Технологічна схема пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський - Отач»

НАЗАД
27 червня 2024 10:59

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ начальника 24 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова

від «17» червня 2024 року № 133-ОД

 

 

Технологічна схема

пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон

у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення

«Могилів-Подільський - Отач»

 

І. Загальні положення

 

1. Технологічна схема пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський – Отач» (далі – Технологічна схема) розроблена у відповідності до вимог Закону України «Про прикордонний контроль», Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 751, Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 451, а також інших нормативно-правових актів.

2. Технологічна схема:

застосовується під час здійснення прикордонного, митного та інших видів контролю в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський - Отач» (далі – пункт пропуску);

визначає послідовність здійснення прикордонного та митного контролю, а також інших видів контролю під час пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у пункті пропуску;

спрямована на удосконалення порядку взаємодії підрозділу охорони державного кордону Держприкордонслужби та підрозділу митного оформлення на ділянці відповідальності яких знаходиться пункт пропуску, а також інших контрольних органів і служб.

3. Усі процедури контролю, що здійснюються посадовими особами контрольних органів та служб в пункті пропуску, не повинні впливати на ефективність протидії протиправній діяльності в пункті пропуску. При цьому зміст процедур контролю визначається відповідно до положень міжнародних угод України, вимог законодавства України, нормативно-правових актів України, наказів та розпоряджень центральних органів виконавчої влади з прикордонних питань, прийнятих в межах їх повноважень.

4. При надходженні нових нормативно-правових актів окремі положення цієї Технологічної схеми можуть не відповідати їх вимогам. В цьому випадку, до внесення змін в діючу Технологічну схему, слід керуватися вимогами цих законодавчих актів.

5. Терміни і поняття, що використовуються в цій Технологічній схемі, вживаються у значенні, наведеному в Митному кодексі України, Законах України «Про прикордонний контроль», «Про державний кордон України», «Про державну прикордонну службу України» та інших нормативно-правових актах.

6. Умовні скорочення, які використовуються в цій Технологічній схемі:

СЗПН – прикордонний наряд «Старший зміни прикордонних нарядів»;

СПНППр – прикордонний наряд «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон»;

ПД – прикордонний наряд «Перевірка документів»;

ОТЗ – прикордонний  наряд «Огляд транспортних засобів»;

ВШ-виїзд – прикордонний наряд «Вартовий біля шлагбаума» з місцем несенням служби на напрямку виїзд з України, позначеним на схемі пункту пропуску під номером 1/1. (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми);

ВШ-кордон – прикордонний наряд «Вартовий біля шлагбаума» з місцем несенням служби на напрямку виїзд/в’їзд з/в України(у), позначеним на схемі пункту пропуску під номером 1/2. (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми);

ВШ-в’їзд – прикордонний наряд «Вартовий біля шлагбаума» з місцем несенням служби на напрямку в’їзд в Україну, позначеним на схемі пункту пропуску під номером 1/3. (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми);

КР – прикордонний наряд «Контроль за режимом»;

ЧГ – прикордонний наряд «Черговий підрозділу охорони державного кордону»;

п/н – прикордонний наряд;

ВМО – відділ митного оформлення.

 

ІІ. Характеристика пункту пропуску, умови функціонування

 

1. Пункт пропуску визначений Угодою між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про пункти пропуску через українсько-молдовський державний кордон і спрощений порядок пропуску громадян, які проживають у прикордонних районах від 11 березня 1997 року (далі-Угода від 11 березня 1997 року) та відкритий відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2002 року № 544-р «Про відкриття пунктів пропуску через державний кордон».

2. Пункт пропуску класифікується:

а) за видом сполучення: автомобільний;

б) за характером транспортних перевезень: вантажний, пасажирський;

в) за категорією: міжнародний;

г) за режимом функціонування: постійний;

ґ) за часом роботи: цілодобовий.

3. Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державний кордон України» та ст. 4 Митного кодексу України особи, транспортні засоби, вантажі та інше майно, що перетинають державний кордон України, підлягають прикордонному і митному контролю. Контроль організовується та здійснюється у встановленому актами законодавства України порядку. У відповідних випадках та в порядку, встановленому актами законодавства України, здійснюються також перевірки рівня іонізуючого випромінювання та заходи офіційного контролю.

4. На підставі п. 1 ст. 1 та п. 2 ст. 2 Угоди від 11 березня 1997 року перетинання державного кордону в пункті пропуску здійснюється:

особами і транспортними засобами, переміщення товарів і вантажів будь-якої державної належності;

особами на транспортних засобах або пішки.

5. Відповідно до вимог Угоди від 11 березня 1997 року в пункті пропуску здійснюється пропуск через державний кордон України у спрощеному порядку громадян України та Республіки Молдова, які постійно проживають в Могилів-Подільському (Україна), Окницькому та Дондушанському (Республіка Молдова) адміністративних прикордонних районах за внутрішніми паспортними документами з відміткою компетентних органів про постійне проживання в населених пунктах цих районів або при наявності підтверджуючого документу виданого компетентним органом, що свідчить про постійне проживання в населених пунктах цих районів.

 

ІІІ. Межі території пункту пропуску, зони прикордонного контролю та митного контролю, місця для проведення контролю осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску, місця стоянки транспортних засобів

 

1. Особи, транспортні засоби та вантажі перетинають чи переміщуються через державний кордон України в установлених межах території пункту пропуску.

2. Межі території пункту пропуску згідно з пунктом 22 Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 751, визначені наказом керівника державного органу, підприємства, установи чи організації, на земельній ділянці якого знаходиться пункт пропуску за погодженням з начальником органу охорони державного кордону в зоні відповідальності якого розташований пункт пропуску та начальником відповідного митного органу.

3. Схема пункту пропуску (далі - Схема) визначена у додатку 1 до цієї Технологічної схеми.

З урахуванням особливостей пункту пропуску через державний кордон, існуючої в ньому інфраструктури, характеру та виду перевезень, в пункті пропуску встановлено зону прикордонного контролю та створено зону митного контролю.

4. Зона прикордонного контролю визначається наказом начальника органу охорони державного кордону в зоні відповідальності якого розташований пункт пропуску за погодженням з начальником митниці, а її межі відображаються у Схемі згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми.

5. Зона митного контролю створюється відповідно до Порядку створення зон митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 травня 2012 року № 583, за погодженням з начальником органу охорони державного кордону в зоні відповідальності якого розташований пункт пропуску, а її межі відображаються у Схемі згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми.

6. Зона прикордонного контролю та зона митного контролю є режимними зонами пункту пропуску, в яких можуть встановлюватися додаткові режимні правила.

Порушення встановлених додаткових режимних правил тягне за собою адміністративну відповідальність згідно із законодавством України

7. Переміщення та митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів у пункті пропуску здійснюється з використанням двоканальної системи, на визначених смугах руху

7.1. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

7.2.Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

7.3. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян.

7.4. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.

7.5. Початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.

7.6. Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов’язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених Митним кодексом України.

 

8. Місця здійснення контролю можуть бути визначені для конкретного транспортного засобу або особи, посадовими особами підрозділу органу охорони державного кордону або підрозділу митного оформлення з урахуванням результатів: оцінки ризиків; застосування технічних засобів прикордонного, митного контролю; використання службових собак.

9. В пункті пропуску визначено наступні смуги руху транспортних засобів та осіб (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми):

№ 1 – «зелений коридор» на напрямку в‘їзд в Україну;

№ 2 – «червоний коридор» на напрямку в‘їзд в Україну;

№ 3 – для руху транспортних засобів комерційного призначення на напрямку в‘їзд в Україну;

№ 4 – «зелений коридор» на напрямку виїзд з України;

№ 5 – «червоний коридор» на напрямку виїзд з України;

№ 6 – для руху транспортних засобів комерційного призначення на напрямку виїзд з України;

№ 7 – «зелений коридор» на напрямку вхід в Україну;

№ 8 – «червоний коридор» на напрямку вхід в Україну;

№ 9 – «зелений коридор» на напрямку вихід з України;

№ 10 – «червоний коридор» на напрямку вихід з України.

10. Смуги руху під № 1, № 4 (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми) використовуються для руху транспортних засобів громадян, що обрали коридор відповідно до пункту 7.2 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми.

11. Смуги руху під № 2, № 5 (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми) використовуються для руху автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів (у тому числі – туристичних груп) та транспортних засобів громадян, що обрали коридор відповідно до пункту 7.3 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми, а також можуть використовуватися для руху автомобілів у реверсному напрямку з метою виїзду з пункту пропуску у випадку виникнення надзвичайних або нестандартних ситуацій, за умови проходження всіх видів контролю на в’їзд в Україну та за погоджувальним рішенням старшого прикордонних нарядів у пункті пропуску та старшого підрозділу митного оформлення.

12. Смуги руху під № 3, № 6 (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми) використовуються для руху транспортних засобів комерційного призначення та автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів (у тому числі – туристичних груп). Переміщення даними смугами руху здійснюється як проходження «червоним коридором».

13. Смуги руху під № 7, № 9 (згідно з додатками 1.1 та 1.2. до цієї Технологічної схеми) використовуються для руху громадян, що рухаються в пішому порядку та обрали коридор відповідно до пункту 7.2 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми.

14. Смуги руху під № 8, № 10 (згідно з додатками 1.1 та 1.2.  до цієї Технологічної схеми) використовуються для руху громадян, що рухаються в пішому порядку та обрали коридор відповідно до пункту 7.3 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми.

15. З метою визначення напрямку руху та порядку проходження прикордонного та митного контролю пункт пропуску облаштовується:

відповідними інформаційними стендами Державної прикордонної служби України і Державної митної служби України;

дорожніми знаками (табличками), дорожньою розміткою, світлофорами та дорожнім обладнанням (інженерними пристроями).

15.1. Інформаційні стенди, що розміщуються у пункті пропуску в обов'язковому порядку, повинні містити інформацію, потрібну для перетинання державного кордону України громадянами та особами без громадянства, зокрема щодо їх прав та обов'язків під час перебування у пункті пропуску та проходження того чи іншого виду контролю. Інформаційні стенди щодо порядку перетинання державного кордону України мають бути викладені державною мовою, мовою суміжної держави та англійською мовою.

15.2. Не допускається розміщення в пункті пропуску гербів, прапорів, інших символів організацій, підприємств та установ, що не належать до державної символіки України.

16. Місця для проведення контролю визначаються:

для транспортних засобів, що слідують по смугах руху зазначених в пункті 9 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми – на відповідних смугах руху, за потреби – на майданчику поглибленого огляду транспортних засобів, проведення заходів контролю другої лінії;

для громадян, які перетинають державний кордон у пішому порядку та слідують по смугах руху зазначених в пункті 9 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми – на відповідних смугах руху у павільйонах прикордонного та митного контролю, які розташовані на пішохідних доріжках;

для автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів (у тому числі – туристичних груп), у визначеному місці, на майданчику поглибленого огляду транспортних засобів, проведення заходів контролю другої лінії, на смугах руху №2, №5, №3, №6;

для громадян, які перетинають державний кордон у пункті пропуску на транспортних засобах – біля/або в транспортних засобах закордонного прямування, в оглядових залах для пасажирів, в павільйонах прикордонного та митного контролю та в службових приміщеннях підрозділу охорони державного кордону розташованих в межах території пункту пропуску.

17. Транспортні засоби, що перевозять небезпечні вантажі слідують по смугам руху № 3, № 6. Місцями стоянки (відстою) таких транспортних засобів є місця на території пункту пропуску, які визначаються за погоджувальним рішенням старшого прикордонних нарядів у пункті пропуску та старшого підрозділу митного оформлення в залежності від обстановки у пункті пропуску та забезпечують дотримання Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затверджених Наказом МВС України від 26 липня 2004 року № 822, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2004 року за № 1040/9639.

18. Пропуск через державний кордон транспортних засобів, яким надано пріоритет під час здійснення контролю в пункті пропуску перед іншими транспортними засобами, здійснюється, як правило, з використанням будь-якої вільної смуги руху за погоджувальним рішенням старшого прикордонних нарядів у пункті пропуску та старшого підрозділу митного оформлення.

19. Забороняється рух осіб, які перетинають державний кордон як у пішому порядку так і на транспортних засобах в протилежних напрямках визначених пунктом 9 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми, окрім випадків відмови контрольними службами у перетинанні державного кордону України особам або товару, відмовою осіб від перетинання державного кордону України за власним бажанням та за виключенням обставин зазначених в пункті 11 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми.

20. У разі значного збільшення потоку транспортних засобів, що обрали смугу руху «зелений коридор», за погоджувальним рішенням старшого прикордонних нарядів у пункті пропуску та старшого підрозділу митного оформлення, для пропуску їх через державний кордон додатково можуть використовуватись смуги руху № 2, № 5 після встановлення відповідного покажчика «зелений коридор». В такому випадку пропуск транспортних засобів, які обрали смугу руху № 2, № 5, здійснюється по смугах руху № 3, № 6 - відповідно.

 

IV. Загальний порядок та послідовність контрольних операцій

 

1. Про в'їзд (прибуття) у пункт пропуску осіб, транспортних засобів інформація подається органу охорони державного кордону і митному органу уповноваженими представниками перевізників, які здійснюють перевезення.

Після в’їзду (прибуття) у пункт пропуску особа, яка перетинає державний кордон, заявляє про готовність до контролю і пред’являє посадовим особам органу охорони державного кордону документи, установлені нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (особисті чи на транспортний засіб), а декларант, уповноважена ним особа, перевізник, чи особа, яка перетинає кордон, пред’являє посадовим особам митного органу документи, визначені Митним кодексом України, що вважаються початком прикордонного чи митного контролю відповідно.

2. Особи, транспортні засоби, товари пропускаються через державний кордон після здійснення прикордонного та митного контролю відповідно до вимог нормативно-правових актів.

У випадках, установлених законодавством, товари пропускаються через державний кордон після здійснення посадовими особами органів виконавчої влади, на які відповідно до законодавства покладено здійснення перевірки рівня іонізуючого випромінювання та заходів офіційного контролю, зазначених видів державного контролю.

В інших випадках, з метою скорочення часу на проведення митних формальностей при ввезенні товарів на митну територію України, заходи офіційного контролю в пункті пропуску здійснюються посадовими особами митних органів у формі попереднього документального контролю відповідно до вимог статті 319 Митного кодексу України.

3. Здійснення контролю транспортних засобів, які перетинають державний кордон України, розпочинається прикордонним контролем і закінчується митним контролем.

Для здійснення відносно транспортних засобів, товарів інших, крім прикордонного і митного, видів контролю посадовими особами органу охорони державного кордону та митного органу в межах визначеної законодавством компетенції залучаються спеціалісти органів виконавчої влади, на які відповідно до законодавства покладено здійснення таких видів контролю (далі - контролюючі органи). Такі особи для проведення відповідного виду державного контролю прибувають в пункт пропуску.

