Багатостороннє співробітництво

Співробітництво з ОБСЄ

Співробітництво з ОБСЄ

Державна прикордонна служба України відповідно до п. 9 Комплексу заходів з імплементації Мінських домовленостей від 12.02.2015 продовжує вживати комплекс заходів щодо пошуку шляхів відновлення контролю над неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону в межах окремих районів Донецької та Луганської областей  через налагодження ефективної взаємодії з Організацією з безпеки та співробітництва в Європі та Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ в Україні (далі – СММ ОБСЄ).

Так, на виконання завдань Президента України Держприкордонслужбою України в 2020 році продовжується робота із опрацювання пропозицій щодо залучення можливостей ОБСЄ з питань відновлення контролю над кордоном, також розгортання Поліцейської миротворчої місії.

В рамках співробітництва з СММ ОБСЄ:

1. Зустрічі з Главою Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні

7 лютого відбулася зустріч екс-Голови Державної прикордонної служби України Віктора Назаренка з Главою Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Послом Ертурулом Апаканом. У ході зустрічі обговорювалися актуальні та перспективні питання співробітництва між Держприкордонслужбою та СММ ОБСЄ в умовах сучасної військово-політичної обстановки та були підбиті підсумки результатів спільної співпраці у 2016 році. 

У зустрічі також взяв участь представник Міністерства закордонних справ України – Посол з особливих доручень Андрій Кузьменко.

Сторони відмитили, що найважливішим здобутком 2016 року стало те, що пропозиції Держприкордонслужби по наближенню до кордону нових передових патрульних баз СММ ОБСЄ були реалізовані керівництвом Місії.

2 жовтня 2018 року в Адміністрації Держприкордонслужби відбулась робоча зустріч Голови Державної прикордонної служби України Петра Цигикала із Головою Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Ертурулом Апаканом. Зустріч відбулась з метою знайомства та обговорення питань партнерської взаємодії й перспектив розвитку співробітництва між Держприкордонслужбою України та Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ в Україні.

 Керівники обговорили питання функціонування КПВВ з огляду на часові рамки їх роботи та пропускної спроможності. Окремо наголошено на організацію пропуску неповнолітніх дітей у супроводі одного із батьків, як найбільш уразливої категорії громадян.

21 лютого 2020 року відбулася зустріч Голови Державної прикордонної служби України Сергія Дейнеко з заступником Глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні паном Марком Етерінгтоном. У ході зустрічі обговорювалися актуальні та перспективні питання співробітництва між Держприкордонслужбою та СММ ОБСЄ в умовах сучасної військово-політичної обстановки та були підбиті підсумки результатів спільної співпраці у 2019 році. 

 Налагоджено конструктивну співпрацю між ДПСУ та СММ ОБСЄ, зокрема:

Забезпечено роботу механізму обміну інформацією;

Забезпечено проведення скоординованого патрулювання лінії розмежування – в межах Луганської області та скоординованого моніторингу українсько-російського кордону;

Забезпечено взаємодію з Київським офісом СММ ОБСЄ (на регулярній основі складається графік патрулювань);

Проводяться регулярні зустрічі представників ДПСУ та польових офісів Місії на центральному  та місцевому (регіональному) рівнях.

2. Проведено зустрічі першого заступника Голови Державної прикордонної служби України В. Серватюка із Першим заступником Глави СММ ОБСЄ А. Хугом:

- 3 січня 2017 року,  метою зустрічі було обговорення основних досягнень та результатів співпраці між Держприкордонслужбою та СММ ОБСЄ в Україні у 2016 році, а також визначення пріоритетів розвитку співробітництва на 2017 рік.

Символічним є те, що зустріч відбулася у день першого офіційного візиту діючого Голови ОБСЄ, Федерального міністра європейських, інтеграційних та закордонних справ Австрії Себастьяна Курца до України, в порядку денного якого є окреслення питання важливості діяльності Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на території України.

- 18 квітня 2017 року,  Метою зустрічі було обговорення питань функціонування контрольних пунктів в’їду-виїзду вздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей, розвитку ситуації вздовж лінії розмежування, а також підтримання практичної взаємодії між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та СММ ОБСЄ в Україні.

Сторони коротко підвели підсумки результатів діяльності за минулий квартал та поінформували про зміни, що є важливими у сфері розвитку співробітництва та обміну оперативною інформацією.

Окремо під час розмови було обговорено питання спрощення пропускних операцій в контрольних пунктах в’їзду-виїзду для цивільного населення, можливості зміни режиму роботи КПВВ, а також поетапного переносу деяких з них ближче до лінії розмежування з метою забезпечення безпеки громадян.

