Перетинання державного кордону під час правового режиму воєнного стану. Питання-відповідь

НАЗАД
19 березня 2024 08:09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загальні питання виїзду за кордон у воєнний час

Яке законодавство визначає порядок перетину кордону Українцями у воєнний час

 

 

«Правила перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57

Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (зокрема стаття 23)

Виїзд чоловіків-моряків

Порядок встановлено: Пункт 2-12 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57

Виїзд по внутрішньому паспорту громадянина України до ЄС

Це можливо для  осіб (жінок, дітей та інвалідів), які евакуйовуються із районів ведення бойових дій

Через гуманітарні обставини та за раніше досягнутими домовленостями з суміжними країнами виїзд за кордон громадян України в умовах дії на території України правового режиму воєнного стану здійснюється за внутрішнім паспортним документом громадянина України.

Разом з тим, рекомендуємо звернутися до компетентного органу країни Євросоюзу в яку планується поїздка з метою уточнення чи достатньо буде для в їзду в ту чи іншу країну даного документу.

Якщо документи громадянина України втрачені  чи можливо повернутися в Україну за закордонним паспортом який завантажено у мобільний застосунок «Дія» або за свідоцтвом про народження

Відповідно до пункту 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі  коли  громадянин,  який  постійно проживає в Україні,  втратив паспортні документи за межами  України  або  якщо  строк  дії таких документів закінчився під час перебування громадянина за межами  України,  або  встановлено,  що  вони  є  недійсними  з інших причин,  документом,  що дає право на  в'їзд в Україну, є посвідчення особи на повернення в Україну, яке видається дипломатичним представництвом або консульською установою  України за кордоном.

Статтею 1 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» передбачено, що громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.

З огляду на це, у випадку коли громадянин України прибуває в український пункт пропуску без паспортних документів та за наявності свідоцтва про народження, в'їзд на територію України буде здійснюватись персонально за окремим рішенням, що прийматиметься за результатами поглибленого контролю і проведення процедури ідентифікації особи.

Військово – облікові документи

Державна прикордонна служба України згідно з Законом України «Про Державну прикордонну службу України» не є органом державної влади, який формує або реалізує державну політику з питань здійснення військового обліку осіб.

Заборонити виїзд дитини другому із батьків

Усно це зробити неможливо.

Надання Державній прикордонній службі України та виконання нею доручень уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, здійснюються відповідно до Порядку надання Державній прикордонній службі України та виконання нею доручень уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2013 № 280 (далі – Порядок).

Згідно з пунктом 5 Порядку уповноважені державні органи можуть надавати доручення про заборону виїзду з України осіб, яких за рішенням слідчого судді, суду тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі тих, до яких застосовано запобіжний захід, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України, за умовами якого передбачено таке обмеження.

У разі надходження до Адміністрації Держприкордонслужби України судового рішення про тимчасове обмеження у праві виїзду з території України дитини і внесення інформації у відповідні бази даних, Державною прикордонною службою України буде вжито всіх заходів, передбачених законодавством, щодо недопущення її незаконного виїзду за межі України.

Надання інформації із системи «Шлях»

Державна прикордонна служба України не є розпорядником інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека. Сайт: https://dsbt.gov.ua/

Виїзд за кордон по закордонному паспорту старого зразку (не біометричний)

Можливо, якщо документ є чинним.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлений та/або виданий на підставі документів, поданих до 01.01.2015, є чинним протягом строку, на який його було видано.

Чи можливо виїхати за кордон за закордонним паспортом що недійсний але було продовжено термін дії ще на 5 років (в ДМС чи посольстві/консульстві України за кордоном)

Недійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон не дає право громадянам України виїжджати за кордон.

Пропуск може здійснюватись на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, строк дії якого продовжено.

Виїзд з України громадян України здійснюється відповідно до статті 2 Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» за такими документами:

паспортом громадянина України для виїзду за кордон,

дипломатичним паспортом,

службовим паспортом,

посвідченням особи моряка,

а також за іншими документами, передбаченими міжнародними договорами України.