Якщо такої можливості немає, транспортні засоби, товари повертаються назад і за відсутності будь-яких заборон чи обмежень щодо в’їзду в Україну (виїзду з України) транспортних засобів або ввезення (вивезення) товарів відправляються у пункт пропуску, куди посадові особи відповідного контролюючого органу можуть прибути.

Пропуск товарів, що вивозяться за межі митної території України, здійснюється на підставі позитивних результатів здійснення державних видів контролю у митних органах відправлення. Видані контролюючими органами документи, які супроводжують транспортні засоби, що їх переміщують, і товари, митним органам не пред'являються. Посадові особи контролюючих органів до здійснення контролю не залучаються та до пункту пропуску не викликаються.

Відповідно до нормативно-правових актів та міжнародних договорів контролюючими органами України та суміжних держав може здійснюватися спільний контроль як на території України, так і за її межами.

4. На підставі переліку товарів, які підлягають державному контролю (у тому числі у формі попереднього документального контролю), та відповідно до поданих декларантом, уповноваженою ним особою або перевізником товаросупровідних (товаротранспортних) документів посадова особа митного органу визначає вид (види) та форму проведення державного контролю в пункті пропуску (пункті ввезення на митну територію України):

для проведення заходів офіційного контролю посадовою особою контролюючого органу;

для проведення заходів офіційного контролю посадовою особою митного органу у формі попереднього документального контролю.

У разі коли в партії товарів, що ввозяться через пункт пропуску, є певна кількість товарів, що підлягають проведенню відповідних видів державного контролю посадовими особами контролюючих органів (крім перевірки рівня іонізуючого випромінювання) та попередньому документальному контролю посадовими особами митних органів, або вся партія товарів підлягає відповідним видам державного контролю, попередній документальний контроль товарів не здійснюється. Стосовно таких товарів державний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами контролюючих органів, які залучаються посадовими особами митних органів та для проведення зазначених видів державного контролю прибувають в пункти пропуску через державний кордон України.

У разі коли товари підлягають перевірці рівня іонізуючого випромінювання та попередньому документальному контролю, контроль здійснюється в такій послідовності:

перший етап - перевірка рівня іонізуючого випромінювання посадовою особою відповідного контролюючого органу. Посадова особа митного органу передає посадовій особі відповідного контролюючого органу подані перевізником або експедитором чи уповноваженою особою товаросупровідні (товаротранспортні) документи. Після здійснення перевірки рівня іонізуючого випромінювання посадова особа відповідного контролюючого органу проставляє відповідні відмітки на товаросупровідних (товаротранспортних) документах та контрольному талоні (якщо такий видавався), які повертаються посадовій особі митного органу;

другий етап - попередній документальний контроль посадовою особою митного органу. Після здійснення попереднього документального контролю посадова особа митного органу проставляє відповідні відмітки у формі відбитків штампа та печатки на товаросупровідних (товаротранспортних) документах та контрольному талоні (якщо такий видавався), вносить інформацію про проведення такого контролю до Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби.

5. Пропуск осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон здійснюється уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону за наявності відміток про перетинання державного кордону та відміток посадових осіб митного органу, інших контролюючих органів (у разі проведення державного контролю посадовими особами зазначених органів) про позитивні результати передбачених законодавством видів контролю.

6. Для внутрішньої перевірки порядку проходження прикордонного та митного контролю (в разі необхідності інших видів контролю) транспортними засобами в пункті пропуску можуть використовуватися контрольні талони:

контрольний талон для проходження по «зеленому коридору», форма якого наведена в додатку 4 до цієї Технологічної схеми;

контрольний талон для проходження по «червоному коридору», форма якого наведена в додатку 5 до цієї Технологічної схеми.

По закінченню зміни контрольні талони, оформлені за зміну (якщо такі використовувалися), старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску та старшим зміни ВМО перераховуються та архівуються шляхом поміщення в окремий конверт із зазначенням на ньому кількості талонів, періоду зміни, дати архівування, П.І.Б. посадової особи, яка здійснила перерахування та архівування.

Відсутність у достатній кількості контрольних талонів не може бути підставою для перешкоди або затримання здійснення процедур прикордонного та митного контролю осіб, транспортних засобів і товарів. Після закінчення контрою за наявності відміток про перетинання державного кордону та відміток посадових осіб ВМО про позитивні результати контролю уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону надається дозвіл на пропуск цих осіб, транспортних засобів і вантажів через державний кордон.

7. Контролюючі органи, транспортні та інші організації і установи забезпечують інформування посадових осіб органу охорони державного кордону та митного органу про прибуття (вибуття) у пункт (з пункту) пропуску осіб, транспортних засобів і вантажів, результати їх контролю, пропущені та не пропущені через державний кордон особи, транспортні засоби і вантажів, виявлення осіб, причетних до протиправної діяльності.

Зазначені суб’єкти взаємодіють шляхом обміну інформацією, проведення нарад, спільних інструктажів.

У разі виникнення в пунктах пропуску ситуацій, які ускладнюють або унеможливлюють пропуск через державний кордон чи функціонування пунктів пропуску, контролюючі органи в межах своєї компетенції вживають скоординованих заходів до їх локалізації.

Діяльність контролюючих органів, транспортних та інших організацій і установ під час здійснення пропуску через державний кордон координується органом охорони державного кордону.

8. Посадова особа підрозділу охорони державного кордону безпосередньо в процесі здійснення прикордонного контролю інформує посадову особу митного органу про громадян, які в’їжджають в Україну частіше одного разу протягом однієї доби. Порядок інформування визначається нормативно-правовими актами.

 

V. Види контролю, що здійснюються у пункті пропуску

 

1. Прикордонний контроль

 

1.1. Прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

1.2. Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

1.3. Прикордонний контроль здійснюється щодо:

1) осіб, які перетинають державний кордон;

2) транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі;

3) вантажів, що переміщуються через державний кордон.

1.4. Прикордонний контроль включає:

1) перевірку документів;

2) огляд осіб, транспортних засобів, вантажів;

3) виконання доручень уповноважених державних органів України;

4) перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України;

5) реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон;

6) перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.

1.5. Прикордонний контроль забезпечується шляхом:

1) установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон та здійснення контролю за його додержанням;

2) застосування технічних засобів прикордонного контролю, використання службових собак та інших тварин;

3) створення і використання баз даних про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, яким не дозволяється в'їзд в Україну або яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи, а також інших передбачених законом баз даних;

4) спостереження за транспортними засобами і в разі потреби їх супроводження;

5) здійснення адміністративно-правових, кримінально-процесуальних, а також оперативно-розшукових заходів;

6) організації і забезпечення взаємодії з підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких пов'язана з міжнародним сполученням;

7) координації дій контрольних органів і служб.

1.6. Прикордонному контролю підлягають всі особи, транспортні засоби, які перетинають державний кордон, за винятком Глав держав і членів делегацій, які прибувають разом з ними та про прибуття яких офіційно повідомлено дипломатичними каналами.

1.7. Початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки відповідній службовій особі зі складу прикордонних нарядів в пункті пропуску.

1.8. Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами. З метою оформлення біометричних даних іноземців та осіб без громадянства, для їх фіксації, п/н «ПД» (СПНППр) здійснює реєстрацію та ідентифікацію особи по біометричним даним (відбитки пальців) в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон здійснюється після проходження всіх передбачених законом видів контролю на державному кордоні.

1.9. Прикордонний контроль вважається закінченим після надання уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України дозволу на перетинання державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем або після доведення до відома відповідної особи рішення про відмову у перетинанні державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем.

1.10. Під час прикордонного контролю посадові та службові особи Державної прикордонної служби України здійснюють свої повноваження в межах, передбачених нормативно-правовими актами України, наказами та розпорядженнями центральних та місцевих органів виконавчої влади з прикордонних питань, прийнятих в межах їх повноважень.

1.11. Якщо міжнародним договором, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що встановлені цим Законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

 

2. Митний контроль

 

2.1. Митний контроль та митне оформлення автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними через митний кордон України, у пунктах пропуску для автомобільного сполучення через державний кордон, здійснюється відповідно до вимог Митного кодексу України, Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 451, та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи.

2.2. Пропуск через державний кордон особистих речей осіб здійснюється відповідно до Митного кодексу України, Законів України, Постанов Кабінету Міністрів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи.

2.3. У випадку необхідності здійснюються також інші заходи офіційного контролю згідно чинного законодавства.

 

3. Перевірка рівня іонізуючого випромінювання

 

3.1. Перевірка рівня іонізуючого випромінювання здійснюється з метою дотримання природоохоронного законодавства та норм радіаційної безпеки України НРБУ-97 (у межах своєї компетенції) при транскордонному переміщенні осіб, їх особистих речей, транспортних засобів, вантажів згідно з Законом України від 25.06.1991 року № 1264-ХІІ «Про охорону навколишнього природного середовища» зі змінами, Законом України від 06.09.2018 року № 5830-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо запровадження механізму «єдиного вікна» та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України», Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України», Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 715 «Про затвердження Порядку взаємодії Державної прикордонної служби та Державної екологічної інспекції в разі виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, що переміщуються через державний кордон України», наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 15.02.2023 року № 8 «Про організацію заходів щодо виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання в пунктах пропуску через державний кордон України».

3.2. Відповідно до пункту 6-1 ст. 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» у пункті пропуску здійснюється перевірка засобів автомобільного транспорту, що в’їжджають в Україну, та вантажів, що ввозяться в Україну всіма видами транспорту, з використанням стаціонарних та/або переносних приладів радіаційного контролю з метою виявлення випадків перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

3.3. Відповідно до статті 11 Закону України «Про державний кордон України» у разі виявлення у пункті пропуску через державний кордон України органами (підрозділами) Державної прикордонної служби України транспортних засобів, вантажів та іншого майна з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання для перевірки дотримання вимог законодавства про радіаційну безпеку та надання дозволу або заборони на пропуск через державний кордон України таких транспортних засобів, вантажів та іншого майна залучається уповноважена посадова особа державного органу, що здійснює державний нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природного середовища.

3.4. Відповідно до частини третьої статті 6 розділу ІІ Закону України від 05.11.2009 року № 1710-VI «Про прикордонний контроль» у разі виявлення органами Державної прикордонної служби України в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України транспортних засобів та/або вантажів з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання, їх пропуск через державний кордон здійснюється на підставі дозволу уповноваженої посадової особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

 

VI. Порядок здійснення контролю під час пропуску транспортних засобів та вантажів через державний кордон України з використанням «зеленого коридору»

 

1. Особа, яка здійснює переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через державний кордон України, самостійно обирає смугу руху «зелений коридор» для проходження прикордонно-митного контролю.

1.1. Вибір громадянином смуги руху «зелений коридор» означає вибір форми декларування товарів, транспортних засобів та особистих речей шляхом учинення відповідних дій. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через державний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

1.2. Відповідальність осіб за порушення встановленого Митним кодексом України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю «зелений коридор» настає у разі переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор» товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

1.3. Громадяни, які переміщуються (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

2. Пропуск транспортних засобів на територію пункту пропуску здійснюється прикордонним нарядом «ВШ».

3. Транспортні засоби при в’їзді на територію пункту пропуску здійснюють зупинку на вимогу дорожнього знаку «Стоп»/«Стоп-контроль», розміщення якого визначено згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми.

4. Перед пропуском транспортного засобу на територію пункт пропуску п/н «ВШ»:

здійснює візуальний огляд транспортного засобу, при цьому перевіряє:

а) наявність реєстраційного номеру;

б) наявність відмінного розпізнавального знаку держави реєстрації:

в) технічно справний стан;

перевіряє наявність документів на право перетинання державного кордону у водія та осіб, які слідують в транспортному засобі та чинного страхового сертифікату на транспортний засіб;

здійснює візуальний огляд салону транспортного засобу (кабіни водія) на предмет встановлення кількості осіб;

на прохання іноземця, особи без громадянства або у випадку якщо під час перевірки наявності документів вони надають для перевірки паспортний документ, у якому не передбачено сторінок для відміток про перетинання державного кордону за відсутності імміграційних карток у них, видає іноземцям чи особам без громадянства імміграційні картки;

видає водію транспортного засобу контрольний талон відповідно до обраної ним смуги руху, у якому зазначає державний реєстраційний номер транспортного засобу, його вид (тип) та кількість осіб, які прямують у транспортному засобі (якщо такі використовуються);

інформує водія та пасажирів про режимні правила, які діють в межах території пункту пропуску.

5. П/н «ВШ», який видав контрольний талон несе персональну відповідальність за достовірність внесення даних у контрольному талоні в частині що стосується реєстраційного номеру транспортного засобу та кількості осіб, які у ньому слідують.

6. П/н «ВШ» надає дозвіл на в’їзд у пункт пропуску транспортним засобам учасникам міжнародного руху за наявності реєстраційних номерів, відмінного розпізнавального знака держави реєстрації, документів на право перетинання державного кордону у водія та осіб, які слідують в транспортному засобі, чинного страхового сертифікату на транспортний засіб та у технічно справному стані.

7. У випадку відсутності реєстраційних номерів, чинного страхового сертифікату на транспортний засіб, відмінного розпізнавального знака держави реєстрації, технічно справного стану транспортного засобу, чи документів на право перетинання державного кордону у водія, осіб які слідують в транспортному засобі п/н «ВШ» доповідає про це СПНППр.

7.1. У випадку відсутності документів на право перетинання державного кордону СПНППр проводить необхідні адміністративно-правові заходи, передбачені нормативно-правовими актами.

7.2. У випадку відсутності реєстраційного номеру, чинного страхового сертифікату на транспортний засіб, відмінного розпізнавального знаку держави реєстрації, технічно несправного стану транспортного засобу – СПНППр:

доповідає по команді;

транспортний засіб через державний кордон не пропускає;

виписує два примірника картки відмови в пропуску через державний кордон транспортного засобу за формою, що наведена в додатку 2 до цієї Технологічної схеми;

один примірник видає власнику (водію) транспортного засобу який не пропущено через державний кордон;

вносить необхідні відомості про не пропущений транспортний засіб до відповідних обліків.

8. Після в’їзду в пункт пропуску транспортний засіб здійснює зупинку на обраній смузі руху, один раз біля лінії контролю, позначеній білою лінією та дорожнім знаком «Стоп»/«Стоп-контроль», між кабінами паспортного та митного контролю (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми).

Одночасно на смузі руху може знаходитись, як правило, не більше одного транспортного засобу.

