Перетинання державного кордону/адмінмежі/лінії розмежування в умовах карантину

НАЗАД
09 квiтня 2021 09:21

 

Фактично всі особи мають право, з дотриманням умов виїзду та правил перетинання державного кордону України, покинути територію України через відкриті пункти пропуску.

З переліком пунктів пропуску можливо ознайомитись за посиланнями:

https://dpsu.gov.ua/ua/De-i-yak-mozhna-peretnuti-derzhavniy-kordon-Ukraini/

https://dpsu.gov.ua/ua/map

На сьогодні тимчасове обмеження права особи на виїзд з України приймається Державною прикордонною службою України до виконання у разі:

- отримання відповідного рішення (ухвали, постанови) суду;

- наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці – за вмотивованою постановою державного виконавця винесеної в автоматизованій системі виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Перевірити інформацію про тимчасове обмеження права особи на виїзд з України можливо у порядку визначеному за посиланням:

https://dpsu.gov.ua/ua/Zayava-stosovno-mozhlivogo-isnuvannya-vidnosno-osobi-timchasovogo-obmezhennya-na-pravo-viizdu-za-mezhi-Ukraini/

Стосовно іноземців та осіб без громадянства, які перевищили терміни тимчасового перебування на території України – рекомендуємо ознайомитись з інформацією за посиланнями:

https://www.youtube.com/watch?v=7RswNxYKfjk&list=PLzFBD1z4ZFK9bWUWi90JqBrwpecTpIZK0&index=11

https://dpsu.gov.ua/ua/news/%20VIDEO%20-SHCHodo-terminiv-perebuvannya-inozemciv-u-period-karantinu-na-teritorii-Ukraini/

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-20#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/259-2020-%D0%BF/print

Водночас перебіг тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України не зупинявся.

Щодо в’їзду в Україну в період дії карантину

Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в’їзд в Україну.

Дозвіл на перетинання державного кордону, у разі в’їзду в Україну, іноземцю та особі без громадянства надають уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України за умови:

1) наявності в нього дійсного паспортного документа;

2) відсутності щодо нього рішення уповноваженого державного органу України про заборону в’їзду в Україну;

3) наявності в нього в’їзної візи, якщо інше не передбачено законодавством України;

4) підтвердження мети запланованого перебування;

5) наявності достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування і для повернення до держави походження або транзиту до третьої держави або наявності в нього можливості отримати достатнє фінансове забезпечення в законний спосіб на території України – для громадянина держави, включеної до переліку держав, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та особи без громадянства, яка постійно проживає у державі, включеній до такого переліку.

Водночас, у зв’язку з протидією розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – COVID-19), іноземці та особи без громадянства, які перетинають державний кордон на в’їзд в Україну повинні мати:

1) поліс (свідоцтво, сертифікат) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією-партнером на території України (асистанс), покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, та діє на строк перебування в Україні (далі – поліс страхування COVID-19);

2) негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції/polymerase chain reaction (далі – негативний ПЛР/PCR-тест), який проведено не більш як за 72 години до перетинання державного кордону.

Не вимагається поліс страхування COVID-19:

у громадян України;

у іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають на території України;

у осіб, яких визнано біженцями або осіб, які потребують додаткового захисту;

у працівників дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей;

у водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні, нерегулярні та маятникові перевезення, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад;

у військовослужбовців (підрозділів) збройних сил держав-членів НАТО та держав-учасниць програми НАТО «Партнерство заради миру», які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів Збройних Сил.

Не вимагається негативний ПЛР/PCR-тест:

у громадян України;

у іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають на території України;

у іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 12 років;

у осіб, яких визнано біженцями або осіб, які потребують додаткового захисту;

у працівників дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей;

у водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні, нерегулярні та маятникові перевезення, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад;

у військовослужбовців (підрозділів) збройних сил держав-членів НАТО та держав-учасниць програми НАТО «Партнерство заради миру», які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів Збройних Сил.

У разі відсутності поліса страхування COVID-19 та/або негативного ПЛР/PCR-тесту, уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України відмовляють у перетинанні державного кордону України іноземцю та особі без громадянства.

Під час проходження паспортного контролю поліс страхування COVID-19 та негативний ПЛР/PCR-тест може бути пред’явлений у роздрукованому чи електронному вигляді.

У разі виникнення будь-яких інших питань пов’язаних з вимогами до полісу страхування COVID-19 та негативного ПЛР/PCR-тесту, рекомендуємо звертатися до МОЗ України або ознайомитись з інформацією на інформаційному порталі.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), самоізоляції підлягають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, які перетинають державний кордон України.

Виключенням є (якщо немає підстав вважати, що вказані нижче особи були в контакті із хворою на COVID-19 особою):

особи, які не досягли 12 років;

водії та члени екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення, члени екіпажів повітряних і морських, річкових суден, члени поїзних і локомотивних бригад;

особи, що здійснюють перевезення гемопоетичних стовбурових клітин для трансплантації;

особи, які мають негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, який проведено не більш як за 72 годин до перетину державного кордону.

