Ви можете підписатись на поштову розсилку новин або іншої цікавої та корисної інформації
Захисний код*:
відписатись
04.10.2016
a
a
a
Регіональне співробітництво із суміжними країнами

 

 

Республіка Польща

 

Враховуючи стратегічний характер відносин між Україною та Республікою Польща, а також той факт, що українсько-польський кордон є зовнішнім кордоном ЄС, співробітництво прикордонних відомств розвивається активно.

 

 

 

Відповідно до Договору про правовий режим українсько-польського державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань (від 12.01.93):

 

 • створено і діє апарат Прикордонних Уповноважених України та Польщі;
 • щороку проводяться Конференції Головних Прикордонних Уповноважених, під час яких розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб і транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

 

Остання Конференція Головних Прикордонних Уповноважених України та Республіки Польща відбулася у Варшаві 25–26 лютого 2016 року, під час якої:

 

 • констатовано, що обстановка на спільному кордоні залишається контрольованою та в цілому забезпечено ритмічне функціонування пунктів пропуску;
 • позитивно оцінено співробітництво офіцерів зв’язку, оперативно-розшукових органів, органів з протидії корупції, діяльність Прикордонних Уповноважених, консультаційних пунктів, стан обміну інформацією, здійснення спільного патрулювання кордону;
 • обговорено перспективні напрями запровадження спільного контролю на українсько-польському кордоні. Домовлено докласти зусиль для прискорення внесення змін до міжурядової Угоди про співробітництво під час здійснення контролю осіб, товарів і транспортних засобів, які перетинають польсько-український державний кордон.

 

Відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про співробітництво під час здійснення контролю осіб, товарів і транспортних засобів, які перетинають українсько-польський державний кордон від 25.06.2001, запроваджено спільний контроль на території Польщі у пунктах пропуску «Устилуг – Зосин», «Смільниця – Кросценко», «Грушів – Будомєж» і «Угринів – Долгобичув» для автомобільного та «Хирів – Кросценко» (рух потягів тимчасово не здійснюється) для залізничного сполучення.

 

У рамках двостороннього міжвідомчого співробітництва з Прикордонною вартою Республіки Польща:

 

 • визначено напрями взаємодії оперативних органів прикордонних служб;
 • з 2004 року розпочато роботу консультаційних пунктів у пунктах пропуску «Краківець – Корчова» і «Дорохуськ – Ягодин», основним завданням яких є постійний обмін інформацією про обстановку на спільному кордоні;
 • здійснюється співробітництво з протидії корупції та підготовки персоналу;
 • здійснюється обмін статистичними та аналітичними даними, з 2011 року готуються спільні аналізи загроз на українсько-польському кордоні;
 • з 2011 року запроваджено спільне патрулювання кордону;
 • з 2005 року укладаються щорічні плани дій з розвитку співробітництва між прикордонними службами, основним завданням яких є створення атмосфери взаємодовіри та співпраці на спільному кордоні, удосконалення співробітництва та обмін досвідом;
 • у рамках Програми транскордонного співробітництва Україна – Польща – Білорусь (CBC ENPI – 2007–2013) спільно з Прикордонною вартою Польщі завершено проект міжнародної технічної допомоги «Розвиток сучасної інфраструктури відділів прикордонної служби» на кордоні з Польщею загальним бюджетом 8,8 млн. євро;
 • для оперативного вирішення питань та підтримання взаємодії призначено офіцерів зв’язку прикордонних служб – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Польщі та радника Посольства Польщі в Україні.

 

 

Угорщина

 

Враховуючи динамічність ситуації на українсько-угорському державному кордоні взаємодія з угорськими колегами є активною та продуктивною.

 

Співробітництво у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору між Україною і Угорською Республікою про режим українсько-угорського державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 19.05.1995. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Угорщини.

 

 

Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб (остання зустріч відбулася 19.10.2015 у м. Ужгород). В ході останньої зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених підписано План розвитку співпраці між прикордонними відомствами України та Угорщини на 2015 – 2016 роки, який вже успішно реалізується.