9. Під час проведення прикордонного контролю, прикордонний наряд «ПД» відбір документів та ідентифікацію осіб здійснює безпосередньо біля транспортного засобу після обов’язкового виходу з транспортного засобу водія та всіх пасажирів з подальшим оглядом салону та багажних відділень транспортного засобу на предмет виявлення сторонніх осіб (після чого особи повертаються до транспортного засобу). Повернення документів здійснюється після завершення прикордонного контролю осіб безпосередньо біля транспортного засобу (без виходу осіб з транспортного засобу). Відбір документів одночасно здійснюється лише в осіб з одного транспортного засобу.

10. Визначення обсягів та характеру процедур прикордонного та митного контролю здійснюється посадовими особами підрозділу органу охорони державного кордону та митного оформлення в межах визначеної законодавством компетенції.

11. Прикордонний контроль здійснюється із застосуванням заходів контролю першої та другої лінії прикордонного контролю з дотриманням норм частини другої та четвертої статті 6 Закону України «Про прикордонний контроль» щодо початку та закінчення прикордонного контролю, з урахуванням оцінки ризиків, що проводиться за методиками, визначеними спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону.

12. Паспортні та інші документи осіб перевіряються в кабінах паспортного контролю, на смугах руху транспорту, у контрольних павільйонах, службових приміщеннях пункту пропуску через державний кордон, безпосередньо в транспортних засобах, у місцях стоянки транспортних засобів закордонного прямування. Вихід з транспортного засобу іноземців та осіб без громадянства здійснюється також у випадках оформлення їх біометричних даних п/н «ПД» (СПНППр).

13. П/н «ПД» отримавши подані для контролю документи, перевіряє правильність заповнення іноземцями чи особами без громадянства імміграційних карток (якщо такі заповнювались).

13.1 Перевірка документів здійснюється в порядку, який визначений статтями 7-10 Закону України «Про прикордонний контроль», «Інструкцією з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон», яка затверджена наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 05.06.2012 №407» Про затвердження Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.06.2012 за № 1083/21395.

Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсним паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами.

13.2. Контроль осіб, щодо яких є доручення уповноважених державних органів, здійснюється у відповідності до вимог Порядку дій уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України в разі виявлення в пунктах пропуску через державний кордон України та контрольних пунктах в’їзду-виїзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї осіб, стосовно яких надано доручення, та порядок взаємодії органів охорони державного кордону з уповноваженими державними органами, які надали доручення, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.06.2017 № 535, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.09.2017 за № 1091/30959.

13.3. Перевірка дотримання правил і строку перебування іноземців та осіб без громадянства на території України здійснюється автоматично за допомогою програмного забезпечення бази даних ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control»).

13.4. Фіксація біометричних даних іноземців (осіб без громадянства) визначених країн, під час їх в’їзду в Україну здійснюється з використанням спеціально обладнаних автоматизованих робочих місць в порядку та послідовності визначеній Алгоритмом по оформленню біометричних даних на АРМ «Інспектор» та АРМ «Старший зміни», який затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24.04.19 №310 «Про затвердження Порядку фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства під час прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду-виїзду, а також здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення».

13.5. Порядок внесення інформації щодо громадян, які перетинають державний кордон, в базу даних ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control») здійснюється згідно з вимогами відомчих наказів та розпоряджень.

13.6. При отриманні повідомлення в автоматичному режимі бази даних ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control») про повторність перетину кордону громадянином протягом доби, посадові особи підрозділу охорони державного кордону діють у відповідності до порядку визначеного пунктом 1. Розділу VI цієї Технологічної схеми.

14. Під час здійснення прикордонного контролю, п/н «ПД» перевіряє на першій лінії контролю інформацію про наявність чинного страхового сертифіката шляхом внесення інформації про транспортний засіб (державний номер АТЗ та державна належність АТЗ) до інформаційного поля СПЗ «е-Інспектор» (СПЗ «e-border control») та автоматичного направлення запиту до ЦБД МТСБУ, яка підключена до інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1»:

на напрямку «Виїзд з України» - за ЦБД МТСБУ перевіряються страхові сертифікати «Зелена картка» транспортних засобів тільки української реєстрації. (Сертифікати «Зелена картка» транспортних засобів іноземної реєстрації на виїзд контролю не підлягають);

на напрямку «В’їзд в Україну» - за ЦБД МТСБУ перевіряються внутрішні договори обов’язкового страхування транспортних засобів української реєстрації.

Страхові сертифікати на транспортні засоби іноземної реєстрації на в’їзд в Україну перевіряються візуально.

Страхові сертифікати на причепи перевіряються з використанням СПЗ «е-Інспектор» (СПЗ «e-border control») для розширеного пошуку інформації.

  14.1. У разі наявності чинного і дійсного страхового сертифіката транспортний засіб після проходження усіх видів державного контролю пропускається через державний кордон.

  14.2. За фактом виявлення у водія (власника) транспортного засобу недійсного договору обов'язкового страхування чи встановлення відсутності такого, п/н «ПД»:

у випадку згоди водія (власника) транспортного засобу на придбання договору обов'язкового страхування - після перевірки документів відмітку про перетинання державного кордону «В'їзд/Виїзд» в контрольний талон не проставляє; вказує водієві місце паркування автомобіля на майданчику проведення заходів контролю другої лінії; пропонує водію (власнику) транспортного засобу вжити заходів щодо укладання договору обов'язкового страхування; відмітку про перетинання державного кордону «В'їзд/Виїзд» у контрольному талоні проставляє тільки після пред'явлення водієм (власником) транспортного засобу дійсного та чинного договору обов'язкового страхування;

у випадку відмови водія (власника) транспортного засобу від придбання договору обов'язкового страхування, на зворотній стороні контрольного талону здійснює запис: «Відсутній страховий сертифікат», який закріплює відтиском дато-штампа та доповідає СПНППр.

14.2.1. СПНППр у випадку відмови водія (власника) транспортного засобу від придбання договору обов'язкового страхування:

доповідає по команді;

транспортний засіб через державний кордон не пропускає;

виписує два примірника Картки відмови в пропуску через державний кордон транспортного засобу за формою, що наведена в додатку 2 до цієї Технологічної схеми;

один примірник видає власнику (водію) транспортного засобу, який не пропущено через державний кордон;

наказує водієві вивезти транспортний засіб за межі території пункту пропуску;

вносить необхідні відомості про не пропущений транспортний засіб до відповідних обліків.

15. Прикордонний наряд «ПД» контролює, щоб у транспортному засобі знаходилась така кількість осіб, яка подала на прикордонний контроль документи та заявлена в пред’явленому контрольному талоні (якщо такий використовується).

16. Під час проведення перевірки документів у осіб, які перетинають державний кордон на транспортних засобах, з метою недопущення випадків незаконного переміщення через державний кордон осіб з використанням обладнаних схованок та їх виявлення, а також незаконного переміщення, у тому числі з використанням схованок, через державний кордон зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених для переміщення через державний кордон, виявлення викрадених транспортних засобів, прикордонним нарядом «ОТЗ» здійснюється огляд транспортних засобів та вантажів.

16.1 Огляд транспортних засобів і вантажів прикордонним нарядом «ОТЗ» здійснюється із застосуванням заходів контролю першої та другої лінії прикордонного контролю з дотриманням норм частини другої та четвертої статті 6 Закону України «Про прикордонний контроль» та у відповідності до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22 квітня 2011 року №260 "Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів та вантажів".

16.2. Перевірка транспортних засобів з метою виявлення викрадених та ознак, що вказують на їх можливе викрадення або незаконне заволодіння ними, здійснюється шляхом проведення загальної або повної ідентифікації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №451 «Питання пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними» та у відповідності до вимог Порядку перевірки автомобільних транспортних засобів, які перетинають державний кордон України або адміністративний кордон між Херсонською областю і тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, з метою виявлення викрадених, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 березня 2017 року №725, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 вересня 2017 року за №1091/30959.

17. За результатами оцінки ризиків службові особи Державної прикордонної служби України можуть зобов'язати перевізника або його представника чи водія транспортного засобу забезпечити для проведення огляду доступ до вантажних відсіків та інших порожнин, передбачених конструкцією транспортного засобу, а також вантажу, який переміщується через державний кордон. У разі якщо транспортний засіб переміщується під митним забезпеченням, такий огляд здійснюється з дозволу митного органу.

18. Огляд транспортних засобів та вантажів здійснюється:

у визначених місцях режимних зон пункту пропуску (на майданчику поглибленого огляду транспортних засобів, проведення заходів контролю другої лінії);

у службових приміщеннях підрозділу охорони державного кордону розташованих у пункті пропуску.

19. За результатами проведення самостійного поглибленого огляду транспортного засобу і вантажів, уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України складається Акт проведення поглибленого огляду транспортного засобу (далі - Акт), за формою, що наведена в додатку 6 до цієї Технологічної схеми.

19.1 Акт складається у двох примірниках:

перший примірник залишається в справі підрозділу органу охорони державного кордону Державної прикордонної служби України для обліку, контролю і звітності;

другий примірник видається уповноваженій особі, що була присутня під час поглибленого огляду.

19.2 Акт зберігається протягом одного року в підрозділі органу охорони державного кордону Державної прикордонної служби України.

19.3 Результати проведення поглибленого огляду (контролю II-ї лінії прикордонного контролю) обліковуються у звітних документах, визначених наказами та розпорядженнями центральних та місцевих органів виконавчої влади з прикордонних питань, прийнятих в межах їх повноважень.

20. У разі виявлення випадків:

незаконного переміщення через державний кордон осіб з використанням обладнаних схованок;

виявлення обладнаних схованок;

незаконного переміщення, у тому числі з використанням схованок, через державний кордон зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених для переміщення через державний кордон;

виявлення викрадених транспортних засобів - уповноважена посадова особа підрозділу органу охорони державного кордону вживає заходи відповідно до нормативно-правових актів України, наказів та розпоряджень центральних та місцевих органів виконавчої влади з прикордонних і митних питань, прийнятих в межах їх повноважень.

21. Під час здійснення огляду транспортних засобів і вантажів прикордонним нарядам в пункті пропуску забороняється:

проводити огляд транспортного засобу, вантажу у невизначених місцях та без спеціальної екіпіровки;

проводити огляд транспортного засобу, вантажу з використанням несправних технічних засобів прикордонного контролю;

безпідставно перевищувати час стоянки транспортного засобу, визначеного розкладом руху;

пошкоджувати обладнання, цілісність пломб та заводське упакування товару;

приховувати факти виявлення тайників, схованок у транспортному засобі та виявлення в них предметів;

порушувати технологію огляду транспортного засобу;

знешкоджувати виявлені вибухові та небезпечні пристрої;

втручатись у діяльність інших контрольних органів і служб.

22. Прикордонний наряд «ОТЗ» контролює, щоб у транспортному засобі знаходилась така кількість осіб, яка заявлена в пред’явленому контрольному талоні (якщо такий використовується).

23. Митний контроль передбачає проведення посадовими особами підрозділу митного оформлення мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до Митного кодексу України, Законів України, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

24. Під час митного контролю з метою виявлення предметів, що підлягають письмовому декларуванню та оподаткуванню або переміщуються з порушенням чинного митного законодавства, посадовими особами ВМО може здійснюватися візуальний огляд транспортного засобу.

25. Після закінчення необхідних процедур з перевірки документів, огляду транспортного засобу та митного оформлення надається дозвіл на пропуск через державний кордон.

26. При використанні контрольного талону, п/н «ПД» проставляє на ньому відмітку про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд», а службова особа підрозділу митного оформлення - відбиток особистої номерної печатки.

27. Наявність на контрольному талоні відмітки про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд» є дозволом на перетинання державного кордону особами, які прямують на транспортному засобі, а відбитку особистої номерної печатки - дозволом на переміщення через державний кордон транспортного засобу та товарів.

28. Контрольний талон (якщо такий використовувався) при виїзді транспортного засобу з території пункту пропуску здається водієм п/н «ВШ», який перевіряє відповідність відомостей про кількість осіб у транспортному засобі, вид (тип) і державний реєстраційний номер транспортного засобу, вказаних в контрольному талоні, з фактичними даними.

29. Дозвіл на виїзд за межі території пункту пропуску осіб на транспортному засобі п/н «ВШ» надає за наявності отриманої інформації про дозвіл на пропуск через державний кордон або контрольного талона з відмітками про проходження прикордонного і митного контролю та відсутності розбіжностей у відомостях (даних).

30. Спостереження за особами та транспортними засобами ведеться:

під час їхнього руху від шлагбаума до лінії контролю - п/н «ВШ», п/н «КР»;

за перетинанням лінії контролю - п/н «ПД»; під час здійснення прикордонного контролю - відповідним прикордонним нарядом, який здійснює такий контроль;

під час їхнього руху від тилової межі зони митного контролю до шлагбаума пункту пропуску - п/н «ВШ», п/н «КР».

 

VII. Особливості здійснення прикордонного контролю, митного контролю та інших видів контролю під час пропуску осіб, транспортних засобів і вантажів у пункті пропуску

 

1. Порядок інформування посадових осіб підрозділу митного оформлення про особу, яка протягом однієї доби в’їжджає в Україну частіше одного разу

 

1.1. П/н «ПД» - у разі висвітлення на екрані АРМ «Інспектор» ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control») інформації про особу, яка протягом однієї доби в’їжджає в Україну частіше одного разу, усно інформує посадову особу підрозділу митного оформлення на напрямках (смугах) руху.

1.1.1. На напрямку «В’їзд в Україну» інформування посадової особи підрозділу митного оформлення (при використанні контрольного талону) здійснюється шляхом вчинення напису на зворотному боці контрольного талону, який скріплюється особистим підписом та відміткою про перетинання державного кордону «В’їзд» (Зразок: зверху – Пилипенко О.С. (особа, що перетинає кордон та на яку відбулося спрацювання БД) – 2 (3, 4…кількість раз перетину) – особистий підпис інспектора прикордонної служби; внизу - відмітка про перетинання державного кордону «В’їзд»).

1.1.2. На напрямку «Вхід в Україну» інформування посадової особи підрозділу митного оформлення здійснюється усно.

За потреби, з метою підтвердження наданої п/н «ПД» посадовій особі підрозділу митного оформлення інформації про особу, яка протягом однієї доби в’їжджає в Україну частіше одного разу, дана інформація надається у письмовому вигляді за формою, що наведена в додатку 3 до цієї Технологічної схеми.

Письмове інформування, складається у двох примірниках:

перший примірник протягом одного року залишається в справі підрозділу органу охорони державного кордону Державної прикордонної служби України для обліку, контролю і звітності;

другий примірник видається посадовій особі підрозділу митного оформлення.

1.2. У разі отримання інформації від посадової особи підрозділу органу охорони державного кордону про громадян, які в’їжджають в Україну частіше одного разу протягом однієї доби, посадова особа підрозділу митного оформлення вживає заходів щодо перевірки дотримання встановленого законодавством порядку ввезення цими громадянами товарів на митну територію України.

