Крим, а також вздовж контрольованої ділянки українсько-російського державного кордону.
 • 7 квітня 2016 року –  метою зустрічі стало практичне обговорення питань реалізації раніше досягнутих домовленостей щодо співпраці та координації діяльності. Прикордонники проінформували представників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ про готовність співпраці з польовими офісами СММ ОБСЄ в контексті повідомлення останнім про діяльність незаконних збройних формувань, провокації, польоти безпілотних літальних апаратів та інші події як на лінії зіткнення так і на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією АР Крим. В рамках зустрічі сторони домовились організувати зустрічі на місцевому та регіональному рівнях з метою опрацювання механізму взаємодії та обговорення питань її практичної імплементації.
 • 17 жовтня 2016 року – Метою зустрічі було обговорення питань розвитку подальшого співробітництва та підтримання взаємодії, особливо в контексті виконання Рамкового рішення Тристоронньої контактної групи про розведення сил і засобів від 21 вересня 2016 року.
 • 3 січня 2017 року відбулася перша в новому році зустріч першого заступника Голови Державної прикордонної служби України Василя Серватюка із Першим заступником Глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александром Хугом, метою якої було обговорення основних досягнень та результатів співпраці між Держприкордонслужбою та СММ ОБСЄ в Україні у 2016 році, а також визначення пріоритетів розвитку співробітництва на 2017 рік.

Символічним стало те, що зустріч відбулася у день першого офіційного візиту діючого Голови ОБСЄ, Федерального міністра європейських, інтеграційних та закордонних справ Австрії Себастьяна Курца до України, в порядку денного якого є окреслення питання важливості діяльності Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на території України.

Окремо під час розмови було обговорено питання функціонування контрольних пунктів в’їду-виїзду вздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей, спрощення пропускних операцій для цивільного населення, а також можливості зміни режиму роботи КПВВ.

 

3. Налагоджено конструктивну співпрацю між ДПСУ та СММ ОБСЄ, зокрема:

 • визначено механізм обміну інформацією;
 • узгоджено порядок залучення спостерігачів СММ до моніторингу ситуації в КПВВ;
 • запроваджено скоординовані патрулювання лінії розмежування – в межах Луганської області та скоординований моніторинг українсько-російського кордону;
 • спільно опрацьовано пропозиції щодо розгортання та наближення до кордону з РФ нових передових патрульних баз Місії;
 • проведено регулярні зустрічі представників ДПСУ та польових офісів Місії на місцевому (регіональному) рівні.

За результатами річного співробітництва з Секретаріатом ОБСЄ:

 • 12 – 13 квітня 2016 року прийнято участь у Щорічній 10-тій зустрічі національних координаторів ОБСЄ з питань прикордонної безпеки та менеджменту (м. Берлін, ФРН);
 • розпочато та активно ведеться робота щодо участі ДПСУ у діяльності Платформи гендерної рівності ОБСЄ для національних відомств з питань безпеки та управління кордонами з метою започаткування проекту «Програма жіночого лідерства та розширення прав і свобод жінок»;
 • участь у проекті ОБСЄ «Інтерактивна тренувальна програма протидії корупції для представників прикордонних, митних та антикорупційних органів України і Республіки Молдова»;
 • участь персоналу у двох тренінгах ОБСЄ з вирішення транскордонних викликів з питань виявлення потенційних іноземних терористів-бойовиків;
 • навчання персоналу за програмою Міжнародного річного дистанційного навчального курсу для старших офіцерів з питань забезпечення безпеки кордонів, управління та лідерства;
 • участь персоналу протягом року у різноманітних навчальних курсах та міжнародних науково-практичних конференціях з питань прикордонної безпеки на базі Коледжу ОБСЄ з управління кордонами (м. Душанбе, Таджикистан).

В рамках співробітництва з Координатором проектів ОБСЄ в Україні:

- Взято участь у Міжнародній конференції «Національні моделі демократичного контролю над секторами безпеки та оборони» (14 липня 2016 року, м. Київ), з метою вивчення кращих міжнародних практик у цій сфері;

- Прийнято активну участь у Східноукраїнському форумі «Відновлення через діалог» під егідою ОБСЄ (23.03.2016 м. Маріуполь, 1-2.11.2016 м. Маріуполь) у рамках проекту «Підтримка Національного діалогу заради реформ, справедливості і розвитку», метою якого є визначення та обговорення ключових викликів та потреб у сфері розвитку місцевих громад та варіантів їх вирішення;

- Участь у Міжнародній конференції «Перехрестя діалогу: від спільних викликів – до консолідованих зусиль» (м. Київ, 19 грудня 2016 року), метою якої було підведення підсумків спільних зусиль Координатора проектів  ОБСЄ в Україні, органів державної влади України та громадянського суспільства, докладених для підтримки діалогу в Україні в 2016 році, а також здійснення обміну досвідом, вивчення практики вирішення конфліктів в інших країнах, обговорення та пошук нових шляхів для зміцнення діалогу в майбутньому.