 

Також ефективним є несення служби спільних прикордонних нарядів, яке  розпочато з грудня 2013 року. Протягом 2015 року в ході спільного патрулювання в 1-му випадку на території Угорщини (навпроти ділянки впс «Косино» Мукачівського прикз) затримано 2 гр. Сирії (23.04.2015). У червні 2015 року з метою розширення практики спільного патрулювання проведено навчання персоналу щодо керування малими плавзасобами. ​Навчання проводилось в Угорщині на безоплатній основі з видачею посвідчень міжнародного зразка. Підготовку пройшли 10 в/сл відділів «Тиса» і «Саловка» Чопського прикз. Це дозволить розширити практику спільного патрулювання з використанням плавзасобів Сторін. На сьогодні спільний прикордонний контроль у пунктах пропуску не здійснюється. Угорською Стороною ініційовано питання про запровадження спільного контролю у пункті пропуску «Надьходош – Велика Паладь» після завершення його будівництва (у 2018 р.). Зараз проводяться заходи, щодо нормативного врегулювання цього питання.

 

Відповідно до Протоколу між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Головним управлінням поліції Угорщини про обмін інформацією від 25.05.2010:

 

 • визначено напрями взаємодії оперативних органівприкордонних служб та на постійній основі відбуваються зустрічі з питань протидії організованій злочинності;
 • здійснюється обмін статистичними і аналітичними даними.

 

У період з 30.09-02.10.2015 у м. Мукачево проведено зустріч експертів відомств щодо удосконалення обміну інформацією та підготовки до засідання Головних прикордонних уповноважених.

З метою забезпечення оперативного обміну інформацією у поточному році планується відкриття спільного контактного пункту «Захонь».

 

Словацька Республіка

 

Враховуючи те, що основними загрозами на спільній ділянці кордону є незаконне переправлення осіб, переміщення тютюнових виробів, наркотичних речовин, викрадених автомобілів, товарів і вантажів, а зі словацькою стороною розвивається активно та динамічно.

 

 

Взаємодія у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору про режим українсько-словацького державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 14.10.93. Функціонує спільна українсько-словацька прикордонна комісія. Завершено перевірку проходження лінії спільного кордону, підсумкові документи підписано 06.12.06, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.07 № 335. Один раз на два роки здійснюється спільний огляд прикордонних знаків та прикордонної інфраструктури.

 

 

 

Для оперативного вирішення питань, що виникають на спільному кордоні, та підтримання тісної взаємодії призначено офіцера зв’язку прикордонної служби – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Словацькій Республіці. Створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Словацької Республіки. Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

 

Остання зустріч відбулася 9 червня 2015 у м. Ужгород, в ході якої:

 

 • констатовано, що обстановка на спільному кордоні залишається контрольованою та в цілому забезпечено ритмічне функціонування пунктів пропуску;
 • сторони домовилися про удосконалення спільних механізмів виявлення та припинення каналів незаконної міграції;
 • було підписано План розвитку співпраці між прикордонними відомствами України та Словацької Республіки на 2015 – 2016 роки, який вже успішно реалізується.

 

На виконання Угоди між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Міністерством внутрішніх справ Словацької Республіки про спільне патрулювання українсько-словацького державного кордону від 30.10.2013р.організовано та здійснюються спільні патрулювання представниками Державної прикордонної служби України та Прикордонної Поліції Словаччини на території держави однієї зі Сторін. Спільне патрулювання здійснюється в межах ділянки відповідальності прикордонних підрозділів Сторін. Щороку проводяться спільні навчання.

 

Українською стороною було ініційовано відновлення пішохідно-велосипедного руху через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород – Вишнє-Нємецьке» (за зразком функціонування пунктів пропуску «Малі Селменці (Україна) – Вельке Слеменце (СР)», «Малий Березний (Україна) – Убля (СР)»). Ініціатива була реалізована у 2015 році.

