Проблеми кримінального характеру й досі актуальні

НАЗАД
20 сiчня 2014 11:26

Минулий рік став для українських кордонів рекордним, адже вперше за всю історію в установленому порядку пропущено понад 99,3 млн. осіб. Не став виключенням і рік, що настав. Наприклад, на західному кордоні у новорічні та різдвяні свята кількість бажаючих мандрувати збільшилася на 15%. Водночас питання безпеки та відповідальності ніхто не знімає. Адже світові тенденції щодо боротьби з контрабандою зброї, наркотиків, торгівлею «живим товаром» залишаються вельми актуальними. З цього ми й почали розмову із заступником начальника Західного регіонального управління державної прикордонної служби України генерал-майором Геннадієм Шарком.

Минулий рік став для українських кордонів рекордним, адже вперше за всю історію в установленому порядку пропущено понад 99,3 млн. осіб. Не став виключенням і рік, що настав. Наприклад, на західному кордоні у новорічні та різдвяні свята кількість бажаючих мандрувати збільшилася на 15%. Водночас питання безпеки та відповідальності ніхто не знімає. Адже світові тенденції щодо боротьби з контрабандою зброї, наркотиків, торгівлею «живим товаром» залишаються вельми актуальними. З цього ми й почали розмову із заступником начальника Західного регіонального управління державної прикордонної служби України генерал-майором Геннадієм Шарком.

 

 

 

 

 

 

– Товаришу генерале, західний кордон держави має свої особливості, адже на цій ділянці Україна межує з країнами Євросоюзу. І, наприклад, проблема протидії незаконній міграції завжди була актуальною.

– Так, оперативна обстановка на нашій ділянці відповідальності має динамічний характер. І проблема незаконної міграції не знята з порядку денного. Аналіз обстановки та результати оперативно-службової діяльності  свідчать про те, що ця протиправна діяльність є основною загрозою на західному кордоні і тенденцій до зменшення міграційного тиску не вбачається.

У цьому плані хотів би навести приклад, який демонструє злагодженість дій правоохоронних органів у протидії незаконній міграції. Мова йдеться про припинення діяльності організованої групи на каналі незаконного переправлення громадян Грузії на великоберезнянському напрямку. Це угруповання спробувало закріпитись у закарпатському регіоні і протягом кількох місяців, в чотирьох випадках на ділянці відділу прикордонної служби «Великий Березний» за спробу порушення кордону було затримано 15 громадян Грузії.

На протидію даному каналу оперативно розшуковим відділом Чопського загону проведено комплекс оперативно-розшукових заходів, у ході яких встановлено, що організація незаконних переправ здійснюється з Івано-Франківську. Було отримано інформацію, що в цьому регіоні діє добре відпрацьована система по утриманню та доставці незаконних мігрантів до кордону.

Після налагодження плідної взаємодії з представниками УСБУ у Івано-Франківській області та відкриття двох досудових розслідувань, в результаті спільно розробленого задуму в селищі Великий Березний затримано учасника злочинної групи при спробі організації чергового порушення державного кордону. В подальшому, на підставі зібраних доказів в Івано-Франківську затримано організатора та ще одного спільника. Як наслідок, всіх учасників організованої групи затримано та притягнуто до кримінальної відповідальності за ч.3 ст. 332 Кримінального кодексу України.

Загалом у результаті проведеної роботи на протидію незаконній міграції виявлено 40 злочинних груп у складі 102 осіб, припинено діяльність 24-х груп загальною чисельністю 60 осіб. Слідчими підрозділами правоохоронних органів розпочато 55 кримінальних проваджень за ст.332 Кримінального кодексу, а вироками  судів засуджено 42 особи.

 

– Які завдання стояли перед оперативно-розшуковими органами регіонального управління минулого року?

– Я б виділив чотири напрями, які назвав би пріоритетними у нашій діяльності. По-перше, це протидія організованій злочинності на кордоні, по-друге, організація нашої роботи відповідно до вимог нового Кримінально- процесуального законодавства, по-третє, запобігання втягуванню оперативного складу в протиправну діяльність і налагодження дієвої взаємодії з іншими правоохоронними органами України та прикордонними службами суміжних країн.

 

– Геннадію Олександровичу, наведіть, будь ласка, один з останніх наочних прикладів спільної роботи з зарубіжними колегами.

– Об’єднуючи це запитання з розглянутою вище відповіддю стосовно протидії незаконній міграції, хотів би навести досить резонансний і показовий приклад.

У квітні 2013 року в рамках реалізації оперативної інформації на ділянці відділу прикордонної служби «Шегині» Мостиського прикордонного загону затримано громадянина Німеччини, який супроводжував двох громадян Сирії. Останні, до речі, були студентами Запорізької державної інженерної академії. Як пізніше з’ясувалося, вони мали мету – незаконно потрапити на територію Польщі, а далі переїхати до Західної Європи.