1.3. Після закінчення зміни СПНППр узагальнює кількість наданої інформації про осіб, які протягом однієї доби в’їжджали в Україну частіше одного разу, обліковує у робочому зошиті та надає до центру управління службою відділу прикордонної служби з подальшою доповіддю СЗПН.

1.4. СЗПН надану інформацію обліковує у п.11 «Події, які мали місце за зміну, інші питання» рапорту про результати охорони державного кордону та здійснення прикордонного контролю зміною прикордонних нарядів за формою, на приклад: «Дата та час» - «08.00-18.00»; «Зміст» - «Інформація про повторне перетинання кордону особами – 82 рази»; «Вжиті заходи та результати» - «Передано старшому зміни митниці Іванову І.І.».

 

2. Порядок перевірки рівня іонізуючого випромінювання

 

2.1. Контроль рівня іонізуючого випромінювання в пункті пропуску з метою виявлення випадків його перевищення здійснюється посадовими особами підрозділу охорони державного кордону шляхом використання технічно-справних стаціонарних, мобільних, переносних приладів радіаційного контролю.

2.2. Перевірка рівня іонізуючого випромінювання відносно осіб, транспортних засобів та вантажів, що переміщуються через державний кордон України, у тому числі й транзитом, проводиться до митного оформлення і є обов'язковою.

2.3. Посадова особа підрозділу охорони кордону, що входить до складу зміни прикордонних нарядів, яка зафіксувала спрацювання стаціонарного та/або переносного приладу радіаційної розвідки (контролю), по даному факту доповідає СПНППр.

2.4. Старший прикордонних нарядів в пункті пропуску під час спрацювання приладів радіаційної розвідки та/або виявлення ознак наявності радіоактивних матеріалів:

організовує переміщення транспортного засобу та (або) вантажу та (або) іншого майна на спеціально визначене місце (майданчик);

визначає уповноважену особу здійснити огляд (первинне обстеження) особи, транспортного засобу та/або вантажу чи іншого майна з використанням переносного приладу радіаційної розвідки з метою підтвердження або спростування факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, визначення ізотопів та у разі підтвердження встановлює місце розташування джерела, що становить загрозу життю і здоров’ю людини.

З метою недопущення радіоактивного ураження персоналу, здійснення огляду обов’язково проводиться в засобах захисту органів дихання та шкіри.

2.4.1. У разі підтвердження наявності нейтронного випромінювання, первинне обстеження не проводити та діяти відповідно до пункту 2.10. розділу VІІ цієї Технологічної схеми.

2.4.2. У разі не підтвердження факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання СПНППр організовує передачу інформації прикордонному наряду «ЧГ» та подальший рух транспортного засобу, вантажу чи іншого майна.

2.4.3. У разі підтвердження факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, СПНППр:

інформує п/н «ЧГ», старшого зміни ВМО, представників інших контрольних органів та служб, які здійснюють свою діяльність у ППр;

організовує позначення покажчиком «Радіаційна небезпека» межу контрольованої зони, за межами якої рівень потужності дози гамма-випромінювання не перевищує трикратної величини потужності дози природного радіаційного гамма-фону та/або відсутнє нейтронне випромінювання;

інформує відповідного закріпленого за пунктом пропуску державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища - уповноважену посадову особу державного органу, що здійснює державний нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природного середовища та надають первинну інформацію (канал, на якому відбулося спрацювання, марка та державний реєстраційний номер автомобіля, тип випромінювання, ймовірне розташування небезпечного об'єкту та кратність перевищення природного радіаційного фону);

організовує охорону об’єкта до прибуття компетентних органів.

2.4.4. У разі спрацювання приладу радіаційної розвідки на особу, проводиться поверхнева перевірка з метою виявлення та вилучення джерела іонізуючого випромінювання. Коли джерелом іонізуючого випромінювання встановлено безпосередньо особу (її тіло), що є наслідком лікування чи медичної діагностики з використанням імплантованих або введених в організм людини радіоактивних матеріалів, СПНППр допускає особу для подальшого проходження визначених законодавством видів контролю.

2.4.5. За всіма видами спрацювань приладів радіаційної розвідки СПНППр організовує внесення інформації у журнал обліку випадків перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

2.4.6. Прикордонний наряд «ЧГ» про отриману інформацію негайно доповідає по лінії оперативно-чергової служби.

2.5. Відповідний територіальний орган Держекоінспекції після отримання від уповноважених службових осіб Держприкордонслужби повідомлення про виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання забезпечує прибуття державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища у визначений пункт пропуску в мінімально можливий строк з моменту надходження такого повідомлення з метою проведення перевірки додержання вимог законодавства про радіаційну безпеку.

2.6. З прибуттям представника територіального органу Держекоінспекції СПНППр організовує взаємодію відповідно до Порядку взаємодії Державної прикордонної служби та Державної екологічної інспекції в разі виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, що переміщуються через державний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 715.

2.7. За результатами проведення огляду державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища складається Акт дослідження радіоактивного матеріалу, форма якого наведена в додатку 7 до цієї Технологічної схеми, де в висновку державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища обов’язково вказується прийняте рішення щодо заборони або дозволу на пропуск через державний кордон України товарів (вантажів, іншого майна) та/або транспортних засобів. Акт складається в 2-х примірниках підписується державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища та представником Державної прикордонної служби, другий примірник даного акту надається представнику Державної прикордонної служби.

2.8. У разі надання посадовими особами Держекоінспекції дозволу на пропуск через державний кордон України товарів (вантажів, іншого майна) та/або транспортних засобів СПНППр повідомляє про це старшого зміни ВМО для подальшого здійснення ними митного контролю.

2.9. У разі фіксації посадовою особою Держекоінспекції перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання та встановлення заборони на пропуск через державний кордон України транспортних засобів, вантажів та іншого майна  СПНППр:

отримує від державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища всю наявну інформацію щодо джерела іонізуючого випромінювання та ступеня його небезпечності;

оцінює результати додаткового обстеження та приймає рішення щодо необхідності проведення додаткових заходів із забезпечення радіаційної безпеки (обмеження доступу до об’єкта, охорону тощо);

отримує документ від державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Акт дослідження радіоактивного матеріалу із рішенням про заборону на пропуск через державний кордон України транспортних засобів, вантажів та іншого майна;

уточнює ступінь небезпечності та можливість повернення транспортного засобу, вантажу чи іншого майна у зворотному напрямку;

передає інформацію п/н «ЧГ»;

забезпечує проведення заходів у пункті пропуску, необхідних для реалізації Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, у разі виявлення радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання у незаконному обігу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 813 (далі – Порядок). Представляє місце виявлення та підозрюваний матеріал/об'єкт територіальним органам Міністерства внутрішніх справ України для проведення ними заходів із охорони та супроводження такого матеріалу/об'єкта до місця тимчасового зберігання або захоронення.

2.10. У разі створення небезпеки життю та здоров’ю військовослужбовців, персоналу контрольних служб та учасників міжнародного руху за умов, коли рівень радіації складає понад 100 мкЗв/год на відстані 2 метра від підконтрольного об’єкта, або підтвердження спрацювання приладів радіаційної розвідки за «Тривогою по нейтронному каналу», начальнику підрозділу охорони державного кордону організувати роботу відповідно до Кодексу цивільного захисту України.

2.11. Всі випадки спрацювання комплексів та (або) переносних приладів радіаційної розвідки (контролю), час здійснення доповідей керівництву підрозділу охорони державного кордону та інформування старшого зміни прикордонних нарядів, проведені повторні перевірки та прийнятті рішення відносно транспортних засобів та (або) вантажу п/н «ЧГ» фіксує у робочому зошиті чергового.

 

3. Порядок здійснення контролю щодо виявлення викраденого автомототранспорту

 

3.1. З метою контролю автотранспортних засобів, які перетинають державний кордон України, пошуку серед них викрадених, посадові особами підрозділу охорони державного кордону вживають заходів відповідно до вимог Порядку перевірки автомобільних транспортних засобів, які перетинають державний кордон України або адміністративний кордон між Херсонською областю і тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, з метою виявлення викрадених, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.08.2017 року № 725, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2017 р. за № 1348/31216.

 

4. Проведення огляду (переогляду)

 

4.1. Огляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу може здійснюватись посадовими особами митного органу разом з органом охорони державного кордону із залученням посадових осіб інших контролюючих органів, які здійснюють визначені законодавством види державного контролю у пунктах пропуску, за ініціативою посадових осіб митного органу або зазначених державних контролюючих органів відповідно до вимог законодавства та міжнародних договорів України.

4.2. Огляд та переогляд транспортних засобів, товарів, ручної поклажі та багажу здійснюється посадовими особами ВМО з урахуванням положень статей 338, 339 Митного кодексу України, у випадках за наявності підстав, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 року №467 "Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України" та у відповідності до Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2012 року №1316, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2013 року за №318/22850.

Про результати огляду автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу складається акт (далі – Акт огляду) за формою, визначеною наказом Міністерства фінансів від 30 травня 2012 року № 636 "Про затвердження форми Акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 червня 2012 року № 1004/21316.

4.3. Особистий огляд громадян здійснюється посадовими особами підрозділу митного оформлення, як виняткова форма митного контролю у порядку визначеному статтею 340 Митного кодексу України.

 

5. Порядок введення даних про транспортні засоби до бази даних

 

5.1. Під час введення до бази даних ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control») інформації про всі типи транспортних засобів обов’язковими для заповнення є тільки такі реквізити:

державний номер ТЗ;

тип ТЗ;

марка ТЗ;

інші реквізити баз даних шляхом введення даних не менше трьох символів «0».

5.2. Повне заповнення реквізитів баз даних на транспортні засоби здійснюється у разі:

проведення повної ідентифікації транспортних засобів з метою виявлення серед них викраденого;

проведення огляду (переогляду) транспортного засобу разом з посадовими особами митного органу;

виконання доручень правоохоронних органів;

реалізація інформації від правоохоронних органів про можливу протиправну діяльність у тому числі суміжних країн.

 

6. Порядок повернення осіб, транспортних засобів, товарів

 

6.1. Повернення транспортних засобів, товарів, що переміщуються ними на територію України або суміжної держави за ініціативою відповідних контролюючих органів, здійснюється на підставі письмового обґрунтування із зазначенням причини повернення товару, транспортного засобу, яке ініціатором повернення подається СПНППр. Документ прикріплюється до контрольного талона на транспортний засіб і є підставою для погашення такого талона.

6.1.1. Виїзд транспортного засобу за межі території пункту пропуску здійснюється під контролем службових осіб підрозділу охорони державного кордону та підрозділу митного оформлення.

6.2. Повернення особи, транспортного засобу на територію України або суміжної держави при відмові особою від перетинання державного кордону, після проведення контрольних операцій або оформлення документів на пропуск, здійснюється на підставі його усної заяви за умови відсутності порушень законодавства.

6.2.1. При цьому посадова особа підрозділу митного оформлення робить про це відмітку на зворотному боці контрольного талону шляхом вчинення запису «Повернення товарів та ТЗ за заявою особи», який засвідчується особистим підписом цієї посадової особи та відбитком особистої номерної печатки.

Без такої відмітки на контрольному талоні транспортний засіб не може бути повернутий на територію України або суміжної держави та пропущений на виїзд за межі території пункту пропуску.

6.3. У разі заяви особи, яка перетинає державний кордон в пункті пропуску у пішому порядку, про відмову від перетинання державного кордону або повернення товару який нею переміщувався на територію України або суміжної держави, посадова особа підрозділу митного оформлення надає копію Картки відмови посадовій особі підрозділу охорони державного кордону.

Без Картки відмови товари та/або особа не можуть бути повернуті на територію України або суміжної держави та пропущені на виїзд за межі території пункту пропуску.

6.4. Результати проведеного контролю відносно осіб, транспортних засобів, товарів, які були повернуті на територію України або суміжної держави за рішенням старших змін (співробітників) контролюючих органів анулюються у визначеному для цих органів порядку.

 

7. Заповнення імміграційних карток

 

7.1. Заповнення імміграційних карток іноземця, особи без громадянства, які в’їжджають в Україну на транспортних засобах, здійснюється в транспортних засобах до в’їзду на лінію контролю, позначеній білою лінією та дорожнім знаком «Стоп»/«Стоп-контроль», між кабінами паспортного та митного контролю, або в обладнаному місці для заповнення імміграційних карток (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми).

7.2. Заповнення імміграційних карток іноземця, особи без громадянства, які слідують на територію України у пішому порядку здійснюється в обладнаному місці для заповнення імміграційних карток (згідно з додатком 1.1 до цієї Технологічної схеми).

 

8. Реєстрація іноземців та осіб без громадянства в пункті пропуску

 

8.1. Реєстрацію в пункті пропуску іноземців і осіб без громадянства, які тимчасово в'їжджають в Україну, та їх паспортних документів п/н «ПД» здійснює у порядку та на терміни, що визначені Порядком продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 року № 150, якщо інші терміни не визначено міжнародними угодами, з використанням ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control»).

 

9. Порядок дій складу зміни прикордонних нарядів у разі виявлення факту порушення правил перетинання державного кордону України (намагання дачі неправомірної вигоди в пункті пропуску)

 

9.1 У разі виявлення іноземця (особи без громадянства), який з метою уникнення адміністративної відповідальності під час проходження прикордонного контролю намагається дати неправомірну вигоду за порушення законодавства України з прикордонних питань склад зміни прикордонних нарядів в пункті пропуску через державний кордо діє у наступній послідовності:

9.1.1. Прикордонний наряд, якому поступила пропозиція щодо отримання неправомірної вигоди:

- зупиняє здійснення прикордонного контролю;

- залучає свідків події (з числа осіб, які перетинають державний кордон, співробітників контрольних органів та служб, інших прикордонних нарядів);

- по можливості фіксує (за допомогою відеокамери, фотоапарата, камер спостереження, авто реєстратора або мобільного телефону співробітника контрольного органу або служби) факт дачі неправомірної вигоди;

- доповідає старшому прикордонних нарядів в пункті пропуску;

- вживає заходи з недопущення зміни місця виявлення речових доказів намагання дачі неправомірної вигоди (паспортний документ з покладеними грошовими купюрами, окремі грошові купюри, тощо) та доступу до них сторонніх осіб;

- до прибуття старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску або старшого зміни прикордонних нарядів, унеможливлює відхід з пункту пропуску та місця події особи, яка намагалась дати неправомірну вигоду;

- про виявлення факту намагання дачі неправомірної вигоди готує рапорт по команді;

- діє за вказівкою старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску.