 

На виконання домовленостей Президента України та президентів країн «Вишеградської четвірки» щодо організації нового формату співпраці, зокрема у сфері забезпечення безпеки, було продовжено діалог про можливості запровадження прикордонного контролю в спільних пунктах пропуску відповідно до законодавства ЄС. Після ряду зустрічей експертів, словацька сторона передала українській стороні проект відповідною Угоди. Наразі проект проходить внутрішньодержавне погодження.

 

Активною є співпраця у сфері підготовки персоналу. Щорічно проводиться мовне стажування для курсантів Національної академії Держприкордонслужби в середній Спеціальній школі Поліцейського Корпусу м.Кошице, що дає змогу підвищувати професіоналізм прикордонників і покращує добрі відносини між прикордонними відомствами України і Словацької Республіки.

 

У рамках реалізації проекту «Покращення технічних та навчальних можливостей для виявлення та затримання незаконних РХБЯ матеріалів на українсько-словацькому кордоні», що фінансується з Норвезького фінансового механізму та державного бюджету Словацької Республіки, проводиться ряд заходів з підготовки персоналу із залученням прикордонників України та Словацької Республіки.

 

 

Румунія

 

Співробітництво між Державною прикордонною службою України та Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції Румунії здійснюється відповідно до Договору між Україною та Румунією про режим українсько-румунського державного кордону від 17 червня 2003 року. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Румунії. Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

 

 

Високим є рівень обміну інформацією. Так на українсько-румунській ділянці кордону функціонує контактний пункт «Порубне», головним завданням якого є забезпечення оперативності та достовірності передачі даних. Ефективно співпрацюють аналітичні підрозділи. На сьогодні вже проведена робота по підготовці Протоколу про обмін інформацією та виконано всі державні процедури з метою його підписання на черговому засіданні Головних Прикордонних Уповноважених України і Румунії (другий квартал ц.р.). На даний момент, обмін інформацією здійснюється відповідно до Порядку обміну статистичними даними та аналізами, підписаного Головними Прикордонними Уповноваженими України і Румунії 27 січня 2007 року.

 

У поточному році планується започаткування спільного патрулювання українсько-румунського кордону. Відпрацьовано необхідні нормативні документи та виконано усі процедури з метою його підписання, яке, у разі згоди румунської Сторони, відбудеться під час чергового засіданні Головних Прикордонних Уповноважених України і Румунії.

 

На сьогодні спільний контроль на українсько-румунському кордоні не здійснюється. За інформацією МЗС України, румунська сторона підтримує доцільність його запровадження. З цією метою Адміністрацією Держприкордонслужби проводяться активні заходи.

 

 

Молдова

 

4 листопада 2015 року у м. Кишинів відбулась зустріч Голови Державної прикордонної служби України Віктора Назаренко з Начальником Департаменту Прикордонної поліції МВС Республіки Молдова Доріном Пуріче. Під час зустрічі керівники прикордонних відомств України та Республіки Молдова обговорили питання підтримання належного рівня прикордонної безпеки на спільній ділянці державного кордону, подальші кроки удосконалення двостороннього співробітництва, а також підвели підсумки діяльності підрозділів охорони державного кордону.

 

 

За результатами зустрічі керівниками прикордонних відомств України та Республіки Молдова були підписані:

 

 • угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про організацію обміну інформацією про осіб, транспортні засоби, на яких особи перетинають українсько-молдовський державний кордон;
 • протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Державною фіскальною службою України і Департаментом прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова, Митною службою при Міністерстві фінансів Республіки Молдова щодо організації спільного контролю у міжнародному пункті пропуску «Кучурган- Первомайськ» на території України (далі – Протокол);
 • план дій розвитку співпраці між прикордонними відомствами України та Республіки Молдова на 2016 – 2017 роки (далі – План);
 • протокол зустрічі керівників прикордонних відомств України та Республіки Молдова.

 

У 2016 році активно реалізуються внутрішньодержавні процедури щодо набуття чинності Угодою та з підготовки  до запровадження спільного контролю в пункті пропуску «Кучурган», а також заходи двостороннього співробітництва згідно Плану співробітництва.