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 170 «Деякі питання внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон» на період дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення або скасування перетин державного кордону може здійснюватися громадянами України в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, строк дії якого продовжено.

Порядок виїзду автомобілів

Питання належить до компетенції Державної митної служби України.

Сайт: https://customs.gov.ua/

Виїзд чоловіків у воєнний час

Виїзд чоловіків, близькі родичі яких (дружина, син, донька, батько, матір, дід, баба, рідні (повнорідні, неповнорідні) брати чи сестри) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерорестичної операції або під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану

Підставами для виїзду у такому випадку є належним чином оформлені документи, які підтверджують родинні зв’язки та факт загибелі або зникнення безвісти близьких родичів (чоловіка, дружини, сина, доньки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) під час проведення антитерористичної операції або під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану згідно з абзацом четвертим – дев’ятим частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Підтвердними документами також можуть бути належним чином оформлена довідка про відстрочку від призову на військову службу (відповідна відмітка у військово-облікових документах), яка видається територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання (перебування) військовозобов’язаного громадянина України.

Виїзд чоловіка, якщо він виключений з військового обліку

За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Виїзд дозволено, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (якщо особа у встановленому порядку оформила інвалідність)

Виїзд дозволено, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 16 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (щодо особи, знята з військового обліку на підставі рішення ВЛК про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку)

Чоловіки, які мають документи з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) з відміткою/записом «знятий з військового обліку» – дана відмітка/запис не підтверджує ані інвалідність, ані непридатність до військової служби у воєнний час за станом здоров’я, а тому рекомендуємо звернутися до ТЦК та СП;

Обмежено придатні у військовий час – не можуть перетинати кордон.

Остаточне рішення буде прийматися в пункті пропуску представниками Державної прикордонної служби України за результатами вивчення всіх документів та з’ясування усіх обставин та фактів

Виїзд чоловіка, який знятий з військового обліку, відбув покарання і звільнився з місць позбавлення волі

Виїзд не дозволено,

оскільки такої категорії осіб, як громадяни України, зняті з військового обліку у зв’язку із відбуванням покарання за злочин, не передбачено п. 2-6 Правил та частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто є тимчасові обмеження у праві виїзду з території України.

Виїзд чоловіка, який тимчасово непридатний до військової служби

Дозволяється виїзд за межі України за умови наявності підтверджуючих документів:

Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Виїзд чоловіка, який є батьком трьох і більше дітей, в тому числі і від різних шлюбів

За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зокрема, абзацом четвертим ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Таким чином, визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей.

Отже, для перетину кордону на даній підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.

Такими документами, що підтверджує самостійне виховання дитини згідно з приписами Сімейного кодексу України можуть бути:

1)свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);

або

2) посвідчення батька багатодітної сім’ї;

або

3) рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав;

або

4) свідоцтво про смерть матері дитини;

або

5) рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав;

або

6) рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою;

або

7) рішення суду про оголошення матері померлою.

Для чоловіка, який є батьком трьох і більше дітей, можна перетинати кордон без дітей, за наявності зазначених документів або їх нотаріально завірених копії.

Також слід врахувати, що якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною ( дітьми), необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей).

Підтверджуючими документами можуть бути:

рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів, тощо.

Виїзд чоловіка, який самостійно виховує одну та більше дитину

За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зокрема, абзацом п’ятим ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

Таким чином, громадяни України, які самостійно виховують хоча б одну дитину віком до 18 років, мають право виїжджати за межі України за наявності одного з таких документів:

1) свідоцтво  про народження дитини (дітей);

2) свідоцтво про смерть матері дитини

або

рішення суду про позбавлення матері батьківських прав

або

рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою

або

рішення суду про оголошення матері померлою

Виїзд чоловіка, який є особою з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи

За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

У свою чергу, абзацом третім ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

Виїзд за межі України осіб з інвалідністю  не обмежується по кількості перетинань державного кордону на виїзд з України.