Під час проходження паспортного контролю негативний ПЛР/PCR-тест може бути пред’явлений у роздрукованому чи електронному вигляді.

Особа, яка підлягає самоізоляції у зв’язку з перетинанням державного кордону, зобов’язана встановити та активувати мобільний додаток системи «Вдома» (далі – мобільний додаток). У разі неможливості встановлення мобільного додатка особа підлягає обсервації.

Посадові особи Державної прикордонної служби перевіряють встановлення мобільного додатка у осіб, які підлягають самоізоляції, під час перетинання державного кордону.

Строк самоізоляції становить 14 днів.

Самоізоляція, обсервація особи у зв’язку з перетинанням державного кордону України припиняється:

у разі одержання негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, який проведено після перетинання державного кордону;

автоматично після закінчення строку самоізоляції або з інших підстав, установлених відповідною постановою.

На сьогодні тестування на COVID-19 здійснюється не на території пункту пропуску.

Щодо можливих інших питань пов’язаних з виконанням положень карантину за межами пунктів пропуску – ці питання не належать до компетенції Державної прикордонної служби України, у зв’язку з чим рекомендуємо звертатися до МОЗ України (https://moz.gov.ua/) – тел. 0-800-60-20-19 або 0-800-50-52-01

Для осіб у яких є питання щодо ТОТУ Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим

На період дії карантину забороняється перетинання контрольних пунктів в’їзду-виїзду (далі – КПВВ), на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них, іноземцям та особам без громадянства без наявного поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією-партнером на території України (асистанс), покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, і діє на строк перебування в Україні (далі – поліс страхування COVID-19).

Не вимагається поліс страхування COVID-19:

у громадян України;

у іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають на території України;

працівників представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні.

У разі відсутності вищевказаного поліса страхування COVID-19 у іноземців та осіб без громадянства, уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України відмовляють у перетинанні контрольних пунктів в’їзду-виїзду.

Щодо АР Крим

На сьогодні питання перетинання адміністративної межі визначено Порядком в’їзду на тимчасову окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 367: https://zakon.rada.gov.ua/go/367-2015-%D0%BF

В’їзд громадян України на ТОТУ та виїзд з неї можливий через КПВВ «Чонгар», «Чаплинка» та «Каланчак» на автомобілі чи пішки за умови пред’явлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а саме:

- паспорта громадянина України (у вигляді книжечки зразку 1992 року або у вигляді ID-картки зразку 2015 року);

- паспорта громадянина України для виїзду за кордон (не біометричного та біометричного);

- тимчасового посвідчення громадянина України;

- дипломатичного паспорта;

- службового паспорта;

- посвідчення особи моряка;

- посвідчення члена екіпажу.

В’їзд на тимчасово окуповану територію України іноземців та осіб без громадянства та виїзд з неї здійснюються за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом ДМС або територіальним підрозділом ДМС у Новотроїцькому чи Генічеському районі Херсонської області.

Звертаємо увагу на можливі проблеми, які можуть виникати безпосередньо під час в’їзду до ТОТУ АР Крим та проходження контролю органів держави-окупанта.

Щодо ОРДЛО

Пропуск осіб через лінію розмежування може бути здійснено через КПВВ «Станиця Луганська», «Щастя», «Золоте», «Майорське», «Мар’їнка», «Новотроїцьке» та «Гнутове».

На сьогодні процедура перетинання лінії розмежування у Донецькій та Луганській областях визначена Порядком в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 № 815: https://zakon.rada.gov.ua/go/815-2019-%D0%BF

Відповідно до вказаного Порядку, режим функціонування КПВВ, встановлюється Командувачем об’єднаних сил, а також за рішенням Командувача об’єднаних сил у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у випадках, передбачених законодавством, можуть встановлюватися додаткові обмеження та/або заборони переміщення осіб, не залучених до проведення таких заходів, транспортних засобів та товарів.

У зв’язку з цим будь-які питання щодо режиму роботи КПВВ не належать до компетенції Державної прикордонної служби України, у зв’язку з чим рекомендуємо звертатися до штабу ООС Збройних сил України МО України (тел. 0-800-500-410, www.mil.gov.ua та e-mail: call-center_ZSU@mil.gov.ua)

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), самоізоляції підлягають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які прибувають з ТОТУ у Донецькій та Луганській областях, АР Крим та м. Севастополя.

