з 2014 - посилення військової компоненти в системі відомства, адаптація існуючої системи до умов особливого періоду (ведення бойових дій)

НАЗАД
22 серпня 2017 15:21

Після Революції гідності, як держава так і всі правоохоронні органи та прикордонне відомство зокрема, потребували докорінних змін. «Гібридна» війна на сході країни, інші загрози її територіальній цілісності, незалежності та існуванню, небезпека сепаратизму, міжнародний тероризм, активізація контрабанди зброї та засобів терору, наркобізнесу, нелегальної міграції, а також загроза незаконного розповсюдження зброї масового ураження та екологічно небезпечних речовин зумовили необхідність удосконалення системи безпеки державного кордону.

Ситуація, що склалася, показала слабкий військовий компонент, недостатнє технічне оснащення та матеріальне забезпечення суб’єктів інтегрованого управління кордонами, що не дало змогу повною мірою реагувати на нові загрози.

В цей надзвичайно складний та відповідальний  період прикордонне відомство очолює  генерал-полковник Назаренко Віктор Олександрович.

Відбувається оптимізація штатної структури Державної прикордонної служби України та трансформація прикордонного відомства. Вперше за роки незалежності гранична штатна чисельність Державної прикордонної служби України збільшується на 3000 військовослужбовців.

Створюються оперативно-бойові прикордонні підрозділи, які беруть під контроль лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями Луганської та Донецької областей. В стислі строки проводяться облаштування та фортифікаційне укріплення новостворених підрозділів. Із залученням коштів міжнародної технічної допомоги підрозділи, що виконують завдання вздовж лінії розмежування в зоні проведення АТО отримують сучасну броньовану техніку та амуніцію. Активно продовжується інженерно-технічне та фортифікаційне облаштування загрозливих ділянок державного кордону.

До штату прикордонних оперативно-бойових підрозділів вводяться принципово нові для прикордонного відомства військові спеціальності (спеціалісти штурмових груп, екіпажі БТР, розрахунки АГС-17, розрахунки СПГ-9, ЗУ-23-2, сапери, оператори ПЗРК «Ігла»), організовується підготовка та забезпечення засобами ураження даної категорії військовослужбовців. 

Активний пошук нових форм оперативно-службової діяльності приводить до створення комендатур швидкого реагування для виконання спеціальних завдань, які зайняли елітне місце в загальній структурі прикордонного відомства, стали одним з основних елементів нової моделі охорони та оборони державного кордону.

Поряд з посиленням військової компоненти розпочинається реформа, що спрямовується на досягнення європейського рівня обслуговування населення, перехід на нову систему правоохоронних органів, яка забезпечить безумовне дотримання прав людини, верховенство закону і ефективне функціонування інституцій держави, а також в якій діятимуть надійні внутрішні антикорупційні механізми.

З метою подальшої реалізації визначених завдань опрацьовується Концепція Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону» на період до 2020 року.

Заходи з реформування та розвитку прикордонного відомства здійснюються планово і раціонально. Адміністрацією Держприкордонслужби України забезпечено стратегічний рівень співробітництва з Європейською агенцією з управління оперативним співробітництвом на зовнішніх кордонах ЄС (FRОNТЕХ), реалізовано ряд спільних з Міжнародною організацією з міграції проектів, започатковано Twining-проект.

З метою подальшої реалізації визначених завдань у 2016 році опрацьовано та затверджено Концепцію Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону» на період до 2020 року.

На підсумковій колегії Державної прикордонної служби України, що відбулася у січні 2017 року, Міністр внутрішніх спав України Арсен Аваков високо оцінив результати оперативно-службової діяльності і процес реформ, що відбуваються  у відомстві та відмітив про значне зростання рівня довіри до прикордонників (за результатами незалежних досліджень UEAM).

Основні досягнення прикордонного відомства у 2017 році

В липні 2017 року Указом Президента України призначено Головою Державної прикордонної служби України генерал-лейтенанта Цигикала Петра Олександровича.

У відомстві визначаються напрями основних зусиль у посиленні прикордонної безпеки, серед яких:

нарощення щільності охорони кордону за рахунок підвищення укомплектованості персоналу та розгортання нових підрозділів;

удосконалення структури відомства, мобільних сил і бойових резервів;

технічне переоснащення підрозділів;

підготовка прикордонника-професіонала.

В рамках цих заходів переформовуються оперативні підрозділи, збільшується оперативна глибина прикриття кордону.