Таким чином, особи з інвалідністю (незалежно від групи) мають право перетинати державний кордон на виїзд з України за наявності одного з таких документів, що підтверджують  інвалідність:

посвідчення,  яке підтверджує  відповідний  статус;

або

пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги

відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності;

довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Документи що підтверджують інвалідність отримані закордоном. Чи можна за такими документами перетнути кордон

Не можливо.

У разі введення на території України надзвичайного або
воєнного стану особи з інвалідністю мають право перетинати
державний кордон особи з інвалідністю за наявності:

посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

або

пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”“Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,

або

довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Документи що підтверджують інвалідність отримані закордоном. Чи можна за такими документами перетнути кордон

Не можливо.

У разі введення на території України надзвичайного або
воєнного стану особи з інвалідністю мають право перетинати
державний кордон  за  наявності довідки до акта огляду
медико-соціальною  експертною  комісією (форма первинної облікової документації  №  157-1/о) або посвідчення, яке
підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи
посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги
відповідно до Законів України  «Про державну соціальну допомогу
особам з інвалідністю  з  дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають
права  на  пенсію,  та  особам з інвалідністю», в яких
зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання
пільг  особами  з  інвалідністю,  які  не мають права на пенсію чи
соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Виїзд чоловіків, які здійснюють супровід осіб (дітей) з інвалідністю або осіб, які потребують постійного догляду

Порядок встановлено: Пункт 2-1, 2-2 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57

Виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначених в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2--2 цих Правил, може здійснюватися самостійно без осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2--2 цих Правил, на підставі довідки про перебування таких осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2---2 цих Правил, на консульському обліку, документів (їх нотаріально засвідчених копій), що дають право на виїзд, які передбачені відповідно в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2-2 цих Правил, та документів, зазначених у пункті 2 цих Правил.

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, для виїзду за межі України, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.

Виїзд чоловіка, який супроводжує дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання

Порядок встановлено: Пункт 2-2 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57

Виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначених в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2--2 цих Правил, може здійснюватися самостійно без осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2--2 цих Правил, на підставі довідки про перебування таких осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2---2 цих Правил, на консульському обліку, документів (їх нотаріально засвідчених копій), що дають право на виїзд, які передбачені відповідно в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2-2 цих Правил, та документів, зазначених у пункті 2 цих Правил.

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, для виїзду за межі України, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.

Виїзд чоловіків-військовослужбовців, які їдуть на лікування внаслідок поранень на війні

Виїзд осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв’язку з військовою агресією рф проти України,  на лікування за кордон здійснюється за наявності:

1) паспорта громадянина України для виїзду за кордон або паспорта громадянина України (за їх відсутності - документів, що містять  відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону);

2) висновку про необхідність направлення особи на лікування за кордон;

3) листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть  прийняти на лікування за кордоном.

Виїзд чоловіків, які постійно проживають за кордоном

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які постійно проживають за кордоном можуть виїжджати за наявності відповідних відміток в паспортному документі, згідно ст. 4 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в’їзду гр. України» якими  можуть бути:

для осіб які виїжджають вперше – штамп про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання;

для осіб, які постійно проживають за кордоном – штамп про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання та відмітка (штамп) про взяття на постійний консульський облік у закордонній дипломатичній установі України або перебування такого громадянина на постійному консульському обліку підтверджується довідкою про перебування на консульському обліку, яка формується з використанням засобів відомчої інформаційної системи Міністерства закордонних справу України.

Виїзд чоловіків, які мають робочу візу країни ЄС

Для підтвердження підстав перетину державного кордону України на виїзд, крім документів, що підтверджують особу необхідно надати документи, що підтверджують статус особи, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та має право на виїзд з України.

Візи іноземних країн, які видаються чоловікам - громадянам України, не підтверджують постійне проживання в цих країнах та не дають  право на  виїзд військовозобов’язаним.

Виїзд чоловіків, які мають право тимчасового проживання у країні ЄС

та

Виїзд чоловіків, які прийняті на тимчасовий консульський облік за кордоном

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які постійно проживають за кордоном – мають право на виїзд з України, але:

 

Громадяни України, які постійно проживають за кордоном, підлягають консульському обліку.