9.1.2. Прикордонний наряд «Старший прикордонних нарядів в пункті пропуску» при отриманні доповіді про виявлення в пункті пропуску особи, яка намагається надати неправомірну вигоду:

- піднімає групу реагування;

- негайно доповідає старшому зміни прикордонних нарядів;

- висувається до місця події;

по прибуттю до місця події:

- фіксує факт дачі неправомірної вигоди штатними засобами фото відео запису;

- за наявністю підстав, здійснює затримання правопорушника в порядку ч. 2 ст. 207 КПК України та негайно повідомляє чергового територіального підрозділу Національної поліції про факт та обставини затримання особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 369 КК України;

- з дозволу старшого зміни прикордонних нарядів запрошує свідків та правопорушника до підрозділу для надання пояснень та узагальнення даних;

- проводить контроль другої лінії правопорушника.

9.1.3. Прикордонний наряд «Старший зміни прикордонних нарядів» при отриманні доповіді про виявлення особи, яка намагається надати неправомірну вигоду:

- доповідає начальнику підрозділу охорони державного кордону, діє за його вказівкою;

- надає вказівку п/н «ЧГ» щодо повідомлення співробітників правоохоронних органів (Національної поліції, прокуратури), офіцерів відділення внутрішньої безпеки, доповіді по лінії відділу управління службою про обставини події;

- на підставі результатів проведення контролю другої лінії, керуючись пунктом 5 статті 2 розділу І, підпунктами 1, 2, 3 статті 6, пунктом 1 статті 8 розділу ІІ Закону України «Про прикордонний контроль», абзацом 5 пункту 1 статті 13 розділу ІІ Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», підпунктом «в» пункту 2.1. розділу ІІ Інструкції про порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в’їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 05.12.2011 року № 946, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1564/20302, терміново, протягом 1-ї години, по лінії оперативно-чергової служби, подає пропозиції начальнику прикордонного загону щодо винесення постанови про заборону в’їзду в Україну іноземним громадянам та особам без громадянства.

 

10. Порядок проходження електронної черги за допомогою електронної системи «Електронна черга перетину кордону»

 

10.1. Порядок проходження електронної черги за допомогою електронної системи «Електронна черга перетину кордону» визначається з урахуванням Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010р. №751, постанов Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012р. № 451 «Питання пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними», від 9 грудня 2021р. № 1393 «Питання реалізації експериментального проекту з організації управління чергами перед міжнародними пунктами пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Електронна черга перетину кордону»», Порядком реалізації експериментального проекту з організації управління чергами автомобільних транспортних засобів перед міжнародними пунктами пропуску через державний кордон України для автомобільного  сполучення за допомогою електронної системи «Електронна черга перетину кордону» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2022р. №1349, Правилами проходження електронної черги перед міжнародним пунктом пропуску через державний кордон України за допомогою електронної системи та її функціонування затверджених Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України 01 травня 2023р. №339, та порядком, що визначений цією Технологічною схемою.

10.2. Експериментальний проект поширюється на вантажні автомобільні транспортні засоби (далі - АТЗ) та автобуси, що здійснюють виїзд за межі території України.

10.2.1. У разі відсутності вантажного АТЗ, автобуса в електронній системі «Електронна черга перетину кордону» такий АТЗ не допускається уповноваженими посадовими особами Держприкордонслужби на в’їзд до пункту пропуску.

10.2.2. Для допуску вантажних АТЗ, автобусів до пункту пропуску користувачі бронюють місце в черзі очікування для перетину державного кордону України засобами електронної системи.

Для бронювання місця в черзі очікування користувачі реєструються та авторизуються в особистому електронному кабінеті на вебсайті або мобільному застосунку «єЧерга» (далі - Кабінет водія).

10.2.3. Бронювання місця в черзі очікування здійснюється в режимі онлайн шляхом створення запису для користувача, вантажного автомобіля або автобуса в черзі очікування на найближчий час. Час визначається системою автоматично і перераховується залежно від швидкості перетину кордону вантажними автомобілями та автобусами у черзі окремо.

10.2.4. Користувач може забронювати не більше одного місця у черзі.

10.2.5. Користувачі можуть отримувати інформацію щодо руху черги очікування перед пунктом пропуску шляхом отримання сповіщень.

10.2.6. Пріоритетна черга перетину кордону передбачена електронною системою для вантажних АТЗ з товарами, які відповідно до законодавства України мають право на здійснення відповідних видів контролю в пункті пропуску у першочерговому порядку.

Інформація про товари, які підлягають контролю в першочерговому порядку, визначається центральними органами виконавчої влади, що формують політику у відповідних сферах, та вноситься в електронну систему.

10.3. Бронювання місця в черзі очікування передбачає такі дії користувача:

1) реєстрація та авторизація в Кабінеті водія за допомогою електронної пошти з використанням коду для підтвердження такої пошти та введенням номера телефону, що буде використовуватися для інформування про стан черги очікування;

2) заповнення даних про користувача, його вантажний автомобіль та вантаж або автобус.

3) підтвердження правильності внесених даних, після чого заявка на бронювання черги отримує місце в черзі та орієнтовний час прибуття до пункту пропуску;

4) контроль за статусом своєї черги та орієнтовного часу необхідності в’їзду до пункту пропуску через Кабінет водія та відповідно до отриманих сповіщень;

5) отримання користувачами статусу «В’їзд до МАПП» та виконання вказівок уповноваженої службової особи органу охорони державного кордону Держприкордонслужби щодо в’їзду до пункту пропуску.

10.4. Користувач у разі потреби може відтермінувати в’їзд до пункту пропуску із збереженням свого місця в черзі очікування.

10.5. Анулювання бронювання місця в черзі очікування здійснюється:

1) за бажанням користувача шляхом натискання кнопки «Скасувати чергу» на екрані активної черги в Кабінеті водія з обов’язковим підтвердженням користувачем такого анулювання;

2) автоматично, у випадках якщо впродовж визначеної технічним адміністратором кількості годин після отримання статусу «В’їзд до МАПП» користувач не встигне здійснити в’їзд до пункту пропуску або не натисне кнопку «Продовжити на Х години» на екрані активної черги, що відтермінує необхідність в’їзду до пункту пропуску на відповідний час;

3) технічним адміністратором (у разі неможливості налаштування автоматичного анулювання) у випадку порушення таких правил користування електронною системою:

внесення недостовірних відомостей користувача;

внесення недостовірної інформації про вантаж, що перевозиться.

Користувач повідомляється про анулювання бронювання місця у черзі очікування шляхом надсилання йому сповіщення. Повідомлення про анулювання бронювання місця у черзі очікування зберігається у Кабінеті водія.

10.6. У разі анулювання місця в черзі очікування користувач здійснює бронювання місця в черзі очікування відповідно до пункту 3.3 розділу ХІ цієї Технологічної схеми.

10.7. З метою забезпечення пропуску через державний кордон України вантажних АТЗ та автобусів уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону Держприкордонслужби здійснюють:

1) авторизацію у кабінеті відповідно до наданих ролей:

п/н «ВШ-виїзд» - «Інспектор ДПСУ в'їзд»;

п/н «ВШ-кордон» - «Інспектор ДПСУ виїзд»;

п/н «СПНППр» - «Інспектор ДПСУ в'їзд», «Інспектор ДПСУ виїзд»;

2) п/н «ВШ-виїзд» крім завдань визначених пунктом 4 розділу VI цієї Технологічної схеми, при прибутті вантажного АТЗ або автобусу до пункту пропуску додатково з використанням кабінету електронної системи перевіряє:

- наявність та відповідність (фактичної з внесеною в базу) інформації про АТЗ який прибув до в’їзду в пункт пропуску;

- відповідність часу прибуття АТЗ до пункту пропуску з зазначеним часом в системі;

- при наявності та відповідності визначеної інформації - надає дозвіл на в’їзд у пункт пропуску вантажного АТЗ або автобуса та проставляє в картці такого АТЗ кнопку «В’їзд»;

- у разі відсутності чи не відповідності (фактичної з внесеною в базу) інформації про АТЗ який прибув до в’їзду в пункт пропуску - не пропускає АТЗ в пункт пропуску, рекомендує водію АТЗ провести зміни в картці АТЗ, або здійснити бронювання місця в черзі очікування відповідно до пункту 3.3 розділу ХІ цієї Технологічної схеми.

3) п/н «ВШ-кордон» крім завдань визначених в пунктах 15-17 розділу ІХ цієї Технологічної схеми після надання дозволу на виїзду вантажного АТЗ з території пункту пропуску додатково з використанням кабінету електронної системи проставляє в картці такого АТЗ кнопку «Виїзд»;

4) СПНППр у разі необхідності призупинення руху черги на деякий час (накопичення АТЗ на суміжній державі, сповільнення, припинення пропускних операцій суміжною державою, накопичення АТЗ в пункті пропуску) натискає кнопку «Пауза», чим зупиняє рух черги в електронній системі, здійснює доповідь по команді та інформує про прийняте рішення старшого зміни ВМО.

 

VIII. Порядок здійснення контролю під час пропуску через державний кордон України автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів

 

1. Пропуск автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів (далі - автобусів) на територію пункту пропуску здійснюється прикордонним нарядом «ВШ».

2. Автобуси при в’їзді на територію пункту пропуску здійснюють зупинку на вимогу дорожнього знаку «Стоп»/«Стоп-контроль», розміщення якого визначено згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми.

3. П/н «ВШ» перед в'їздом автобусів на територію пункту пропуску здійснює заходи у відповідності з пунктами 4 розділу VІ цієї Технологічної схеми та надає дозвіл на в’їзд у пункт пропуску у відповідності до вимог пункту 6 розділу VІ цієї Технологічної схеми.

4. Прикордонний та митний контроль автобусів здійснюється, як правило, без виходу пасажирів з транспортного засобу у порядку, визначеному пунктами 10 - 23 розділу VІ цієї Технологічної схеми, при цьому:

а)   перевірка документів проводиться:

у разі прийняття рішення про проведення контролю транспортного засобу без виходу пасажирів з транспортного засобу - огляд паспортного документа та звіряння фотокартки в документі з особою пред'явника проводиться безпосередньо в автобусі, у присутності прикордонного наряду «ОТЗ» на який додатково покладається завдання спостереження за такою особою, решта складових перевірки документів - у службовому приміщенні;

у разі прийняття рішення про проведення контролю з виходом пасажирів із транспортного засобу - огляд паспортного документа та звіряння фотокартки в документі з особою пред'явника безпосередньо біля автобуса в місці для стоянки автобуса/в оглядовій залі для пасажирів, решта складових перевірки документів - у службовому приміщенні.

б)   огляд транспортного засобу здійснюється:

у разі прийняття рішення про проведення контролю транспортного засобу без виходу пасажирів з транспортного засобу - прикордонним нарядом «ПД» під час проведення перевірки паспортних документів шляхом візуального огляду салону автобуса та прикордонним нарядом «ОТЗ» шляхом візуального огляду багажних відділень автобуса;

у разі прийняття рішення про проведення контролю з виходом пасажирів із транспортного засобу - прикордонним нарядом «ОТЗ» після виходу пасажирів з транспортного засобу, шляхом візуального огляду усього автобуса (салону та багажних відділень). В такому випадку СПНППр виставляється окремий п/н «КР» для здійснення спостереження за автобусом та пасажирами.

5. За результатами проведення візуального огляду автобусу посадовими особами підрозділу охорони державного кордону та митного оформлення може бути прийнято рішення про проведення контрою з виходом окремих пасажирів з автобусу для проведення заходів контролю другої лінії чи огляду ручної поклажі та багажу, що ним переміщуються.

6. За необхідності, прикордонний та митний контроль щодо автобусів та пасажирів, які слідують в них, може здійснюватися у визначених для цього в межах режимної зони пункту пропуску місцях, передбачених абзацом 3, 4 пункту 16 розділу ІІІ цієї Технологічної схеми.

7. Після закінчення необхідних процедур з перевірки документів, огляду транспортного засобу та митного оформлення надається дозвіл на пропуск через державний кордон.

8. При використанні контрольного талону, п/н «ПД» проставляє на ньому відмітку про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд», а службова особа підрозділу митного оформлення - відбиток особистої номерної печатки.

9. Наявність на контрольному талоні відмітки про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд» є дозволом на перетинання державного кордону особами, які прямують на транспортному засобі, а відбитку особистої номерної печатки - дозволом на переміщення через державний кордон транспортного засобу та товарів.

10. Контрольний талон (якщо такий використовувався) при виїзді транспортного засобу з території пункту пропуску здається водієм п/н «ВШ», який перевіряє відповідність відомостей про кількість осіб у транспортному засобі, вид (тип) і державний реєстраційний номер транспортного засобу, вказаних в контрольному талоні, з фактичними даними.

11. Дозвіл на виїзд за межі території пункту пропуску осіб на транспортному засобі п/н «ВШ» надає за наявності отриманої інформації про дозвіл на пропуск через державний кордон або контрольного талона з відмітками про проходження паспортного і митного контролю та відсутності розбіжностей у відомостях (даних).

12. Спостереження за автобусами та пасажирами, які слідують в них, здійснюється у порядку, визначеному пунктом 30 розділу VІ цієї Технологічної схеми.

 

IX. Порядок здійснення контролю під час пропуску транспортних засобів і товарів, що переміщуються ними через державний кордон України з використанням «червоного коридору»

 

1. Пропуск транспортних засобів на територію пункту пропуску здійснюється прикордонним нарядом «ВШ».

2. Транспортні засоби при в’їзді на територію пункту пропуску здійснюють зупинку на вимогу дорожнього знаку «Стоп»/«Стоп-контроль», розміщення якого визначено згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми.

3. Вибір особою (водієм чи пасажиром) смуги руху «червоний коридор» означає обов’язкове декларування товарів та транспортного засобу, форма якого (усна або письмова) визначається за бажанням особи або на вимогу посадової особи підрозділу митного оформлення, виходячи з вимог законодавства щодо декларування та оподаткування товарів та транспортного засобу.

4. П/н «ВШ» перед пропуском транспортного засобу на територію пункту пропуску здійснює заходи в об'ємі та у порядку, що визначені пунктами 4 - 7 розділу VІ цієї Технологічної схеми, при цьому водію транспортного засобу відповідно до обраної ним смуги руху видається контрольний талон для проходження по «червоному коридору» (як що такі використовуються).

5. Транспортний засіб здійснює зупинку на обраній смузі руху один раз біля лінії контролю, позначеній білою лінією та дорожнім знаком «Стоп»/«Стоп-контроль», між кабінами паспортного та митного контролю, (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми).

Одночасно на смузі руху може знаходитись, як правило, не більше одного транспортного засобу.

6. Водій подає уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України для перевірки такі документи:

паспортні та, за необхідності, інші документи фізичних осіб;

свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;

інші визначені законодавством документи.

7. Пасажири, які прямують на транспортному засобі, особисто подають паспортні документи, а за необхідності - інші документи фізичних осіб.

8. П/н «ПД» перевірку паспортних документів та інших документів фізичних осіб здійснює у порядку, визначеному пунктами 11 - 15 розділу VІ цієї Технологічної схеми.