За сприяння іноземних партнерів створюється загін спецпризначення «ДОЗОР» (Десятий окремий загін оперативного реагування), який за рівнем підготовки не поступається аналогічним підрозділам передових країн світу.

На кордон з ЄС і Молдовою поширено спільне патрулювання.

Запроваджено спільний прикордонний контроль, який вже здійснюється в 10 пунктах пропуску на кордоні з Польщею і Молдовою. 

Розгортаються нові відділення інспекторів прикордонної служби, розмежовуються функції охорони «зеленого кордону» і прикордонного контролю. На загрозливих напрямках поблизу кордону розпочинається розгортання сучасних відділів прикордонної служби за форматом мобільних містечок, які пристосовані для проживання персоналу.

Органи Держприкордонслужби продовжують виконувати завдання у складі сил і засобів антитерористичної операції. Зниження напруги не відбувається. Продовжуються обстріли позицій, у т.ч. прикордонників. З початку року зафіксовано майже 50 обстрілів. Форми і способи гібридної війни застосовуються і поза межами захоплених терористами територій. У жовтні на контрольованій ділянці кордону з РФ на фугасі підірвались і загинули 2 прикордонники. 

Всього з початку війни, захищаючи державний кордон та незалежність України, загинули 69 прикордонників, 429 – зазнали поранень, 5 – вважаються зниклими безвісти. В АТО вже взяли участь 19 тис. військовослужбовців Держприкордонслужби.

На Сході країни розпочинається розгортання нових Донецько-Луганського регіонального управління та Лисичанського прикордонного загону. Їх діяльність спрямовується на виконанні завдань на лінії зіткнення, що покращує якість управління та міжвідомчу взаємодію.

Особливістю року стає практичне введення безвізових подорожей громадян України до країн Європи. Для цього Біометричним обладнанням оснащуються 157 пунктів пропуску, у т.ч. для контролю за відбитками пальців – 97.

Держприкордонслужба отримує доступ до баз даних Інтерполу в 126 міжнародних і міждержавних пунктах пропуску, завдяки чому за 2017 рік було виявлено 2,1 тисячі розшукуваних осіб та 724 паспортних документи, 210 транспортних засобів, які перебували у міжнародному розшуку.

Розроблюються нові технологічні принципи контролю, серед яких: одна зупинка, контроль громадян без їх виходу з транспортних засобів, поєднання зон прикордонного та митного контролю.

Успішно реалізовується пілотний проект «Нове обличчя кордону», метою якого є конкурсний відбір та підготовка вмотивованого персоналу з високим рівнем довіри населення. В рамках проекту завершується комплектування ОКПП «Київ» і впс «Краківець» Мостиського загону. Розпочинається наступний етап реформування – комплектування авіаційних ППр, а також відділів «Шегині» та «Рава-Руська» тощо.

В рамках 18-ти проектів міжнародної допомоги отримано техніки і матеріальних цінностей на 853 млн грн, що є вагомим внеском в умовах обмеженого бюджету. Завершується будівництво сучасного малого катера для Морської охорони. Вводиться в дію перший сучасний комплекс виявлення цілей на Маріупольському напрямку.

Держприкордонслужба підвищує соціальний захист прикордонників. Суттєво підвищується грошове забезпечення, у першу чергу спец призначенцям та особовому складу, який задіяний в АТО. Відомчі госпіталі реорганізовуються у військово-медичні клінічні центри. Створюються нові санаторії «Прикордонник-Немирів» і «Моршин-Прикордонник», які передані Урядом до сфери управління прикордонного відомства. Для прикордонників отримано та введено в експлуатацію понад 340 квартир. Будівництво, яких триває у Києві, Сумах, Чернігові, Овручі, Хмельницькому та Ужгороді, дозволить отримати у 2018-2020 рр. ще майже 1,5 тис. квартир.

В рамках антикорупційної програми реформуються підрозділи внутрішньої безпеки. Завдяки впровадженню нових форм упередження корупційних дій фіксується майже 1,1 тисячі відмов прикордонників від отримання неправомірної вигоди.

На проведеній підсумковій колегії Державної прикордонної служби України, що відбулася у січні 2018 року, Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков зауважив, що, попри всі виклики і загрози, завдання, які визначались Державній прикордонній службі України у 2017 році, в цілому було виконано. На 2018 рік основними напрями діяльності Держприкордонслужби буде модернізація системи охорони кордону та підвищення готовності до виконання завдань із його захисту, подальший розвиток інтегрованого управління кордонами та розвиток прикордонної інфраструктури, підвищення рівня довіри до прикордонників.

Популярні розділи та сервіси