 

Під час перетинання державного кордону України такі особи мають надати відповідний паспортний документ з відмітками Державної міграційної служби України «Оформлено виїзд на постійне проживання» та дипломатичної установи України «Прийнятий на консульський облік».

Виїзд чоловіків, які мають подвійне громадянство

Згідно законодавства України подвійне громадянство (тобто громадянство України та ще однієї, або декількох країн) в Україні не допускається.

Особа, яка має декілька громадянств, одне з яких – України, у відносинах із Україною вважається громадянином України.

 

Підстави втрати та припинення громадянства України визначені у статтях 18 та 19 Закону України «Про громадянство».

У будь-якому випадку громадянство припиняється в день видання відповідного указу Президента України.

 

Отже, використовувати паспорт громадянина іншої країни для перетину державного кордону України на законних підставам мають фізичні особи після видання Указу Президента України про втрату такими особами громадянства України.

Виїзд чоловіків, які заброньовані за підприємствами

Порядок бронювання встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану».

Для підтвердження підстав щодо перетинання державного кордону України на виїзд з території України, крім документів, зазначених у статті 2 Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» особа має подати також:

витяг з наказу Міністерства економіки (згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 );

документи про відрядження такої особи за кордон.

Законодавство України не покладає на Державну прикордонну службу України обов’язку ведення вичерпного переліку документів, необхідних для перетину державного кордону.

Виїзд чоловіків-водіїв, волонтерів

Порядок встановлено: Пункт 2-8 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57

У разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв,
що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної
допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних
Сил,  інших  утворених  відповідно  до  законів України військових
формувань,  а  також  населення  України,  через  державний кордон
здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби
за  наявності 

відповідних  рішень  про  виїзд  за  межі  України,

виконання   правил  перетину  державного  кордону  України  та 

за наявності   інформації   про  особу  у  відповідній  інформаційній
системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека «Шлях».

Рішення про виїзд за межі України  водіїв, що здійснюють
перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до
законів України  військових формувань, а також медичних вантажів,
вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними
засобами, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською
міською військовими адміністраціями за наявності відповідного
обґрунтування щодо обсягів  вантажів та кількості транспортних
засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від будь-якого з
таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів:

військових, правоохоронних органів;

військових адміністрацій;

медичних закладів;

відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.

Мінінфраструктури або обласні, Київська міська військові
адміністрації надсилають до Адміністрації Держприкордонслужби
рішення про виїзд за межі України осіб для врахування під час їх виїзду за межі України.

Дозвіл на виїзд чоловіків, для повернення свої дітей із закордону

На загальних підставах виїзду чоловіків, які підлягають мобілізації.

Дозвіл на виїзд чоловікам, які є членами екіпажу повітряних суден

На загальних підставах виїзду чоловіків, які підлягають мобілізації.

Виїзд залізничників

Порядок встановлено: Пункт 2-10 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57

Виїзд спортсменів Порядок встановлено: Пункт 2-11 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57

Виїзд дітей

Виїзд дитини (до 16 років) в супроводі батьків та інших осіб у воєнний час

На час запровадження в Україні правового режиму воєнного стану діють положення абзацу тринадцятого пункту 2-3 Правил, відповідно до яких:

Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.

Виїзд дитини без одного із батьків

Довіреність другого із батьків не потрібна.

Виїзд дітей за свідоцтвом про народження

Дозволяється.

Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.

Чи може дитина, громадянин України, в’їхати в Україну за свідоцтвом про народження яке видане за кордоном. І що для цього потрібно

Може.

Статтею 1 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» передбачено, що громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.

Згідно із частиною шостою статті 1 Закону України «Про нотаріат» вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством – на дипломатичні представництва України.

Згідно зі статтею 2 Конвенції що скасовує вимогу легалізації
іноземних офіційних документів кожна з Договірних держав звільняє від легалізації документи, які мають бути представлені на її території. Під легалізацією розуміється тільки формальна процедура, що застосовується дипломатичними або консульськими агентами країни, на території якої документ має бути представлений, для посвідчення автентичності підпису, якості, в якій виступала особа, що підписала документ та, у відповідному випадку, автентичності відбитку печатки або штампу, якими скріплено документ.

