Європейська інтеграція

Європейська Агенція з прикордонної та берегової охорони (FRONTEX)

офіційний сайт http://www.frontex.europa.eu

АГЕНЦІЯ FRONTEX

- створена згідно з Регламентом Ради ЄС від 26.10.2004 № 2007/2004.

- штаб-квартира – Варшава, Польща;

Партнери:

прикордонні відомства країн-членів ЄС;

міжнародні організації (Єврокомісія, Рада Європи, Європейський Парламент, Європейська служба зовнішніх зв’язків, Європейські Агенції);

країни, які не входять до складу ЄС (також далі – треті країни);

мережа офіцерів зв’язку (в країнах ЄС і третіх країнах)

 

ПРИЗНАЧЕННЯ:

Захист свободи, безпеки та справедливості, гарантія зони вільного руху без перевірок на внутрішніх кордонах ЄС, боротьба з транскордонною злочинністю та допомога у запобіганні терактам. Координація та розвиток європейського управління кордонами відповідно до Хартії основних прав ЄС та концепції інтегрованого управління кордонами.

ЗАВДАННЯ:

аналіз даних, пов'язаних з ситуацією на зовнішніх кордонах ЄС та за їх межами з метою визначення міграційних структур та тенденцій в транскордонній злочинній діяльності;

допомога прикордонним відомствам в обміні інформацією з державами-членами;

проведення оцінки вразливості для оцінки спроможності та готовності кожної держави-члена до вирішення проблем на її зовнішніх кордонах, включаючи міграційний тиск;

координація та організація спільних операцій та заходів швидкого реагування для надання допомоги державам-членам на зовнішніх кордонах, у тому числі в надзвичайних ситуаціях гуманітарного характеру та пошукових ситуацій у морі;

підтримка держав-членів в проведенні ідентифікації та мігрантів, допомога в примусовому поверненні осіб;

співпраця з правоохоронними органами, міжнародними організаціями, агенціями ЄС та митницями на морських кордонах;

розробка навчальних програм та спеціалізованих курсів в різних областях з метою гарантії та забезпечення найвищого рівня професійних знань серед прикордонників у всій Європі.

 

КЕРІВНИЙ ОРГАН – Рада правління, до складу якої входять по одному представнику прикордонної служби держави – члена ЄС (керівник органу прикордонної охорони), а також 2 представники Єврокомісії.

 

БЮДЖЕТ АГЕНЦІЇ складається із загального бюджету ЄС та внесків країн Шенгенського простору. Бюджет Агенції на початку створення (2005 р.) становив 6,3 млн. євро, на 2013 рік – 94 млн. євро. У 2019 році бюджет складав понад 330 мільйонів євро.

РЕЗУЛЬТАТИ СПІВРОБІТНИЦТВА:

У травні 2019 року підписано новий План співробітництва з агенцією FRONTEX на 2019 – 2021 роки.

Впродовж 2019 року 26 представників Держприкордонслужби в якості спостерігачів взяли участь у 11 спільних операціях на зовнішніх кордонах Європейського Союзу, в операціях в Україні взяли участь 28 експертів ЄС.

Вперше представником прикордонного відомства України взято участь у Багатоцільовій операції у Чорному морі. Активовано новий координаційний пункт в міжнародному аеропорту «Харків».

Адміністрація Держприкордонслужби приєдналась до мережі збору та обміну інформацією щодо виявлення правопорушень в авіаційних пунктах пропуску PULSAR.

У рамках провадження в освітній процес кращих європейських практик Держприкордонслужби долучилася до Уніфікованої навчальної програми підготовки прикордонників середнього рівня. Програма передбачає ряд кваліфікацій (знань, умінь та навичок), якими має володіти прикордонник на посаді начальника відділення, начальника відділу.

У лютому 2019 року зроблено величезний крок у поглиблення співпраці з агенцією FRONTEX – відбулось офіційне приєднання Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького до мережі партнерських академій агенції FRONTEX (FRONTEX Partnership Academies), що надало змогу розширити її можливості та потенціал, а також покращити співпрацю з навчальними закладами Європейського Союзу тощо.

Спільно з литовськими колегами протягом 2019 року тривала активна робота в рамках Гранту агенції FRONTEX на розробку проєкту «Дослідження: використання дронів для охорони кордону – тактика, методичні рекомендації, належна практика».

У рамках мережі аналізу ризиків країн «Східного партнерства» забезпечено щомісячний обмін статистичною інформацією з агенцією FRONTEX.

Популярні розділи та сервіси