Ворогу і порушникам на замітку: набирає чинності вдосконалений порядок застосування прикордонниками засобів примусу

НАЗАД
14 грудня 2021 14:44

Відповідні зміни до Закону України «Про Державну прикордонну службу України» вже завтра набувають чинності.

Нагадаємо, що вдосконалений порядок був ухвалений Верховною Радою України 18 листопада цього року та підписаний Президентом України. Сьогодні Закон № 1897-IX офіційно опублікований у газеті «Голос України».

Документом внесені ґрунтовні зміни щодо деяких правових засад реалізації прикордонниками їхніх функцій з охорони та оборони державного кордону, забезпечення в межах компетенції безпеки та правопорядку у прикордонні та районах на межі з тимчасово окупованими територіями України.

Законом врегульовується низка важливих аспектів, які допоможуть прикордонникам в тих випадках, коли слова не ефективні для припинення правопорушення чи реалізації інших законних повноважень, або доводиться стримувати збройну агресію. Нововведення законодавчо регламентують застосування співробітниками Держприкордонслужби фізичного впливу, а також використання та застосування спеціальних засобів: від кайданок до службових собак, від засобів обмеження рухомості до засобів акустичного, мікрохвильового впливу, радіоелектронної протидії тощо.

Закон України «Про Державну прикордонну службу України» доповнено новими статтями, які регламентують застосування охоронцями рубежу зброї, бойової техніки, озброєння, встановленого на кораблях, катерах та повітряних суднах прикордонної служби. Зокрема, законодавчо регламентовано застосування зброї й під час відсічі і стримування збройної агресії проти України та в особливий період. Серед іншого визначені випадки, коли прикордонники можуть застосовувати вогнепальну зброю, озброєння та бойову техніку і в напрямку території суміжної держави. Це зокрема такі випадки: відбиття збройного нападу, відсіч і стримування збройної агресії, або вторгнення на територію України озброєної (військової) особи та/або групи осіб, збройних сил інших держав, припинення збройних провокацій, ведення вогню з території суміжної держави, а також відбиття нападу або припинення збройного опору особи та/або групи осіб, які незаконно перетинають чи намагаються незаконно перетнути державний кордон України.

Серед іншого законодавчі нововведення дозволяють прикордонникам використовувати зброю та спеціальні засоби для примусового припинення польотів безпілотників. Прикордонники можуть приземляти, у тому числі збивати дрони, що з порушенням встановлених правил літають у прикордонній смузі, поблизу кораблів та катерів Держприкордонслужби, пунктів пропуску, КПВВ, місць розташування підрозділів і нарядів. Також дозволяється перехоплення управління безпілотниками.

Крім цього, Закон доповнено статтею 21-7 «Підстави та порядок здійснення поверхневої перевірки». Така перевірка здійснюється у визначених випадках щодо осіб, речей, товарів (вантажів) і транспортних засобів у прикордонних контрольованих районах, пунктах пропуску, КПВВ. Закон визначає, що під час поверхневої перевірки прикордонники мають право вимагати відкрити сумку, рюкзак, портфель, мішок чи інші засоби переміщення речей, капот, кришку багажника та/або двері салону транспортного засобу, показати вміст кишень одягу особи, стосовно якої проводиться перевірка, а особа зобов’язана показати, відповідно, вміст особистих речей, кишень, надати доступ до конструктивних елементів транспортного засобу, забезпечити відкриття капоту, кришки багажника та/або дверей транспортного засобу, причепу, вантажу (контейнера).

Відгуки та коментарі

Ваше ім'я
Ваш E-mail
Текст

Популярні розділи та сервіси