Громадське обговорення питання про внесення змін до Указу Президента України від 27 квітня 2018 року № 111/2018 «Про День прикордонника України»

НАЗАД
20 вересня 2023 08:14

Інформаційне повідомлення

про початок громадського обговорення питання про внесення змін

до Указу Президента України від 27 квітня 2018 року № 111/2018

«Про День прикордонника України»

 

Адміністрація Державної прикордонної служби України пропонує до громадського обговорення проєкт Указу Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 27 квітня 2018 року № 111/2018 «Про День прикордонника України»».

Зміни, які пропонуються – внести зміну до Указу Президента України від 27 квітня 2018 року № 111/2018 «Про День прикордонника України», виклавши пункт перший Указу в такій редакції:

«1. Установити в Україні професійне свято – День прикордонника України, яке відзначати щороку 4 листопада.»

Обґрунтування пропозиції, що пропонується:

4 листопада 1991 року прийнято Закони України «Про державний кордон України» (№ 1778-XII) та «Про Прикордонні війська України» (№ 1779-XII), якими визначено поняття державного кордону України і забезпечення його захисту та охорони, створено перший з моменту відновлення Незалежності України державний орган, головним завданням якого визначено забезпечення недоторканості державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах України, а також охорона виключної (морської) економічної зони України.

З утворенням 3 квітня 2003 року відповідно до Закону України
«Про Державну прикордонну службу України» (№ 661-IV) правоохоронного органу спеціального призначення – Державної прикордонної служби України, Прикордонні війська України припинили своє існування.

Водночас, відповідно до пункту 3 розділу IX «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державну прикордонну службу України» Державна прикордонна служба є правонаступником Прикордонних військ України, створюється на їх основі, у тому числі матеріально-технічній базі, у межах штатної чисельності та фінансування за станом на 1 січня 2003 року.

Саме на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Під час урочистостей 27 квітня 2018 року з нагоди відзначення 100-ї річниці створення кордонної охорони УНР Президентом України була озвучена підстава встановлення Дня прикордонника України – події, пов’язані зі звільненням території України Славянською групою Запоріжського Корпусу, на чолі з командантом отаманом Володимиром СІКЕВИЧЕМ, від російсько-більшовицьких військ та встановлення прикордонних знаків в районі станції Колпаково на кордоні Української Народної Республіки та Війська Донського.

Водночас у книзі генерал-хорунжого Володимира СІКЕВИЧА «Сторінки із записної книжки», том ІІІ (видавництво The Ukrainian National Publishing Co, Ltd. Winnipeg, Man, 1945, що зберігається у архівних фондах бібліотеки Університету Торонто, Канада (зареєстровано Library University of Toronto 9 jan 1970)) у оповіданні «Колпаково», на сторінках 63, 64 події описані так:

«Як тільки встановили телеграфічну лінію, я вислав телеграму до Військового Міністра, Голови Центральної Ради, Генерала Натієва і Симона Петлюри:

ʺ24 квітня, 1918 року, в 3 годині 26 хвилин, війська славянської групи заняли станцію Колпаково, що на кордоні України і земель війська Дону, вигнали ворогів далеко за кордон. З того дня жовто-блакитний прапор на кордоні цих земель давав знати цілому світу, що український народ має свою державу вільною і незалежною. Слава українському народові, що скинув зі своєї матері кайдани, які вона носила триста років. Союзники наші в двох переходах за нами. ʺ – Отаман Сікевич.

Зараз, як тільки я вислав ці телеграми, я пішов на наш кордон. Там були вже всі війська групи, що приїхали зо мною, прийшов і наш пан-отець. Козаки принесли два високих стовпи, вималювали їх на жовто-блакитну фарбу, яку знайшли на станції, на кожному з двох боків намалювали тризуб, а під ним написали: У.Н.Р., а до стовбів прибили патики з нашим рідним державним прапором! Священник відслужив молебен, окропив святою водою прапори. Коли козаки піднесли до гори стовпи і закопали в землю, музика заграла наш гимн, гармати дали салют, а козаки крикнули могуче: Слава! Це було таке свято для нашого війська, що його зможе зрозуміти лише той, для кого Україна дорожче життя!

По скінченні паради ми виставили на кордоні варту й гармати…»

Таким чином, враховуючи, що документальних підтверджень важливості для історії прикордонного відомства держави Україна дати 30 квітня встановити не вдалося, визначена Указом Президента України від 27 квітня 2018 року № 111/2018 дата святкування Дня прикордонника України залишається дискусійною, як серед прикордонників, так і широких кіл ветеранів, фахівців істориків.

Виходячи з вищенаведеного, пропонується День прикордонника України визначити, спираючись на документально підтверджену, важливу для держави Україна дату прийняття Законів України «Про державний кордон України», «Про Прикордонні війська України» – 4 листопада.

Строк, місце, час проведення заходів з громадського обговорення:
електронна консультація.

Поштова адреса, електронна пошта, номер телефону, строк і форма для подання пропозицій і зауважень:

вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, Україна;

тел.: (044) 527-62-65;

Е-mail: [email protected],  [email protected].

Термін подачі пропозицій і зауважень – пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає, у строк, передбачений в інформаційному повідомленні про проведення громадського обговорення, але не менш як протягом 30 днів з дати опублікування повідомлення про його проведення.

Місцезнаходження та адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультацію з питання, що винесено на громадське обговорення:

вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, Україна;

тел.: (044) 527-62-65;

Е-mail: [email protected], [email protected].

Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – ШИДЛЮХ Юрій Володимирович.

Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення:

до 1 листопада   2023 року на офіційному вебсайті Державної прикордонної служби України.

 

Популярні розділи та сервіси