У ситуації з судном «Delfi» командир корабля Морської охорони виконав всі покладені на нього завдання

НАЗАД
07 лютого 2022 14:11

У ситуації з судном «Delfi» командир корабля Морської охорони виконав всі покладені на нього завдання – і з питань забезпечення охорони державного кордону, і доцільної участі у рятувальній операції, і збереження життя й здоров’я людей.

Нещодавно Приморською окружною прокуратурою м. Одеси скеровано до суду обвинувальний акт стосовно командира корабля Одеського загону Морської охорони, де йому інкримінують недбале ставлення до військової служби, що заподіяло істотну шкоду (ч. 3 ст. 425 КК України). Йдеться про ситуацію навколо сумновідомого танкера «Delfi».

За версією слідства, в листопаді 2019 року командир корабля Морської охорони, перебуваючи на службі з охорони державного кордону в акваторії Чорного моря, неподалік Одеського морського порту, знав про наявні на танкері порушення та не вжив заходів щодо його затримання й конвоювання до найближчого порту.

Насправді ж, підстав для затримання й конвоювання судна в порт не було, адже режим державного кордону України не порушувався і порушень прикордонного законодавства з боку судна і екіпажу також не було.

Водночас, екіпаж корабля Морської охорони, виконуючи наказ на охорону державного кордону, після проведення огляду танкера «Delfi», зафіксував низку порушень у суднових документах, відмітив незадовільний стан самого судна, загрозу навігаційній та екологічній безпеці, зокрема, в тих погодних умовах, що прогнозувалися.

Про такий стан речей негайно були проінформовані взаємодіючі органи, до компетенції яких належить можливість вплинути на усунення виявлених порушень: Державна екологічна інспекція, Державна фіскальна служба, Адміністрація морських портів, Державна служба морського та річкового транспорту, СБУ та Нацполіція.

Зауважимо, що судно «Delfi» під прапором Молдови перебувало із закритим кордоном в територіальному морі України, користуючись свободою судноплавства, відповідно до норм міжнародного права, – отже, державний кордон України не порушувало.

Враховуючи аварійний стан судна, складні погодні умови, очевидною була необхідність проведення рятувальної операції.

Забезпечення ж безпеки плавання не належить до компетенції Морської охорони Держприкордонслужби.

В рамках розвитку ситуації в порту Південний відбулась міжвідомча нарада всіх структур, до компетенції яких належало вирішення питань з аварійним судном. Рішення наради зафіксовано протоколом, але конкретних дій із буксирування судна і постановки його в порт жодним компетентним відомством передбачено не було.

Коли по відкритих каналах зв’язку капітан судна «Delfi» подав сигнал лиха, корабель Морської охорони залишався поруч, в готовності врятувати екіпаж до прибуття буксирів та катеру Морської пошуково-рятувальної служби. Водночас, корабель Морської охорони за технічними характеристиками не призначений для буксирування судна з таким дедвейтом. Але врятувати людей був готовий.

Таким чином, командир корабля Морської охорони, як відповідальний і професійний офіцер, в межах своєї компетенції виконав всі покладені на нього завдання і з питань забезпечення охорони державного кордону, і доцільної участі у рятувальній операції, і збереження життя й здоров’я свого екіпажу.

Сподіваємось, суд детально розгляне і винесе справедливе рішення в порушеному питанні.

Державна прикордонна служба України підтримує офіцера у відстоюванні чесного імені і беззаперечної компетентності і не вбачає в діях командира корабля Морської охорони складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 425 ККУ.

Відгуки та коментарі

Ваше ім'я
Ваш E-mail
Текст

Популярні розділи та сервіси