Виїзд дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок

Під час дії правового режиму воєнного стану діти зможуть виїжджати за кордон на оздоровлення та відпочинок виключно за наявності згоди Нацсоцслужби. При цьому більше не потрібно здійснювати нотаріальне засвідчення документів.

Прикордонний контроль здійснюється із пред’явленням документів:

- згоди Нацсоцслужби на виїзд групи дітей;

- списків групи дітей та осіб, які супроводжують за кордон;

- паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтва про народження дитини;

- погодження службою у справах дітей згоди представників кожної дитини на її виїзд;

- заяви батьків на виїзд дитини за кордон, завіреної службою у справах дітей.

Виїзд посадових осіб різних державних органів визначених в пункті 2-14 Правил перетинання державного кордону громадянами України

Виїзд посадових осіб, держслужбовців та заброньованих працівників різних рівнів органів влади та суб’єктів господарювання

У разі введення в Україні воєнного стану посадові особи, заброньовані працівники та представники суб’єктів господарювання, що визначені в пункті 2-14 Правил перетинання державного кордону громадянами України, зокрема урядовці, народні депутати, депутати місцевих рад, судді, прокурори, державні службовці, заброньовані за відповідними органами працівники та інші визначені категорії осіб перетинають державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження.

Чи можуть посадові особи різних державних структур слідувати не у службове відрядження

Пропуск через державний кордон осіб, визначених пунктом  2-14 Правил, може здійснюватися не у службове відрядження у таких випадках:

у виняткових випадках жінки та/або чоловіка, який є одиноким батьком, з числа зазначених у цьому пункті осіб, які мають дитину/дітей віком до 18 років (включно), з метою відвідування таких дітей, які перебувають за межами України, або для супроводження таких дітей для виїзду за межі України за наявності відповідних підтвердних документів;

для лікування за кордоном – за наявності документів, які дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну, та листа Міністра охорони здоров’я про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном.

на підставі окремого рішення Голови Державної прикордонної служби України, у разі якщо за кордоном помер один із членів сім’ї особи першого або другого ступеня споріднення за наявності відповідних підтвердних документів.

Які документи необхідні жінкам та/або чоловікам, які є одиноким батьком, з числа держслужбовців для виїзду з метою відвідування дітей

Надання дозволу на перетинання державного кордону України жінкам або чоловікам, які є одиноким батьком, зазначеним у пункті 2-14 Правил, здійснюється на підставі абзацу 2 пункту 2-14 Правил з метою відвідування дітей, які перебувають за межами України, або для супроводження дітей для виїзду за межі України:

Для громадян України жіночої статі:

документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

свідоцтва про народження дитини (дітей);

додатково у разі виїзду з метою відвідування дитини (дітей), які перебувають за межами України – документи, що підтверджують, перебування дитини (дітей) за кордоном (перебування на консульському обліку, перебування на навчанні, перебування на лікуванні тощо). Документи, видані іноземною мовою, мають бути перекладені українською та легалізовані встановленим порядком.

Для громадян України чоловічої статі додатково до документів зазначених для жінок:

документів, що підтверджують статус одинокого батька, виховання та утримання дитини батьком самостійно (свідоцтво про смерть матері дитини, рішення суду про позбавлення матері батьківських прав, рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою, рішення суду про оголошення матері померлою).

Виїзд студентів у воєнний час

Виїзд студентів-чоловіків

Виїзд не дозволяється.

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є здобувачами передвищої та вищої освіти, асистенти – стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти в Україні не підлягають призову на військову службу під час мобілізації,

але

дДана категорія громадян не має права виїжджати за кордон, так як ця категорія зазначена в абзаці другому частині третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну  підготовку та мобілізацію», а не у частині першій цієї статті.

А тому, відповідно до п. 2-6 Правил, дана категорія громадян не має права виїжджати за межі території України.

