Багатостороннє співробітництво
Співробітництво Державної прикордонної служби України з НАТО
Стратегічний курс України на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору (НАТО) закріплений у Конституції України. У Стратегії національної безпеки України євроатлантична інтеграція визначена одним з пріоритетів національних інтересів та національної безпеки.
Метою членства України в Організації Північноатлантичного договору є збереження національної свободи та безпеки шляхом використання політичних та військових засобів і як результат – отримання гарантій безпеки, територіальної цілісності, недоторканості кордонів та державного суверенітету, забезпечення умов для утвердження демократичних цінностей та принципу верховенства права, гарантування безпеки, прав і свобод громадян, економічного розвитку країни та зростання добробуту її жителів.
Реалізація стратегічного курсу євроатлантичної інтеграції передбачає здійснення комплексних глибинних перетворень, спрямованих на зміцнення добробуту та безпеки громадян України, а також – досягнення критеріїв членства в Організації Північноатлантичного договору та підвищення ефективності державної системи загалом, що матиме наслідком всебічний розвиток країни, відчутний для всіх груп українського суспільства. Відповідні реформи за найкращими зразками держав-членів НАТО здійснюються в рамках Річних національних програм під егідою Комісії Україна – НАТО (далі – РНП).
Державна прикордонна служба України щорічно є виконавцем заходів РІЧНОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ ПІД ЕГІДОЮ КОМІСІЇ УКРАЇНА – НАТО (РНП).
Стратегічний документ окреслює основні напрями внутрішніх реформ для наближення до стандартів НАТО.
Він включає 5 основних розділів:
Політичні та економічні питання;
Оборонні та військові питання (включає напрямок ДПСУ);
Ресурсні питання;
Питання безпеки;
Правові питання.
РНП затверджується Указом Президента України. Пропозиції та звітування по виконанню узагальнює МЗС України. До виконання річної національної програми залучається більшість ЦОВВ України, зокрема сектору безпеки і оборони. Для кожного напряму співпраці в РНП визначаються:
середньострокові цілі;
пріоритетні завдання на поточний рік;
основні заходи.
ПРОЦЕС ПЛАНУВАННЯ ТА ОЦІНКИ СИЛ (ППОС)
ППОС є механізмом адаптації національної системи оборонного планування до системи оборонного планування НАТО.
Практична реалізація ППОС відбувається у форматі Цілей партнерства – програм-планів співпраці в окремих сферах.
Для ДПСУ на 2021-2022 рр. включено 2 цілі партнерства:
«Розбудова доброчесності в ДПСУ»;
«Підрозділи швидкого реагування для захисту кордону».
Ще у 11 Цілях партнерства ДПСУ є співвиконавцем (основний виконавець – МОУ та МВС).
«Оборонне планування та формування бюджету»;
«Підтримка приймаючої країни»;
«Інтегрована система логістики»;
«Національна система управління стандартизацією»;
«Реформа військової медичної служби»;
«Організація спільних штабів»;
«Висвітлення надводної обстановки»;
«Організація спільних штабів – реформа системи військово-морського управління»;
«Гендерна рівність – МВС»;
«Планування та формування бюджету – МВС»;
«Захист від кібератак – МВС».
РЕАЛІЗАЦІЯ ТРАСТОВИХ ФОНДІВ НАТО, – співпраця з радниками
Дежприкордонслужба залучена до реалізації 6 трастових фондів НАТО з питань:
логістики та стандартизації;
переходу з військової кар’єри на цивільну;
управління, контролю, зв’язку та комп’ютерів;
медичної реабілітації;
кібербезпеки;
протидії саморобним вибуховим пристроям.
Основні напрями роботи фондів – експертна підтримка, підготовка персоналу.
РЕЗУЛЬТАТИ СПІВРОБІТНИЦТВА ЗА 2020 РІК:
12 червня 2020 року Північноатлантична рада НАТО схвалила рішення щодо надання Україні статусу країни-партнера НАТО з розширеними можливостями*.
*Партнерство з розширеними можливостями (англ. Enhanced Opportunity Partnership, EOP) — програма НАТО для посилення сумісності з зацікавленими країнами, що не входять до Альянсу. Вона має на меті підтримувати та поглиблювати співпрацю між союзниками та партнерами, які зробили значний внесок в операції та місії під керівництвом НАТО.
Процес євроатлантичної інтеграції України отримав новий потужний імпульс, безпосереднім учасником якого є Державна прикордонна служба України, як невід'ємна частина сектору безпеки і оборони України.
У 2020 році Державна прикордонна служба України активно брала участь у заходах співробітництва зі Стороною НАТО в рамках загальнодержавного курсу на набуття членства в цій організації.
Зокрема, забезпечено виконання заходів Річної Національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік.
Представниками Держприкордонслужби взято участь у понад 20 заходах співробітництва (робочі зустрічі, тренінги, семінари, конференції) у рамках реалізації трастових фондів і програм НАТО.
Проведено функціональне обстеження структурних підрозділів Адміністрації Держприкордонслужби, які залучені до співробітництва з НАТО.
У рамках Програми професійної підготовки цивільного персоналу сектору безпеки і оборони забезпечено участь персоналу відомства в заходах окремого модуля Ініціативи «100 чемпіонів».
За компетенцією Держприкордонслужби опрацьовано пропозиції з оновлення Цілей партнерства на 2021 – 2022 роки в рамках Процесу планування та оцінки сил.