Перетинання державного кордону/адмінмежі/лінії зіткнення в умовах карантину

НАЗАД
01 вересня 2020 16:21

Фактично всі особи мають право, з дотриманням умов виїзду та правил перетинання державного кордону України, покинути територію України через відкриті пункти пропуску. З переліком пунктів пропуску можливо ознайомитись за посиланнями: де і як можна перетнути кордону  та Інтерактивна мапа пунктів пропуску.

На сьогодні тимчасове обмеження права особи на виїзд з України приймається Державною прикордонною службою України до виконання у разі:

отримання відповідного рішення (ухвали, постанови) суду;

наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці - вмотивованою постановою державного виконавця винесеної в АСВП з використанням КЕП.

Стосовно іноземців, які перевищили терміни тимчасового перебування в Україні – рекомендуємо ознайомитись з інформацією за посиланнями:

Водночас перебіг тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні – не зупинявся.

 

Щодо в’їзду в Україну в період дії карантину

Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в’їзд в Україну.

До 00 год. 00 хв. 28.09.2020 заборонено в’їзд на територію України іноземцям та особам без громадянства. Виняток становлять іноземці, які:

1) є одним із подружжя, батьками, дітьми, бабою або дідом громадянина України;;

2) прибувають в Україну з метою навчання навчання у закладах вищої освіти;

3) проходять військову службу у Збройних Силах;

4) постійно або тимчасово проживають на території України та мають посвідку на постійне проживання або посвідку на тимчасове проживання;

5) визнані біженцями або особами, які потребують додаткового захисту;

6) мають дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;

7) є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей;

8) є главами та членами офіційних делегацій іноземних держав, співробітниками міжнародних організацій, а також особами, які їх супроводжують, та в’їжджають в Україну на запрошення Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України, Міністерства закордонних справ;

9) є особами, які прибувають в Україну на запрошення Міністерства закордонних справ;

10) є водіями та/або членами екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення, членами екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членами поїзних і локомотивних бригад;

11) є інструкторами збройних сил держав-членів НАТО та держав-учасниць програми НАТО «Партнерство заради миру», які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів Збройних Сил або прибувають на запрошення Міністерства оборони;

12) є діячами культури, що прибувають на запрошення закладу культури разом з однією особою, що супроводжує кожного з них;

13) прибувають для участі в офіційних спортивних змаганнях, що проходять на території України, та супроводжуючих їх осіб;

14) є технічними спеціалістами, які прибувають в Україну на запрошення представників українських підприємств;

15) є особами, що здійснюють перевезення гемопоетичних стовбурових клітин для трансплантації;

16) прибувають на лікування до закладів охорони здоров’я України.

Іноземцю та особі без громадянства може бути дозволено перетнути державний кордон України, за рішенням Голови Державної прикордонної служби України, у разі виникнення особливих потреб гуманітарного характеру.

Рекомендуємо мати та пред’являти документи, які підтверджують родині зв’язки та зазначені обставини (наприклад документ з закладу МОЗ України про важкий стан здоров’я та необхідність догляду за батьками або дітьми (які є громадянами України), а у разі летального випадку – ксерокопія медичного документу чи свідоцтва про смерть).

У разі наявності наміру перетинати державний кордон України у зв’язку з виникненням особливих потреб гуманітарного характеру рекомендуємо слідувати у світлий час доби в період з 08:00 до 20:00.

Водночас, іноземці та особи без громадянства, які перетинають державний кордон на в’їзд в Україну повинні мати поліс (свідоцтво, сертифікат) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією – партнером на території України (асистанс), та покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, та діє на строк перебування в Україні.

У разі відсутності такого полісу (свідоцтва, сертифікату), уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України мають право відмовити у перетинанні державного кордону іноземцю та особі без громадянства.

Не вимагається даний поліс (свідоцтво, сертифікат):

у громадян України;

у іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають на території України;

у осіб, яких визнано біженцями або осіб, які потребують додаткового захисту;

у працівників дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей;

у військовослужбовців (підрозділів) збройних сил держав-членів НАТО та держав-учасниць програми НАТО «Партнерство заради миру», які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів Збройних Сил України.

У разі виникнення будь-яких інших питань пов’язаних з вимогами до цих полісів (свідоцтв, сертифікатів) рекомендуємо звертатися до МОЗ України або ознайомитись з інформацією на інформаційному порталі.

 

Питання щодо ТОТУ Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим

На період дії карантину забороняється перетин контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них іноземцям та особам без громадянства без наявного поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією-партнером на території України (асистанс), та покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, та діє на строк перебування в Україні.

У разі відсутності такого полісу (свідоцтва, сертифікату) у іноземців та осіб без громадянства, уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України мають право відмовити у перетинанні контрольних пунктів в’їзду-виїзду.

 

Щодо АР Крим – з 28.08.2020 пропуск осіб через контрольні пункти в’їзду-виїзду здійснюється у штатному режимі (обмеження які були раніше встановлені та діяли з 8 по 28 серпня – скасовані).

На сьогодні питання перетинання адміністративної межі визначено Порядком в’їзду на тимчасову окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 367.

В’їзд громадян України на ТОТ та виїзд з неї можливий через контрольні пункти в’їзду-виїзду «Чонгар», «Чаплинка» та «Каланчак» на автомобілі чи пішки за умови пред’явлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а саме:

1) паспорта громадянина України (у вигляді книжечки зразку 1992 року або у вигляді ID-картки зразку 2015 року);

2) паспорта громадянина України для виїзду за кордон (не біометричного та біометричного);

3) тимчасового посвідчення громадянина України;

4) дипломатичного паспорта;

5) службового паспорта;

6) посвідчення особи моряка;

7) посвідчення члена екіпажу.