9. За необхідністю п/н «ПД» перевірку паспортних та інших документів осіб, які перетинають державний кордон на транспортних засобах на смугах руху «червоний коридор», здійснює на смугах руху транспорту, безпосередньо в транспортних засобах, у місцях стоянки транспортних засобів закордонного прямування. При цьому п/н «ПД» відбирає у осіб, які слідують у транспортному засобі паспортні та інші документи, здійснює звірення фотокартки в документі з особою пред’явника, проводить загальну ідентифікацію транспортного засобу в ході якої він перевіряє відповідність марки, моделі, реєстраційних номерів, кольору, даних власника транспортного засобу, зазначених у реєстраційних документах, та їх порівняння з фактичними даними транспортного засобу й посвідченням водія та паспортними даними особи, яка керує транспортним засобом. В подальшому здійснює заходи перевірки документів в кабінці паспортного контролю згідно з пунктом 13 - 15 розділу VІ Технологічної схеми, окрім звірення фотокартки в документі з особою пред’явника.

10. Огляд транспортних засобів та вантажів, що переміщується ними з використанням «червоного коридору» здійснюється п/н у порядку, визначеному пунктами 16 - 22 розділу VІ цієї Технологічної схеми.

11. Митний контроль передбачає проведення посадовими особами відділу митного оформлення мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до Митного кодексу України, законів України, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

12. У разі, коли транспортні засоби чи вантажі, які переміщуються ними по «червоному коридору», підлягають відповідно до законодавства також іншим видам державного контролю в пункті пропуску, службова особа підрозділу митного оформлення залучає для його проведення службову особу відповідного контролюючого органу.

13. Після закінчення необхідних процедур з перевірки документів, огляду транспортного засобу та митного оформлення надається дозвіл на пропуск через державний кордон.

14. При використанні контрольного талону, п/н «ПД» проставляє на ньому відмітку про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд», а службова особа підрозділу митного оформлення - відбиток особистої номерної печатки.

15. Наявність на контрольному талоні відмітки про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд» є дозволом на перетинання державного кордону особами, які прямують на транспортному засобі, а відбитку особистої номерної печатки - дозволом на переміщення через державний кордон транспортного засобу та товарів.

16. Контрольний талон (якщо такий використовувався) при виїзді транспортного засобу з території пункту пропуску здається водієм п/н «ВШ», який перевіряє відповідність відомостей про кількість осіб у транспортному засобі, вид (тип) і державний реєстраційний номер транспортного засобу, вказаних в контрольному талоні, з фактичними даними.

17. Дозвіл на виїзд за межі території пункту пропуску осіб на транспортному засобі п/н «ВШ» надає за наявності отриманої інформації про дозвіл на пропуск через державний кордон або контрольного талона з відмітками про проходження паспортного і митного контролю та відсутності розбіжностей у відомостях (даних).

18. Спостереження за транспортними засобами, що переміщуються по «червоному коридору» та особами, які слідують в них здійснюється у порядку, визначеному пунктом 30 розділу VІ цієї Технологічної схеми.

 

Х. Порядок здійснення контролю під час пропуску осіб, які перетинають державний кордон України у пішому порядку

 

1. Пропуск осіб, які перетинають державний кордон у пішому порядку (далі – пішоходів), здійснюється по смугах руху осіб під № 7 – № 10 через павільйони прикордонного та митного контролю під № 15, № 16 (далі – павільйон), зазначених згідно з додатками 1, 1.1, 1.2. цієї Технологічної схеми.

2. Спостереження за пішоходами ведеться:

під час їхнього руху від лінії кордону до лінії паспортного контролю - п/н «ВШ-кордон», п/н «КР»;

за перетинанням лінії паспортного контролю - п/н «ПД»;

під час здійснення прикордонного контролю - відповідним прикордонним нарядом, який здійснює такий контроль.

3. Вибір напряму руху «червоний коридор» чи «зелений коридор» здійснюється особою, виходячи з вимог законодавства України щодо декларування та оподаткування товарів, у тому числі валютних цінностей, які особа переміщує через державний кордон, в особистих речах (багажі).

4. Інформація щодо порядку визначення особою напряму руху «червоний коридор» чи «зелений коридор» та порядку проходження митного контролю у пункті пропуску розміщується на єдиних інформаційних стендах Державної прикордонної служби України і Державної митної служби України.

5. Напрям руху «зелений коридор» використовується виключно для переміщення через митний кордон особистих речей громадян та товарів, у тому числі валютних цінностей, які особа переміщує через державний кордон України, в особистих речах (багажі), в обсягах, що не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню, та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території.

6. Напрям руху «червоний коридор» використовується для всіх інших громадян.

7. Осіб, які прибувають в пішому порядку в Україну/з України, у павільйоні як правило зустрічає п/н «КР» (при наявності даного п/н).

7.1. При слідуванні пішоходів в Україну п/н «КР» перевіряє наявність документів на право перетинання державного кордону, здійснює опитування щодо наявності у громадян-іноземців, осіб без громадянства імміграційних карток. За результатами уточнення п/н «КР» в разі необхідності здійснює видачу бланків імміграційних карток іноземним громадянам, особам без громадянства та направляє на визначене місце їх заповнення.

7.2. При слідуванні пішоходів з України п/н «КР» перевіряє наявність документів на право перетинання державного кордону.

8. П/н «КР» надає дозвіл на вхід у павільйон пішоходам за наявності документів на право перетинання державного кордону.

У випадку відсутності документів на право перетинання державного кордону у пішохода п/н «КР» доповідає про це СПНППр, який в свою чергу проводить необхідні адміністративно-правові заходи, передбачені нормативно-правовими актами.

9. На лінії паспортного контролю громадяни надають документи на право перетинання державного кордону п/н «ПД», який перебуває в кабіні паспортного контролю або визначеному місці згідно з додатком 1.1, 1.2. цієї Технологічної схеми.

10. Перевірку документів пішоходів здійснюється п/н «ПД» у порядку, визначеному пунктами 11, 13 розділу VІ цієї Технологічної схеми.

11. П/н «ПД» на пішохідних напрямках (смугах) руху, безпосередньо в процесі здійснення паспортного контролю інформують інспекторів ВМО про громадян які в’їжджають в Україну частіше одного разу протягом однієї доби. Інформування здійснюється у порядку передбаченому підпунктом 1.1.2. пункту 1 розділу VІІ цієї Технологічної схеми.

12. Під час проведення перевірки документів у осіб, які перетинають державний кордон у пішому порядку, з метою недопущення випадків незаконного переміщення через державний кордон зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених для переміщення через державний кордон, призначені посадові особи підрозділу органу охорони державного кордону самостійно вживають комплекс дій та заходів визначених наказами та розпорядженнями центральних та місцевих органів виконавчої влади, прийнятих в межах їх повноважень щодо проведення огляду.

13. У разі виявлення випадків незаконного переміщення через державний кордон зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених для переміщення через державний кордон уповноважена посадова особа підрозділу охорони державного кордону вживає заходи відповідно до нормативно-правових актів України, наказів та розпоряджень центральних та місцевих органів виконавчої влади з прикордонних і митних питань, прийнятих в межах їх повноважень.

14. Дозвіл на перетинання державного кордону пішоходу надає п/н «ПД» за наявності відмітки про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд» у паспортному документі громадянина (імміграційній картці іноземного громадянина, особи без громадянства) або внесення у відповідну базу даних ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control») відомостей про особу.

15. З метою підтвердження проходження пішоходами прикордонного контролю п/н «КР», «ПД» за необхідності може здійснити перевірку наявності відмітки про перетинання державного кордону «В’їзд/Виїзд» у паспортному документі або імміграційній картці.

16. Митний контроль передбачає проведення посадовими особами відділу митного оформлення мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до Митного кодексу України, законів України, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

17. Після закінчення прикордонного та митного контролю пішохід пропускається в Україну/з України.

18. У разі, коли товар, ручна поклажа або багаж, які переміщуються пішоходом підлягає відповідно до законодавства також іншим видам державного контролю в пункті пропуску, службова особа підрозділу митного оформлення залучає для його проведення службову особу відповідного контролюючого органу.

 

ХI. Особливості оформлення окремих категорій громадян, транспортних засобів і вантажів у пункті пропуску

 

1. Порядок пропуску осіб з дипломатичними, офіційними або службовими паспортами, виданими іноземними державами, визнаними Україною

 

1.1. Особам з дипломатичними, офіційними або службовими паспортами, виданими іноземними державами, визнаними Україною, а також особам, які виконують свої обов'язки згідно з повноваженнями, наданими міжнародними міжурядовими організаціями, що підтверджується відповідними документами, відповідно до вимог частини 2 статті 23 Закону України «Про прикордонний контроль» може надаватися пріоритет перед іншими особами під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон. Зазначені особи не зобов'язані підтверджувати наявність у них фінансового забезпечення для перебування в Україні.

1.2. У разі якщо особа заявляє про наявність у неї привілеїв, імунітету або пільг, уповноважена службова особа Державної прикордонної служби України може вимагати від неї пред'явлення документів, що підтверджують відповідний статус.

1.3. Акредитовані в Міністерстві закордонних справ України працівники дипломатичних представництв та консульських установ і члени їх сімей можуть в'їжджати в Україну за паспортними документами та акредитаційними картками.

1.4. В випадку, коли є вагомі підстави вважати, що в транспортних засобах, на яких прямують дипломатичні агенти, консульські посадові особи та члени їх сімей, особистому майні, речах або багажі дипломатичних агентів і консульських посадових осіб, перебувають особи, які намагаються незаконно перетнути державний кордон України, або є предмети, ввезення або вивезення яких заборонено законодавством України, СПНППр доповідає по команді та по лінії оперативно - чергової служби. Огляд цих транспортних засобів, особистого майна, речей або багажу дипломатичних агентів і консульських посадових осіб здійснюється за рішенням Голови Державної прикордонної служби України і тільки в присутності дипломатичних агентів, консульських посадових осіб або уповноважених ними осіб.

1.5. Дипломатична пошта не підлягає ні розкриттю, ні затриманню. Всі місця, що належать до дипломатичної пошти, повинні мати зовнішні позначки, що вказують на їх характер, і вони можуть вміщувати лише дипломатичні документи та предмети, призначені для офіційного користування.

 

2. Порядок пропуску транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі

 

2.1. Пропуск через державний кордон транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, здійснюється у порядку, передбаченому пунктом 17 розділу ІII цієї Технологічної схеми (в залежності від напрямку переміщення вантажів).

 

 

3. Особливості пропуску через державний кордон підрозділів збройних сил інших держав

 

3.1. Підрозділи збройних сил інших держав, особи їх військового і цивільного персоналу можуть прибувати в Україну, перебувати в Україні чи здійснювати транзит через її територію згідно з Законом України «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України» та міжнародними договорами України.

3.2. Особи військового і цивільного персоналу підрозділів збройних сил інших держав під час перетинання державного кордону України при собі повинні мати:

дійсні національні паспорти або документи, що їх замінюють;

офіційні посвідчення особи з фотокарткою, якщо в'їзд проводиться за загальним списком, а командир підрозділу може підтвердити свою особу дійсним національним паспортом або документом, що його замінює.

3.3. Військовослужбовці при перетинанні державного кордону повинні бути одягнені у військову форму та мати встановлені розпізнавальні знаки.

3.4. Військова техніка та озброєння, які переміщуються через державний кордон у супроводі військової варти, відкривається для огляду у випадках порушення цілісності упаковки, пломб, а також при отриманні даних про наявність осіб, що намагаються перетнути державний кордон з порушенням законодавства України з прикордонних питань.

3.4.1. Огляд проводиться тільки комісійно. До складу комісії залучаються представники підрозділу охорони державного кордону, підрозділу митного оформлення, начальника варти або особи, яка супроводжує вантаж.

3.4.2. За результатами комісійного розкриття і огляду військової техніки та озброєння, контейнера, упаковки зі спеціальним вантажем та продукцією військового призначення складається акт (по одному примірнику кожному члену комісії) встановленої форми. Акт засвідчується підписами членів комісії.

3.5. Особи військового і цивільного персоналу підрозділів збройних сил інших держав, їх особисті речі та зброя підрозділів збройних сил інших держав під час перетинання державного кордону України підлягають прикордонному і митному контролю. У разі перетинання зазначеними підрозділами державного кордону України для надання Україні, на її прохання, допомоги у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій вони підлягають прикордонному і митному контролю за спрощеним порядком, який визначається Кабінетом Міністрів України.

3.6. Особи військового та цивільного персоналу, які прибувають в Україну в складі підрозділів збройних сил інших держав, звільняються від одержання в'їзних віз та обов'язкової реєстрації національних паспортів або документів, що їх замінюють (не поширюється на випадки проживання осіб військового та цивільного персоналу підрозділів збройних сил інших держав за межами дислокації цих підрозділів).

3.7. Військові команди, варти, які супроводжують військовий вантаж, перетинають кордон за закордонними паспортами, якщо інше не встановлено міжнародними угодами.

При цьому, варта супроводження повинна мати посвідчення про відрядження, що видане державними органами однієї з країн, які підписали міждержавну угоду, та зазначено, що вона призначається для супроводження спецвантажу. В посвідченні про відрядження, також наводиться перелік особового складу з номерами штатної зброї та кількістю набоїв до неї, затверджений гербовою печаткою. Відмітки Державної прикордонної служби України про перетинання державного кордону України «В'їзд/Виїзд» проставляються посадовими особами підрозділу охорони державного кордону у посвідченні про відрядження.

3.8. Прикордонний контроль іноземних військових транспортних засобів здійснюється згідно з міжнародними конвенціями та законодавством України.

3.9. Виїзд з України підрозділів збройних сил інших держав та вивезення військового майна і техніки здійснюються в такому ж порядку, який встановлено для їх в’їзду в Україну.

 

 

4. Пропуск через державний кордон іноземних громадян або осіб без громадянства, відносно яких прийнято рішення затримати і примусово видворити з України

 

4.1. Примусове видворення з України іноземних громадян або осіб без громадянства, згідно з Законом Україну «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2012 р. за № 806/21119, територіальні органи (підрозділи) Державної міграційної служби України (далі − ДМС України) або Служби безпеки України (далі − СБ України) можуть здійснювати лише на підставі винесеної за їх зверненням постанови Адміністративного суду затримати і примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду.

4.2. Виконання рішень адміністративного суду про примусове видворення іноземця за позовом органу СБ України здійснюється територіальним органом (підрозділом) ДМС України за територіальністю.

4.3. У разі здійснення примусового видворення начальник територіального органу (підрозділу) ДМС України за 48 годин до його здійснення повідомляє письмово про видворення начальника органу охорони державного кордону в зоні відповідальності якого розташований пункт пропуску, через пункт пропуску державного кордону якого планується примусове видворення, із зазначенням прізвищ складу супроводу, номерів їх службових посвідчень. До письмового повідомлення додається список іноземців, що видворяються, у якому також зазначаються громадянство (за наявності), прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, паспортний документ або посвідчення особи на повернення, маршрут видворення, а також інформація про осіб, які притягалися до кримінальної відповідальності.