Виключенням є (якщо немає підстав вважати, що вказані нижче особи були в контакті із хворою на COVID-19 особою):

особи, які не досягли 12 років;

працівники представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні;

особи, які мають намір вступити до закладів освіти, розташованих на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі;

здобувачі освіти, які навчаються в закладах освіти, розташованих на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі;

один з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників, інших законних представників, який супроводжує особу, яка має намір вступити до закладу освіти або є здобувачем освіти, яка навчається в закладі освіти на контрольованій українською владою території;

громадяни України, які бажають здійснити вакцинацію від COVID-19 на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, за умови пред’явлення запрошення на вакцинацію з унікальним ідентифікатором.

Особи, які прибувають з ТОТУ, зобов’язані встановити та активувати мобільний додаток системи «Вдома» (далі – мобільний додаток). У разі неможливості встановлення такого мобільного додатку особа підлягає обсервації.

Посадові особи Державної прикордонної служби перевіряють встановлення мобільного додатка особами, які підлягають самоізоляції, під час перетинання останніми контрольних пунктів в’їзду-виїзду.

Особі, яка не надала згоду на самоізоляцію з використанням мобільного додатку до виїзду з ТОТУ у Донецькій та Луганській областях, АР Крим, представниками Державної прикордонної служби України може бути відмовлено у праві виїзду з ТОТУ.

Строк самоізоляції становить 14 днів.

Самоізоляція, обсервація особи у зв’язку з прибуттям з ТОТУ припиняється:

у разі одержання негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, який проведено після перетинання режимної зони КПВВ з ТОТУ;

у разі одержання негативного результату експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, який проведено після перетинання режимної зони КПВВ з ТОТУ;

автоматично після закінчення строку самоізоляції або з інших підстав, установлених відповідною постановою.

На сьогодні тестування на COVID-19 здійснюється не на території режимної зони КПВВ.

Щодо можливих інших питань пов’язаних з виконанням положень карантину за межами режимних зон КПВВ – ці питання не належать до компетенції Державної прикордонної служби України, у зв’язку з чим рекомендуємо звертатися до МОЗ України (https://moz.gov.ua/) – тел. 0-800-60-20-19 або 0-800-50-52-01.

Щодо можливості виїзду громадян України за кордон

Пропуск через державний кордон України громадян України співробітниками Державної прикордонної служби України здійснюється за дійсними документами, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну.

Водночас, порядок в’їзду до іноземної держави регулюється законодавством відповідної держави, а у зв’язку з протидією розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-19, можуть бути введені і додаткові обмеження, які можуть діяти і на сьогодні.

З метою уникнення непорозумінь за кордоном рекомендуємо попередньо ознайомитись з певною інформацією за посиланнями:

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=1973

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=686

https://visitukraine.today/departure/ua

У зв’язку з вищевказаною застережною інформацією щодо можливих додаткових вимог до умов в’їзду та пропуску на територію іноземної держави – рекомендуємо звертатися до уповноважених органів відповідної держави запланованого в’їзду чи транзитного проїзду.

Щодо можливих змін та своєчасного ознайомлення з інформацією

Можливі зміни роботи пунктів пропуску через державний кордон та контрольних пунктів в’їзду-виїзду з ТОТУ, умов пропуску – такі рішення можуть бути прийняті відповідними органами державної влади із зазначенням таких пунктів пропуску чи КПВВ або відповідних умов.

У разі запровадження відповідних змін, інформація з питань і в межах компетенції Державної прикордонної служби України офіційно буде висвітлена:

- на сайті служби https://dpsu.gov.ua/

- на сторінці служби у «Facebook» https://www.facebook.com/DPSUkraine

- додатку Telegram – DPSUkr

- додатку Telegram – dovІrabot (https://dpsu.gov.ua/ua/news/zruchni-boti-komfortni-mandrivki-/)

Корисні посилання

Найчастіші запитання від осіб до Державної прикордонної служби України та відповіді на них: https://dpsu.gov.ua/ua/Naychastishi-zapitannya-ta-vidpovidi-na-nih/

Актуально про COVID-19 (мапа пунктів тестування): https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov

Щодо припинення самоізоляції

https://www.kmu.gov.ua/news/algoritm-pripinennya-samoizolyaciyi-dlya-osib-yaki-peretnuli-derzhavnij-kordon?fbclid=IwAR1GKe_QH-qU4dCGuzU0lks-pf56qhuRuHR7ufIMykyoPQARJdlvSnSJ7kE

https://phc.org.ua/news/algoritm-pripinennya-samoizolyacii-dlya-osib-scho-peretnuli-derzhavniy-kordon

https://www.phc.org.ua/news/algoritm-pripinennya-samoizolyacii-cherez-dodatok-diy-vdoma

Щодо мобільного додатку системи «Вдома»

https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.gov.diia.quarantine&hl=uk&gl=US

https://www.kmu.gov.ua/news/yak-pracyuye-zastosunok-dij-vdoma

https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/18%20-%20Department/18%20-%20PDF/04.2020/instrukciya-diy-vdoma.pdf

https://chat.diia.gov.ua/

Популярні розділи та сервіси