Незгасима пам’ять

НАЗАД
03 квiтня 2016 15:07

Служба має багато яскравих свідчень відданості військовому обов’язку. Особливо пам’ятними сторінками вкарбувалася у літопис «зелених кашкетів» їхня жертовність при виконанні бойових завдань у зоні АТО.

Служба має багато яскравих свідчень відданості військовому обов’язку. Особливо пам’ятними сторінками вкарбувалася у літопис «зелених кашкетів» їхня жертовність при виконанні бойових завдань у зоні АТО.

 

За цей час майже 14 тисяч військово­службовців Держприкордонслужби пройшли пекельне горнило так званої гібридної війни на Донбасі. Нині 4,5 тисячі правоохоронців державного рубежу продовжують нести службу в протистоянні з озброєними та підтримуваними північним сусідом сепаратистами. За мужність і героїзм, проявлені воїнами, державними нагородами уже відзначено 663 прикордонники (66 посмертно), відомчими – 2 583 особи. Понад 13 тисяч осіб прикордонного відомства отримали статус учасника бойових дій.

На вівтар майбутньої перемоги поклали найдорожче – своє життя 67 прикордонників. За два роки служби з АТО повернулися до рідних домівок живими, проте пораненими, 409 прикордонників. 26 стали інвалідами.

Служба не забуває своїх героїв. За два останні роки 62 сім’ям загиблих правоохоронців ДПСУ своєчасно було виплачено грошову компенсацію. Родина водія-службовця з Оршанецького Навчального центру Держприкордонслужби за рахунок благодійних внесків отримала сто тисяч гривень матеріальної допомоги. На даний час триває процес оформлення документів на грошову компенсацію від держави ще для п’ятьох сімей загиблих.

Особлива увага керівництвом Служби приділяється забезпеченню житлом родин героїв. 19 із них перебували на квартирному обліку. За рахунок виділених державою обласним держадміністраціям 4 млн 672 тис. гривень 11 сімей уже отримали заповітні ордери. Вирішення житлових потреб інших сімей перебуває на постійному контролі Держприкордонслужби, Мінсоцполітики та місцевих органів влади.

Істина стверджує, що герої живуть до тих пір, поки живе пам’ять про них. Це засвідчують і заходи, які проводяться у підрозділах щодо увіковічення пам’яті загиблих бойових побратимів і виховання на їхніх прикладах мужності, відваги та героїзму молодого покоління співвітчизників. Так, за поданням відомства Указом Президента України Навчальному центру підготовки молодших спеціалістів ДПСУ присвоєно ім’я його керівника – генерал-майора Ігоря Момота. Нині у підрозділі йому встановлено погруддя та меморіальну дошку, а також створено Алею слави загиб­лих прикордонників – вихованців відважного командира.

Не забувають свого героя і в «кузні» офіцерських кадрів – Національній академії імені Богдана Хмельницького. Тут встановлено пам’ятний знак героїчно загиблому прапорщику Павлу Дияку. А взагалі на цей час у підрозділах відомства «зелених кашкетів» меморіальними дошками та стендами вшановано пам’ять 42 загиблих воїнів.

Про останній день виконання службових обов’язків на обпаленій вогнем землі Луганщини підполковником Євгеном Пікусом, старшими прапорщиками Дмитром Арнаутом, В’ячеславом Фірсовим та молодшим сержантом Олегом Сороченком нагадує пам’ятник неподалік від місця їх загибелі 25 серпня 2014 року у Красній Талівці.

На вшанування пам’яті прикордонників, загиблих в зоні АТО, минулого року, у переддень професійного свята «зелених кашкетів», у столичному Парку Перемоги за участю ветеранів відкрито меморіальний камінь. Живе, продовжується успадкована традиція охоронців кордону – берегти пам’ять про своїх героїв. Нині на місцях їх поховань родинами спільно з представниками органів Держприкордонслужби встановлено 54 надгробки.

Ініціатива відомства про найменування вулиць іменами полеглих знайшла широкий відгук у суспільстві та активно проводиться органами місцевого самоврядування, закладами освіти й громадськими організа­ціями. Тож відтепер на теренах України вже десять вулиць носять імена героїв-прикордонників – на Черкащині їх назвали в честь Ігоря Момота, Ігоря Петріва, Миколи Зайцева, Віталія Вінниченка, Володимира Гречаного та Сергія Єпіфанова. У селі Новоселівка на Одещині одну з кращих вулиць за одностайною підтримкою мешканців назвали в честь земляка-солдата Дмитра Сирбу. В Ніжинському районі на Чернігівщині з’явилася вулиця Олега Андрійця. Вшанувала пам’ять свого вихованця-героя і громада селища міського типу Овідіополь Одеської області, присвоївши одній з вулиць ім’я загиблого матроса Євгена Колісниченка.

Нині на розгляді топонімічних комісій опрацьовуються документи щодо найменування вулиць іменами ще дванадцятьох прикордонників. У школах і навчальних закладах, де навчалися воїни, уже відкрито меморіальні дошки двад­цяти чотирьом загиблим учасникам АТО.

У Соборному сквері Черкас на встановленому «Хресті пам’яті» воїнам-черкащанам, які загинули під час виконання службових обов’язків на палаючому війною Донбасі, містяни бачать і світлини захисників кордону. У багатьох школах, навчальних закладах, місцевих музеях, регіональних управліннях і Центральному музеї ДПСУ відкрито експозиції та проводяться тематичні уроки і вечори, присвячені пам’яті загиблим патріотам.

На превеликий жаль, на сьогодні ще не вдалося встановити місце перебування шести прикордонників – учасників бойових дій в АТО. У заходах по їх пошуку активну участь беруть не лише представники Служби, інших силових відомств, а й громадські та волонтерські організації, які займаються звільненням полонених.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про заходи з увіковічення пам’яті захисників України на період до 2020 року» у Службі схвалено план заходів щодо його виконання. Він, зокрема, передбачає керівництву органів відомства на місцях спільно з працівниками обласних і районних адміністрацій продовжити роботу з увіковічення пам’яті воїнів-прикордонників, а також проведенні заходів реабілітації та соціального захисту учасників АТО й членів їхніх сімей.

Чільне місце в діяльності створеного при Адміністрації Головного центру роботи з учасниками АТО посідають такі питання, як забезпечення виплат грошових компенсацій членам сімей, забезпечення їх житлом та працевлаштуванням, надання допомоги дітям загиблих в оздоровленні та для вступу в Національну академію, а також інших навчальних закладів. А подальше встановлення пам’ятних знаків, меморіальних дощок, створення іменних підрозділів та найменування площ і вулиць іменами героїв сприятиме широкому висвітленню мужності захисників кордону країни на її буремному Сході.

...Життя не в змозі повернути батькам дітей, дружинам – чоловіків, а дітям – батьків. Ні з чим не можна зрівняти горе і страждання тих, хто у горнилі неоголошеної війни на Донбасі втратив найдорожчих людей. Пам’ять про загиблих прикордонників, їхній жертовний патріо­тизм – це святе для нас. Такою вона має бути і для прийдешніх поколінь українців.

Популярні розділи та сервіси