4.4. Посадові особи територіальних органів (підрозділів) ДМС України прибувають у відповідний пункт пропуску, інформують СПНППр.

4.5. Приймання в пункті пропуску через державний кордон України іноземців для подальшого примусового видворення від представників територіальних органів (підрозділів) ДМС України здійснюється за вказівкою начальника органу охорони державного кордону в зоні відповідальності якого розташований пункт пропуску чи його заступника. Приймання-передавання іноземців, які підлягають видворенню, проводиться у місці, визначеному СПНППр, або службовому приміщенні зміни прикордонних нарядів.

4.6. Прийом іноземців від представників територіальних органів, територіальних підрозділів ДМС, органів охорони державного кордону здійснюється після перевірки наявності дійсних документів на право перетинання державного кордону, рішення адміністративного суду про примусове видворення за актом приймання-передавання іноземця або особи без громадянства, який попередньо оформляється стороною, що передає. Форма акта приймання-передавання іноземця або особи без громадянства наведена у додатку 7 до Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства.

4.7. Акт приймання-передавання іноземця або особи без громадянства та рішення про примусове повернення чи примусове видворення іноземця або особи без громадянства складаються окремо на кожну особу у двох примірниках.

Акт приймання-передавання підписується сторонами після виїзду іноземця за межі України.

Перші примірники згаданих документів після виїзду іноземця до країни походження залишаються в представника територіального органу (підрозділу) ДМС України та долучаються до особової справи затриманого. Інші примірники акта надаються СПНППр.

4.8. Інформація про виїзд за межі України іноземця, стосовно якого було прийнято рішення про примусове повернення чи примусове видворення, вноситься до бази даних відповідно до Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в’їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», затвердженого наказом МВС України від 27.09.2022 р. № 614, зареєстрованого в Міністерстві  юстиції  України 26.10.2022 р. за № 1319/38655.

4.9. Митний контроль і митне оформлення предметів, що переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному багажі, іноземного громадянина або особи без громадянства здійснюється на загальних підставах.

 

5. Особливості пропуску аварійно-рятувальних формувань

 

5.1. Пропуск аварійно-рятувальних формувань в пункті пропуску здійснюється відповідності до вимог Порядку перетинання державного кордону України аварійно-рятувальними та аварійно-відновними формуваннями для локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій, зумовлених стихійним лихом, аваріями і катастрофами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 1997 року № 912.

5.2. Оформлення формальностей, пов'язаних з перетинанням аварійно-рятувальними та аварійно-відновними формуваннями державного кордону здійснюється у позачерговому порядку. Пропуск через державний кордон осіб, які входять до складу рятувальних та аварійних формувань, здійснюється за паспортними документами на підставі списків, підписаних уповноваженими Міністерства надзвичайних ситуацій України особами.

5.3. Пропуск через державний кордон військовослужбовців строкової служби здійснюється з пред’явленням документів, що засвідчують їх особу, за списками, які додаються до паспортних документів керівниками формувань, підписується командирами військових частин і скріплюються гербовою печаткою.

5.4. Митне оформлення транспортних засобів та вантажів аварійно-рятувальних і аварійно-відновлювальних формувань здійснюється згідно Митного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

 

6. Особливості пропуску вантажів з гуманітарною допомогою

 

6.1. В разі прибуття транспортного засобу з вантажем гуманітарної допомоги згідно з Законом України «Про гуманітарну допомогу» Державна прикордонна служба України, Державна митна служба України забезпечують першочергове проведення контролю гуманітарних вантажів під час перетину державного кордону України.

6.2. Транспортні засоби, які прямують на підставі документів Червоного Хреста, пропускаються поза чергою.

6.3. Міністерство внутрішніх справ України забезпечує підтримку транспортування гуманітарних вантажів до місця призначення на території України.

Порядок ввезення товарів на митну територію України здійснюється у порядку, визначеному статтею 9 Закону України «Про гуманітарну допомогу».

6.4. Органи, які безпосередньо займаються здійсненням заходів офіційного контролю товарів (предметів) гуманітарної допомоги, забезпечують оперативне безкоштовне та якісне проведення цього контролю. Митні органи зобов'язані забезпечити оперативне безкоштовне проведення митного оформлення гуманітарних вантажів, а також їх цілісність під час перетину митного кордону України. Зазначені органи несуть відповідальність, у тому числі матеріальну, за проведення передбачених законодавством видів контролю та митного оформлення гуманітарних вантажів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

 

7. Особливості переміщення через державний кордон тіл померлих

 

7.1. Пропуск через державний кордон трун з померлими та урн з прахом померлих здійснюється відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу» за наявності таких документів:

свідоцтва про смерть або іншого документа, що засвідчує факт смерті, виданого компетентним органом;

довідки про те, що в тілі та труні (урні) немає вкладень, переміщення яких через державний кордон України заборонено, видану судово-медичним експертом у присутності посадової особи відповідного митного органу - в разі вивезення труни (урни) за кордон або відповідним компетентним органом іноземної держави з легалізацією такої довідки консульською чи дипломатичною установою України за кордоном - у разі ввезення труни (урни) на територію України.

7.2. Розкриття труни (урни) можливе у виняткових випадках за наявності достовірної інформації щодо вкладень, переміщення яких через державний кордон України заборонено. Розкриття здійснюється в спеціальному приміщенні закладу охорони здоров'я України в присутності посадової особи митного органу та особи, яка супроводжує труну (урну), або представника підприємства, який здійснює перевезення, а також інших осіб у випадках, передбачених законом, з дотриманням вимог санітарно-епідеміологічного законодавства України.

7.3. Результати пропуску через державний кордон трун з померлими та урн з прахом померлих обліковуються СПНППр у звітних документах, визначених наказами та розпорядженнями центральних та місцевих органів виконавчої влади з прикордонних питань, прийнятих в межах їх повноважень.

 

 

8. Пропуск варт, що відряджаються від військових частин (підрозділів) Збройних сил України та інших військових формувань для охорони військових вантажів

 

8.1. Пропуск через державний кордон України варт, що відряджаються від військових частин (підрозділів) Збройних сил України та інших військових формувань для охорони військових вантажів здійснюється після отримання підрозділом охорони державного кордону письмового розпорядження прикордонного загону, відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08 лютого 2011 року №86 "Про затвердження Алгоритму послідовності дій уповноважених службових осіб підрозділів охорони державного кордону щодо здійснення прикордонного контролю варт".

8.2. Перевірка документів та пропуск через державний кордон особового складу варти здійснюється прикордонним нарядом "ПД" за паспортними та іншими документами, дійсними для перетинання державного кордону, та іменними списками на особовий склад варти, які подаються у трьох примірниках начальником варти.

8.3. Перевірка зброї особового складу варти здійснюється особисто СПНППр у присутності начальника варти.

У разі виявлення невідповідностей, неточностей в найменуванні, нумерації або кількості зброї зазначеної у документах варти рішення про пропуск приймається начальником прикордонного загону за погодженням з начальником митниці.

8.4. Після перевірки документів та зброї в особового складу варти прикордонний наряд "ПД" проставляє на іменних списках варти відмітку про перетинання державного кордону України "Державний кордон України перетнули".

Один примірник іменного списку СПНППр залишає в себе і потім додає його до рапорту про результати несення служби. Два інших повертає начальнику варти.

8.5. Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску про результати оформлення варти доповідає по команді та надає інформацію про маршрут руху варти та результати її оформлення.

 

9. Пропуск через державний кордон осіб з інвалідністю, які прямують на лікування (за наявності підтвердних документів), осіб з інвалідністю першої групи та дітей з інвалідністю.

 

9.1. Особи з інвалідністю, які прямують на лікування (за наявності підтвердних документів), особи з інвалідністю першої групи та діти з інвалідністю мають право на пріоритет перед іншими особами на проходження передбачених законодавством видів контролю в пункті пропуску. Разом з такими особами у пріоритетному порядку можуть слідувати особи, які їх супроводжують (не більше двох), та, у разі необхідності, - близькі родичі першої лінії спорідненості. Пріоритет може надаватися при слідуванні в пішому порядку або на легковому автомобілі, за умови відсутності в транспортному засобі, в якому прямують зазначені особи, інших (крім визначених цим пунктом) осіб.

 

10. Особливості здійснення приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою.

 

10.1. Приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою, з Республіки Молдови (у Республіку Молдова), здійснюється в порядку визначеному Інструкцією про порядок приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою, на кордоні України та за її межами (далі - Інструкція) затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.07.2015 №794 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 липня 2015 року за №873/27318.

10.2. З метою якісного здійсненням приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою, після проведення відповідної взаємодії, зі штабу прикордонного загону до підрозділу охорони державного кордону Держприкордонслужби на ділянці відповідальності якого знаходиться пункт пропуску завчасно, але не пізніше як за три години до здійснення приймання-передавання осіб направляється розпорядження з повідомленням про дату, час, кількість осіб, які підлягають прийманню-передаванню.

10.3. Приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою, з Республіки Молдови (у Республіку Молдова), здійснюється особливими вартами або нарядами від територіальних органів Національної поліції України на лінії державного кордону України (середина мосту «Дружба»).

10.4. Після отримання розпорядження зі штабу прикордонного загону про дату, час, кількість осіб, які підлягають прийманню-передаванню прикордонний наряд «СПНППр» приймає рішення та визначає додаткові завдання підпорядкованим йому прикордонним нарядам щодо організації якісного здійсненням приймання-передавання осіб.

10.5. Пропуск на територію пункту пропуску особливих варт або нарядів від територіальних органів Національної поліції України та їх службових транспортних засобів здійснюється при наявності у таких співробітників службових посвідчень та попередньо отриманого зі штабу прикордонного загону розпорядження про здійснення приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою.

10.6. Прикордонний наряд «ВШ» після прибуття до пункту пропуску особливої варти або наряду від територіального органу Національної поліції України перевіряє у вищевказаних співробітників наявність, дійсність та приналежність пред’явникам службових посвідчень.

У разі передавання особи, яка перебуває під вартою з України в Республіку Молдова п/н «ВШ» також перевіряє наявність документу, який дає право на перетин державного кордону особою, яка перебуває під вартою.

Про прибуття до пункту пропуску особливої варти, або наряду від територіального органу Національної поліції України та результати перевірки п/н «ВШ» доповідає п/н «СПНППр», та за його вказівкою пропускає на територію пункту пропуску особливі варти, наряди від територіальних органів Національної поліції України, їх службові транспортні засоби та особу, яка перебуває під вартою, при цьому контрольний талон на транспортний засіб п/н «ВШ» не виписує та не видає.

10.7. Приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою з України у Республіку Молдова здійснюється в наступній послідовності:

особливі варти, наряди від територіальних органів Національної поліції України на їх службових транспортних засобах після прибуття в пункт пропуску по вільній смузі руху транспортних засобів №4,5,6 рухаються до місця проведення поглибленого огляду транспортних засобів на виїзному напрямку зазначеного під №3 в Схемі (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми);

зупинка транспортного засобу в вищезазначеному місці здійснюється для проведення звірки фотокартки в паспортному документі з особою, яка планується до приймання-передавання, а разі необхідності проведення інших заходів прикордонного та митного контролю;

перевірка документу особи, яка планується до приймання-передавання здійснюється п/н «СПНППр» особисто. Відомості щодо особи, яка планується до приймання-передавання до БД ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control») п/н «СПНППр» заноситься як про громадянина, який перетинає державний кордон України в пішому порядку;

після перевірки паспортного документу, а в разі необхідності проведення інших заходів прикордонного та митного контролю п/н «СПНППр» за погодженням зі старшим зміни митниці приймається рішення про надання дозволу на вибуття службового транспортного засобу особливих варт, нарядів від територіальних органів Національної поліції України з особою, яка перебуває під вартою до місця приймання-передавання зазначеного в пункті 10.3 розділу ХІ цієї Технологічної схеми для проведення заходів приймання-передавання особи;

після завершення всіх заходів приймання-передавання особи, яка перебуває під вартою, відпрацювання звітних документів особливі варти, наряди від територіальних органів Національної поліції України з дозволу п/н «СПНППр» вибувають з пункту пропуску.

10.8. Приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою в Україну з Республіки Молдова здійснюється в наступній послідовності:

особливі варти, наряди від територіальних органів Національної поліції України на їх службових транспортних засобах після прибуття в пункт пропуску рухаються до місця приймання-передавання зазначеного в пункті 10.3 розділу ХІ цієї Технологічної схеми для проведення заходів приймання-передавання особи;

після здійснення приймання-передавання особи, яка перебуває під вартою, відпрацювання звітних документів особливі варти, наряди від територіальних органів Національної поліції України з особою, яка перебуває під вартою по вільній смузі руху транспортних засобів №1,2,3 рухаються до місця проведення поглибленого огляду транспортних засобів на в’їзному напрямку зазначеного під №3 в Схемі (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми);

зупинка транспортного засобу в вищезазначеному місці здійснюється для проведення звірки фотокартки в паспортному документі з особою, яка планується до приймання-передавання, а разі необхідності проведення інших заходів прикордонного та митного контролю;

перевірка документу особи, яку було прийнято здійснюється п/н «СПНППр» особисто. Відомості щодо особи, яку було прийнято до БД ПТК АПК «Гарт-1/П» (СПЗ «e-border control») п/н «СПНППр» заноситься як про громадянина, який перетинає державний кордон України в пішому порядку;

після перевірки паспортного документу, а в разі необхідності проведення інших заходів прикордонного та митного контролю п/н «СПНППр» за погодженням зі старшим зміни митниці приймається рішення про надання дозволу на вибуття з пункту пропуску в тил України службового транспортного засобу особливих варт, нарядів від територіальних органів Національної поліції України з особою, яка перебуває під вартою;

у разі необхідності, за рішенням старшого особливої варти, наряду від територіальних органів Національної поліції України за погодженням з п/н «СПНППр» та старшим зміни митниці може бути проведено особистий огляд особи, яка перебуває під вартою. Огляд особи проводиться в кімнаті особистого огляду на в’їзному напрямку зазначеній під №4 в Схемі (згідно з додатком 1 до цієї Технологічної схеми);

10.9. Про приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою, складається Акт українською мовою установленої форми (додаток 2 до Інструкції про порядок приймання-передавання осіб) у чотирьох примірниках, який завіряється гербовою печаткою військової частини (територіального органу Національної поліції України), один з примірників видається п/н «СПНППр», та в подальшому залишається у підрозділі охорони державного кордону Держприкордонслужби.