Враховуючи наявну у нас інформацію, ми оперативно поінформували суміжну сторону, а саме представників Бещадського відділу Прикордонної варти Польщі. Як результат, останніми затримано двох пособників, які повинні були зустріти вищезазначену групу незаконних мігрантів. Даних  осіб притягнуто до кримінальної відповідальності на території Польщі.

Що стосується нашої роботи, то за результатами матеріалів оперативного документування та якісного збору доказової бази в рамках кримінального провадження вироком суду громадянина Німеччини, організатора даного каналу, визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого частиною 3 статті 332 (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Карного Кодексу України та призначено йому покарання у вигляді позбавлення волі строком на 7 років з конфіскацією майна.

 

– Товаришу генерале, минуло трохи більше року з початку дії на території України нового Кримінального процесуального законодавства. Адаптація до нових умов пройшла успішно?

– Цьому питанню ми приділяли минулого року особливу увагу. Недарма серед основних завдань 2013 року ми вбачали реалізацію практичної роботи відповідно до вимог нового Кримінального процесуального законодавства. Сьогодні можна сказати, що оперативні підрозділи Західного регіонального управління в цілому успішно справляються із завданнями виявлення кримінальних правопорушень та виконання доручень слідчих.

Так, протягом минулого року виявлено та припинено близько 500 спроб здійснення кримінальних правопорушень. Отримано понад 2000 доручень від органів досудового розслідування, які виконувались якісно та своєчасно.

 

 У засобах масової інформації дуже популярні повідомлення щодо нетрадиційних підходів до спроб переміщення контрабанди. Заради наживи у хід ідуть різноманітні хитрощі. Як з такими явищами борються прикордонники?

– Так, заради «сірого» прибутку контрабандисти готові на все. Але й ми вживаємо відповідних ефективних заходів. У результаті протягом минулого року ми дискредитували 4 групи осіб, які використовували малі літальні апарати для протиправної діяльності на ділянках всіх загонів регіонального управління. Відкрито кримінальні провадження і тривають слідчі дії.

Хотів би відмітити оперативно-розшукові відділи Чопського та Мостиського загонів. На протидію економічній контрабанді нашим персоналом викрито схеми незаконного переміщення товарів під виглядом поштових відправлень. Таким чином вилучено брендового одягу та взуття на загальну суму понад 6 млн. гривень.

Нашим персоналом також попереджено спроби незаконного переміщення товарів через кордон України за схемою «перерваного транзиту» та «часткового декларування товарів».

Водночас одним із основних елементів, що впливає на розвиток обстановки, залишається незаконне переміщення тютюнових виробів до країн ЄС.

Так, оперативно-розшуковим відділом Мостиського прикордонного загону не допущено незаконне переміщення тютюнових виробів серед вантажу лісоматеріалів. Розпочато два досудових розслідування за ст. 364 Кримінального кодексу України щодо можливого зловживання службовим становищем працівниками митниці, а також за ст. 204 того ж Кодексу.

 

– Для західного кордону проблема наркотрафіку і надалі залишається актуальною?

– Так , і про це свідчать результати. Ми попередили сім спроб незаконного переміщення через пункти пропуску партій амфетаміну, гашишу, марихуани та опіумного маку. За матеріалами оперативно-розшукових відділів прикордонних загонів винесено обвинувачувальні вироки стосовно дев’яти осіб.

А оперативниками Чернівецького загону доведено до логічного завершення комплекс заходів по дискредитації каналу незаконного переміщення важких наркотиків шляхом затримання організатора та відкриттям кримінального провадження.

 

– Які Ви вбачаєте пріоритети у своїй діяльності у Новому, 2014 році?

– Виходячи із аналізу та загроз, наші зусилля будуть направлені на протидію транскордонній організованій злочинності на кордоні, пов’язаній із безпековими складовими, незаконною міграцією, торгівлею людьми, наркотрафіком. Інший напрям – це цілеспрямоване проведення заходів щодо виявлення терористичних проявів на державному кордоні України, а також осіб, що розшукуються за причетність до терористичної діяльності.

Також ми продовжимо ефективну співпрацю з правоохоронними органами, органами прокуратури України і суміжних держав щодо виконання завдань оперативно-розшукової діяльності та кримінального провадження.

Особливу увагу ми приділятимемо додержанню конституційних прав і свобод людини при здійсненні оперативно-розшукової діяльності й законних інтересів учасників досудового розслідування.

Також ми й надалі проводитимемо системні практичні заходи щодо попередження та недопущення втягування оперативного складу в протиправну діяльність.

Популярні розділи та сервіси