Звертаємо увагу на можливі проблеми, які можуть виникати безпосередньо під час в’їзду до ТОТУ АР Крим та проходження контролю органів держави-окупанта.

 

Щодо ОРДЛО – пропуск осіб через лінію зіткнення здійснюється через діючі контрольні пункти в’їзду-виїзду (далі – КПВВ).

На сьогодні процедура перетинання лінії розмежування у Донецькій та Луганській областях визначена Порядком в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 № 815.

Відповідно до вказаної Постанови, режим функціонування КПВВ, встановлюється Командувачем операції об’єднаних сил, а також за рішенням Командувача у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у випадках, передбачених законодавством, можуть встановлюватися додаткові обмеження та/або заборони переміщення осіб, не залучених до проведення таких заходів, транспортних засобів та товарів.

У зв’язку з цим будь-які питання щодо режиму роботи КПВВ не належать до компетенції Державної прикордонної служби України, у зв’язку з чим рекомендуємо звертатися до Call-центру штабу ООС (тел. 0-800-500-410, www.mil.gov.ua та e-mail: call-center_ZSU@mil.gov.ua).

 

Щодо самоізоляції/обсервації

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), самоізоляції підлягають:

1) громадяни України, що перетинають державний кордон та прибули з держави із значним поширенням COVID-19, за виключенням (якщо немає підстав вважати, що вказані нижче особи були в контакті із хворою на COVID-19 особою):

- осіб, які не досягли 12 років;

- працівників дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей;

- членів офіційних урядових та інших делегацій України, які повертаються в Україну після здійснення короткотермінових відряджень за кордон з метою участі в міжнародних консультаціях, переговорах, конференціях, сесіях органів міжнародних організацій, засіданнях міжурядових комісій, інших спільних міждержавних органів;

- водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення, членів екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад;

- осіб, що здійснюють перевезення гемопоетичних стовбурових клітин для трансплантації;

- осіб, які мають негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, який проведено не більш як за 48 годин до перетину кордону.

2) особи, які прибувають з ТОТУ у Донецькій та Луганській областях, АР Крим та м. Севастополя, за виключенням (якщо немає підстав вважати, що вказані нижче особи були в контакті із хворою на COVID-19 особою):

- осіб, які не досягли 12 років;

- працівників представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні.

Особи, які підлягають самоізоляції у зв’язку з перетином державного кордону або КПВВ з ТОТУ, зобов’язані встановити та активувати мобільний додаток системи електронного сервісу «Дій вдома» (далі - «Дій вдома»). У разі неможливості встановлення такого мобільного додатку особа підлягає обсервації.

Особі, яка не надала згоду на самоізоляцію з використанням «Дій вдома» до виїзду з ТОТУ у Донецькій та Луганській областях, АР Крим, представниками Державної прикордонної служби України може бути відмовлено у праві виїзду з ТОТУ.

Строк самоізоляції становить 14 днів.

З переліком держав із значним поширенням COVID-19, який формується МОЗ України та переглядається кожні 7 днів, можливо самостійно ознайомлюватись за посиланням https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov

З додатковою інформацією щодо електронного сервісу «Дій вдома» можливо ознайомитись за посиланнями:

https://www.kmu.gov.ua/news/yak-pracyuye-zastosunok-dij-vdoma

https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/18%20-%20Department/18%20-%20PDF/04.2020/instrukciya-diy-vdoma.pdf

 

Щодо припинення самоізоляції/обсервації

Самоізоляція, обсервація особи у зв’язку з перетинанням державного кордону або контрольних пунктів в’їзду-виїзду з ТОТУ припиняється:

у разі одержання негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, який проведено після перетинання державного кордону або КПВВ з ТОТУ;

автоматично після закінчення строку самоізоляції або з інших підстав, установлених відповідною постановою.

На сьогодні тестування на COVID-19 здійснюється не на території пункту пропуску та не на території КПВВ. У зв’язку з цим, питання щодо тестування на COVID-19 не належить до компетенції Державної прикордонної служби України.

Також, з певною інформацією можливо ознайомитись за посиланнями:

https://www.kmu.gov.ua/news/algoritm-pripinennya-samoizolyaciyi-dlya-osib-yaki-peretnuli-derzhavnij-kordon?fbclid=IwAR1GKe_QH-qU4dCGuzU0lks-pf56qhuRuHR7ufIMykyoPQARJdlvSnSJ7kE

https://phc.org.ua/news/algoritm-pripinennya-samoizolyacii-dlya-osib-scho-peretnuli-derzhavniy-kordon

https://www.phc.org.ua/news/algoritm-pripinennya-samoizolyacii-cherez-dodatok-diy-vdoma

Щодо можливих інших питань пов’язаних з виконанням положень карантину за межами пунктів пропуску чи контрольних пунктів в’їзду-виїзду – ці питання не належать до компетенції Державної прикордонної служби України.

 

Щодо можливості виїзду громадян України за кордон

Пропуск через державний кордон України громадян України співробітниками Державної прикордонної служби України здійснюється за дійсними документами, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну.

Водночас, порядок в’їзду до іноземної держави регулюється законодавством відповідної держави, а у зв’язку з протидією розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-19, можуть бути введені і додаткові обмеження, які можуть діяти і на сьогодні.

З метою уникнення непорозумінь за кордоном рекомендуємо попередньо ознайомитись з певною інформацією за посиланнями:

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=1973            

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=686

У разі виникнення додаткових питань щодо умов та правил в’їзду на територію іноземної держави – рекомендуємо звертатися до уповноважених органів відповідної держави запланованого в’їзду чи транзитного проїзду.

Популярні розділи та сервіси