10.10. Про час прибуття в пункт пропуску, вибуття з пункту пропуску, інформацію про склад особливих варт, нарядів від територіальних органів Національної поліції України та результати приймання-передавання осіб, які перебувають під вартою прикордонний наряд «С» робить запис в службовій документації, здійснює доповідь по команді та по лінії ОЧС з наданням сканкопій Акту встановленої форми та паспортного документу особи, яка перебуває під вартою.

 

11. Пропуск спеціальних вантажів і (або) товарів військового призначення та подвійного використання.

 

11.1. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2010 року № 1057 "Про затвердження переліку пунктів пропуску через державний кордон, через які здійснюється переміщення товарів військового призначення та ядерних матеріалів" пункт пропуску "Могилів-Подільський" входить до переліку пунктів пропуску через які дозволено переміщення товарів військового призначення та ядерних матеріалів.

11.2. Пропуск через державний кордон спеціальних вантажів і (або) товарів військового призначення та подвійного використання (далі – вантаж) здійснюється після отримання підрозділом охорони державного кордону письмового розпорядження прикордонного загону, відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08 лютого 2011 року №87 "Про затвердження Алгоритму послідовності дій уповноважених службових осіб підрозділів охорони державного кордону щодо здійснення прикордонного контролю спеціальних вантажів і (або) товарів військового призначення та подвійного використання".

11.3. Прикордонний контроль вантажів здійснюється за наявності дозволу чи висновку Державної служби експортного контролю України, передбачених статтею 1 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання", після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю.

11.4. Огляд вантажів здійснюється прикордонним нарядом "ОТЗ" у присутності експедитора та начальника варти (у разі якщо вантаж супроводжується вартою), при цьому огляд опломбованих вантажів, вантажних відсіків, контейнерів, техніки здійснюється шляхом перевірки цілісності пломб, печаток та упаковки вантажу.

У разі виявлення пошкодження пломб, печаток, цілісності упаковки, контейнерів, конструкції прикордонний наряд "ОТЗ" доповідає про це СПНППр, а СПНППр інформує про це старшого підрозділу митного оформлення та начальника варти (у разі коли вантаж супроводжується вартою).

11.5. Якщо приймання-передавання вантажу вартами здійснюється безпосередньо у пункті пропуску і варта іншої держави відразу повертається на свою територію, огляд вантажів прикордонним нарядом "ОТЗ" здійснюється до початку приймання-передавання вантажу вартами.

У разі перевантаження вантажу у пункті пропуску з одного транспортного засобу на інший СПНППр призначає та виставляє прикордонний наряд "Спостереження за транспортними засобами".

11.6. Про результати оформлення вантажу СПНППр доповідає по команді.

 

12. Порядок пропуску через державний кордон осіб, які є тяжко хворі, поранені, без свідомості.

 

12.1. У разі прибуття до пункту пропуску спеціального транспортного засобу, який здійснює транспортування, у супроводі медичного персоналу (інших осіб), особи, яка є тяжкохвора, поранена, або без свідомості, та потребує невідкладної медичної допомоги, їх оформлення здійснюється у пріоритетному порядку на будь-якій вільній смузі руху в пункті пропуску.

12.2. СПНППр уточнює з старшим зміни ВМО взаємодію та порядок їх оформлення, визначає завдання прикордонним нарядам щодо додаткових режимних заходів.

12.3. Інформація про прибуття та оформлення зазначеної категорії осіб заноситься в робочий зошит СПНППр та передається по лінії оперативно-чергової служби.

12.4. Перевірка документів осіб здійснюється СПНППр, у разі необхідності, безпосередньо в салоні транспортного засобу, який здійснює транспортування цих осіб, у тому числі з обов’язковим проведенням наступних заходів:

проведення ідентифікації особи й встановлення правових підстав перетинання державного кордону такою особою з урахуванням оцінки ризиків за визначеними профілями ризиків;

перевірка наявності документів, що підтверджують стан здоров’я особи;

вивчення можливих елементів симуляції такого стану та наявності ознак, які вказують на кримінальний характер отриманих ушкоджень.

12.5. Митний контроль спеціальних транспортних засобів, які здійснюють транспортування тяжкохворих (поранених та осіб без свідомості) здійснюється в пріоритетному порядку у відповідності до митного законодавства.

12.6. У разі виявлення будь-яких елементів симуляції такого стану, або наявності ознак, які вказують на кримінальний характер отриманих ушкоджень, СПНППр здійснює доповідь СЗПН та начальнику підрозділу охорони державного кордону, припиняє здійснення оформлення в пріоритетному порядку. СЗПН інформує оперативно-розшуковий підрозділ та компетентні правоохоронні органи для вжиття заходів.

12.7. В подальшому пропуск такої категорії осіб здійснюється за позитивним висновком перевірочних заходів оперативно-розшуковим підрозділом та компетентними правоохоронними органами.

 

ХII. Час, що відводиться для виконання контрольних операцій контрольними органами та службами

 

1. Загальний час здійснення контролю осіб, транспортних засобів і товарів не повинен перевищувати часу стоянки транспортних засобів у пунктах пропуску, передбаченого розкладом або графіком руху.

2. Відповідно до Часових нормативів виконання контрольних операцій посадовими особами, які здійснюють контроль осіб, товарів і транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Міністерства культури і туризму України, Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 28 листопада 2005 року № 1167/886/824/643/655/424/858/900, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2005 року за № 1557/11837, тривалість здійснення контрольних операцій у пункті пропуску складає:

 

2.1. Для легкових автомобілів:

Види контролю

Часові нормативи

Особа

Транспортний засіб

Товар

Прикордонний 

до 2 хв.

до 10 хв. (з урахуванням часу на проведення перевірки за базою даних викрадених)

до 5 хв.

Митний 

до 2 хв.

до 10 хв.

до 2 год.

Заходи офіційного контролю

при потребі - до 30 хв.

при потребі - до 30 хв.

при потребі - до 30 хв.

Перевірка рівня іонізуючого випромінювання

-

при потребі - до 2 хв.

при потребі – до 5 хв.

2.2. Для автобусів:

Види контролю 

Часові нормативи

Особа

Транспортний засіб

Товар

Прикордонний 

до 2 хв.

до 5 хв. (до 1 год. з урахуванням часу на проведення поглибленого огляду)

до 5 хв.

Митний 

до 2 хв.

до 10 хв.

до 2 год.

Заходи офіційного контролю

при потребі - до 30 хв. 

при потребі - до 30 хв.

при потребі - до 30 хв.

Перевірка рівня іонізуючого випромінювання

-

при потребі - до 5 хв.

при потребі - до 20 хв.

2.3. Для вантажних автомобілів:

Види контролю 

Часові нормативи

Особа

Транспортний засіб

Товар

Прикордонний

до 2 хв.

до 5 хв. (до 1 год. з урахуванням часу на проведення поглибленого огляду та внесення інформації про транспортний засіб до бази даних)

до 10 хв. (до 1 год. з урахуванням часу на проведення поглибленого огляду)

Митний 

до 2 хв.

до 10 хв.

до 2 год.

Заходи офіційного контролю

при потребі - до 30 хв.

при потребі - до 30 хв.

при потребі - до 30 хв.

Перевірка рівня іонізуючого випромінювання

-

при потребі - до 7 хв.

при потребі - до 20 хв.

3. Часові нормативи можуть не дотримуватися в разі наявності достатніх підстав вважати, що особи, транспортні засоби та товари переміщуються через державний кордон України з порушенням норм законодавства України про державний кордон України, митних правил, інших норм законодавства, а також у разі затримання цих осіб, транспортних засобів та товарів у наслідок виявлених порушень.

4. Граничний строк перебування товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску не може перевищувати 30 днів, а для автомобільного транспорту - 5 днів з моменту прибуття у пункт пропуску для здійснення митних процедур.

4.1. Товари, що переміщуються через митний кордон України, разом з їх упаковкою та маркуванням, а також автомобільні транспортні засоби, якими вони переміщуються, пред’являються у незмінному стані для митного контролю, а документи на ці товари та транспортні засоби подаються митним органам не пізніше, ніж через три години після їх прибуття у пункт пропуску.

4.2. Порожні транспортні засоби і транспортні засоби, в яких перевозяться пасажири, у разі в’їзду на митну територію України декларуються митним органам не пізніше, ніж через три години з моменту прибуття у пункт пропуску, а в разі виїзду за межі митної території України - не пізніше, ніж за три години до перетинання митного кордону України.

 

ХІII. Особливості допуску в пункт пропуску та в його режимні зони осіб, транспортних засобів, порядок їх пересування

 

1. Установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон, здійснення контролю за його додержанням, а також організації і забезпечення  взаємодії та координації контрольних органів і служб, що здійснюють різні види контролю або беруть участь у забезпеченні режиму в пунктах пропуску через державний кордон регламентується наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29 серпня 2011 року №627 "Про затвердження Порядку дій посадових осіб органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України щодо установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон, здійснення контролю за його додержанням, а також організації і забезпечення взаємодії та координації контрольних органів і служб, що здійснюють різні види контролю або беруть участь у забезпеченні режиму в пунктах пропуску через державний кордон" зареєстрованого в міністерстві юстиції України 23 вересня 2011 року за №1117/19855 та наказом начальника прикордонного загону за погодженням з начальником Вінницької митниці.

2. За рішенням начальника прикордонного загону можуть встановлюватися додаткові режимні правила і тимчасові обмеження в межах території пункту пропуску. Рішення начальника прикордонного загону оформлюється у вигляді розпорядження (наказу), яке доводиться до відома органів місцевого самоврядування, усіх взаємодіючих органів і служб, до керівників зацікавлених підприємств, організацій, установ у частині, що їх стосується.

3. Режим в зонах митного контролю пункту пропуску забезпечується у відповідності до вимог глави 48 Митного кодексу України.

 

ХІV. Порядок введення тимчасових обмежень в пункті пропуску через державний кордон України

 

1. Тимчасові обмеження в пункті пропуску у відповідності до пункту 16 Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 751, вводяться на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

2. Старший прикордонних нарядів в пункті пропуску (начальник підрозділу охорони державного кордону), керівники підрозділів територіальних органів виконавчої влади, що функціонують на території пункту пропуску, негайно інформують один одного, у випадках:

при виникненні надзвичайних та кризових ситуацій в пункті пропуску;

пропуску через державний кордон України вищих посадових осіб, офіційних делегацій, дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей, варт, спеціальних вантажів та вантажів військового призначення, рятувальних та аварійних команд, підрозділів збройних сил інших держав;

при виявленні в пункті пропуску радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання у незаконному обігу.

3. Старший прикордонних нарядів в пункті пропуску (начальник підрозділу охорони державного кордону) в зв'язку з виникненням надзвичайної та кризової ситуації в пункті пропуску або навколо нього, зобов'язаний:

на підставі рішення Кабінету Міністрів України припинити або обмежити пропуск осіб через державний кордон України, доповісти по команді;

силами зміни прикордонних нарядів спільно з співробітниками територіальних підрозділів МВС України та СБ України, підрозділу митного оформлення та співробітників інших державних контрольних органів, що функціонують у пункті пропуску, вжити заходи з прикриття території пункту пропуску, евакуації осіб з пункту пропуску (за необхідністю), організувати фотодокументування дій;

забезпечити допуск на територію пункту пропуску особового складу резерву підрозділу охорони державного кордону (органу охорони державного кордону) та відповідних спеціальних підрозділів взаємодіючих правоохоронних органів (підрозділів Міністерства надзвичайних ситуацій України), при необхідності, представників місцевих органів виконавчої влади.

4. Порядок дій при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

4.1. При виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, що може призвести до: повного (часткового) затоплення території пункту пропуску; припинення транспортного/пасажирського сполучення; руйнування адміністративних будівель контрольних служб, службових приміщень підрозділу охорони державного кордону та відділу митного оформлення; випадків травмування (або загибелі) осіб, які знаходяться в пункті пропуску - старший прикордонних нарядів в пункті пропуску:

доповідає старшому зміни прикордонних нарядів, оповіщає відповідний підрозділ ДСНС;

припиняє пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів та товарів, про що інформує підрозділ митного оформлення, підрозділи інших контрольних служб, прикордонний підрозділ суміжної сторони;

організовує оповіщення про небезпеку контрольні служби та громадян, які перебувають на території пункту пропуску;

вживає негайні заходи щодо виведення персоналу у безпечне місце (район);

організовує надання першої медичної допомоги потерпілим, при цьому склад зміни прикордонних нарядів, перебуваючи в безпечному місці, знаходиться у готовності до надання допомоги взаємодіючим органам у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

5. З метою недопущення можливих протиправних дій щодо вищих посадових осіб, членів офіційних делегацій в пункті пропуску, як правило, за дві години до перетинання державного кордону, працівниками Управління Державної охорони України та інших компетентних служб у взаємодії з посадовими особами зміни прикордонних нарядів, при необхідності, з залученням резерву підрозділу охорони державного кордону (органу охорони державного кордону) вживаються додаткові режимні заходи безпеки. Перелік додаткових режимних заходів та порядок участі в них посадових осіб зміни прикордонних нарядів, резерву підрозділу охорони державного кордону (органу охорони державного кордону) визначається працівниками Управління Державної охорони України.

Режимні заходи в пункті пропуску під час здійснення контролю офіційних делегацій, вищих посадових осіб визначаються за погодженням з Управлінням державної охорони згідно з відповідними законодавчими і нормативно-правовими актами України.

 

XV. Прикінцеві положення

 

1. У разі внесення змін, доповнень або визнання такими, що втратили чинність, акти законодавства України, відповідно до яких було підготовлена та затверджена ця Технологічна схема, керівництвом органу охорони державного кордону за узгодженням з керівництвом Вінницької митниці та інших контрольних органів та служб, що здійснюють державні види контролю в пункті пропуску, в терміни, визначені законодавством, готуються та вносяться відповідні зміни та доповнення. З цією метою керівники контролюючих органів завчасно надають до органу охорони державного кордону необхідну інформацію.

2. Вимоги щодо порядку діяльності в пункті пропуску, визначені цією Технологічною схемою, обов'язкові для виконання всіма службовими особами контролюючих органів.

3. У випадках, не передбачених цією Технологічною схемою, прикордонний та митний контроль здійснюється в порядку і у відповідності до вимог нормативно-правових актів України.

4. Порушення фізичними і юридичними особами порядку і правил, які встановлені цією Технологічною схемою, тягне за собою відповідальність згідно з законодавством України.

5. Контроль за виконанням положень цієї Технологічної схеми покладається на начальника підрозділу охорони державного кордону Держприкордонслужби та підрозділу митного оформлення на ділянці відповідальності яких знаходиться пункт пропуску та керівників контрольних органів і служб, транспортних та інших підприємств (організацій, установ), які здійснюють свою діяльність у пункті пропуску.

 

Заступник начальника штабу – начальник відділу організації прикордонного контролю штабу

підполковник                                                                                                                   Андрій БУРМАК

Популярні розділи та сервіси