Для громадян України, які поветраются з тимчасово окупованої території через територію рф

Як громадяни України можуть повернутися з території рф? Чи ДПСУ здійснює пропуск громадян України через білоруський і російський кордон?

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 188-р «Про тимчасове закриття деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю»  (далі – розпорядження), у зв’язку із військовою агресією з боку російської федерації та введенням воєнного стану на території України тимчасово закрито з 00 год. 00 хв. 28 лютого 2022 року пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю згідно з переліком, зазначеним у розпорядженні.

Пунктом 3 розпорядження визначено завдання щодо забезпечення можливості пропуску громадян України, які в’їжджають на територію України.

Крім того, статтею 5 Закону України «Про прикордонний контроль» повноваження щодо пропуску осіб та транспортних засобів, у яких вони прямують, поза пунктами пропуску через державний кордон надано начальникам органів охорони державного кордону.

На сьогодні такий пропуск здійснюється в пунктах пропуску «Доманове», «Виступовичі», «Нові Яриловичі» (на кордоні з рб), «Бачівськ», «Покровка» (на кордоні з рф).

Які документи необхідні для того, щоб громадянин України зміг повернутися на територію України?

Чи може в’їхати на територію України особа, що мешкає на тимчасово окупованій території України і не була документована паспортом громадянина України?

Відповідно до статті 33 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну, а згідно зі
статтею 1 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в’їзд в Україну.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на в’їзд в Україну, є:

паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

дипломатичний паспорт України;

службовий паспорт України;

посвідчення особи моряка;

посвідчення члена екіпажу;

посвідчення особи на повернення в Україну.

У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених вище, для  в’їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.

Також, у разі прибуття на в’їзд в Україну громадян України, які досягли   18 років, та здійснили виїзд за межі України з метою евакуації з тимчасово окупованих росією територій України через сусідні держави України, з свідоцтвами про народження, Державна прикордонна служба України здійснює оформлення таких осіб встановленим порядком на підставі свідоцтва про народження за результатами поглибленої перевірки документів та проведення процедури ідентифікації особи як громадянина України з залученням (за потреби) співробітників Державної міграційної служби України, Служби безпеки України та Національної поліції України.

Чи притягається до адміністративної відповідальності особа, яка виїхала з окупованої території України через територію рф?

Ні.

Відповідно до законодавства України в’їзд на тимчасово окуповану територію України і виїзд з неї здійснюються лише через визначені контрольні пункти в’їзду-виїзду.

Діяння осіб, які порушили встановлений порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, залежно від характеру і ступеню суспільної небезпеки можуть кваліфікуватись як адміністративне або як кримінальне правопорушення, відповідальність за які передбачена статтею       204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення або статтею 332-1 Кримінального кодексу України.

Згідно з статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. У зв’язку з військовою агресією росії проти України громадяни, утікаючи від війни, в стані крайньої необхідності вимушені виїжджати на територію країни-агресора або через її територію до третіх країн, зокрема через тимчасово окуповані території.

Статтею 17 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, не підлягає адміністративній відповідальності.

Статтею 39 Кримінального кодексу України визначено, що не є кримінальним правопорушенням заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі чи охоронюваним законом правам цієї людини або інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в даній обстановці не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності. Особа не підлягає кримінальній відповідальності за перевищення меж крайньої необхідності, якщо внаслідок сильного душевного хвилювання, викликаного небезпекою, що загрожувала, вона не могла оцінити відповідність заподіяної шкоди цій небезпеці.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадяни України мають право на вільний та безперешкодний виїзд з тимчасово окупованої території на іншу територію України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короно вірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 № 1236 на території України встановлено карантин до 30.04.2023.

Пунктом 4-1 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" встановлено, що до громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, на період дії карантину або на час блокування діяльності контрольних пунктів в’їзду-виїзду не застосовуються адміністративні стягнення та заходи впливу за адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, якщо такі порушення настали з підстав гуманітарного характеру, визначених Кабінетом Міністрів України.

Популярні розділи та сервіси