Сторони наголосили на необхідності неухильного виконання положень Мінських домовленостей, а також реалізації Рамкового рішення Тристоронньої контактної групи про розведення сил і засобів від 21 вересня 2016 року з метою врегулювання ситуації на сході України.

Під час зустрічі перший заступник Голови Держприкордонслужби України Василь Серватюк поінформував, що Державна прикордонна служба України готова й надалі надавати всебічну допомогу в опрацюванні шляхів розгортання нових передових патрульних баз СММ ОБСЄ та їх наближення до тимчасово неконтрольованої ділянки українсько-російського державного кордону.

У свою чергу перший заступник Глави СММ ОБСЄ наголосив, що Місія продовжує здійснювати моніторинг процесу розведення сил і засобів, а також наполягати на необхідності отримання необмеженого доступу до усіх ділянок тимчасово неконтрольованого державного кордону України.

15 липня 2017 року, під час зустрічі Сторони обговорили нагальні питання взаємодії, серед яких найбільшу увагу було зосереджено на аспектах забезпечення вільного пересування цивільних осіб через контрольні пункти в’їзду-виїзду в районі проведення АТО вздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей, взаємодію з експертами місії щодо моніторингу ситуації в КПВВ, пунктах пропуску та українсько-російського державного кордону.

16 січня ц.р. року відбулася перша в 2018 році зустріч Першого заступника Голови Державної прикордонної служби України Василя Серватюка із Першим заступником Глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александром Хугом.

Метою зустрічі було підведення підсумків щодо основних досягнень і результатів співпраці між Держприкордонслужбою України та СММ ОБСЄ в Україні у 2017 році, визначення пріоритетів розвитку співробітництва на 2018 рік, а також обговорення основних елементів обстановки на сході України.

Під час зустрічі Сторони обговорили нагальні питання взаємодії, серед яких найбільшу увагу було зосереджено на аспектах забезпечення вільного пересування цивільних осіб через контрольні пункти в’їзду-виїзду в районі проведення АТО вздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей та взаємодії з експертами місії щодо моніторингу ситуації в КПВВ, пунктах пропуску та українсько-російського державного кордону.

Перший заступник Голови Держприкордонслужби поінформував делегацію СММ ОБСЄ про наміри відомства щодо розгортання Донецько-Луганського регіонального управління та Лисичанського прикордонного загону з метою підвищення ефективності служби та виконання бойових задач на лінії розмежування. Водночас генерал Серватюк зазначив, що такі дії дозволять зосередити основні зусилля Східного регіонального управління на охороні українсько-російського державного кордону.

3. Налагоджено конструктивну співпрацю між ДПСУ та СММ ОБСЄ, зокрема:

Забезпечено роботу механізму обміну інформацією;

Забезпечено проведення скоординованого патрулювання лінії розмежування – в межах Луганської області та скоординованого моніторингу українсько-російського кордону;

спільно опрацьовано пропозиції щодо розгортання та наближення до кордону з РФ нових передових патрульних баз Місії;

проведено регулярні зустрічі представників ДПСУ та польових офісів Місії на місцевому (регіональному) рівні.

За результатами річного співробітництва з Секретаріатом ОБСЄ:

28-29 березня 2017 року прийнято участь у Щорічній 11-тій зустрічі національних координаторів ОБСЄ з питань прикордонної безпеки та менеджменту (м. Відень, Австрія);

Започатковано спільний із Секретаріатом ОБСЄ проект «Боротьба з незаконним обігом зброї, боєприпасів і вибухових речовин на державному кордоні України» за участю представників Міністерства закордонних справ України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної фіскальної служби України та Національної поліції України, а також експертів Секретаріату ОБСЄ.

Метою проекту визначено підвищення потенціалу національних інституцій України у боротьбі з незаконним обігом зброї, боєприпасів і вибухових речовин на державному кордоні шляхом створення надійної нормативно-правової бази, перегляду ефективності та продуктивності існуючих процесів і обладнання, розробки ефективних засобів реагування та припинення незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки.

Продовжено роботу щодо участі ДПСУ у діяльності Платформи гендерної рівності ОБСЄ для національних відомств з питань безпеки та управління кордонами з метою започаткування проекту «Програма жіночого лідерства та розширення прав і свобод жінок»;

участь у проекті ОБСЄ «Інтерактивна тренувальна програма протидії корупції для представників прикордонних, митних та антикорупційних органів України і Республіки Молдова»;

участь персоналу у двох тренінгах ОБСЄ з вирішення транскордонних викликів з питань виявлення потенційних іноземних терористів-бойовиків;

участь персоналу протягом року у різноманітних навчальних курсах та міжнародних науково-практичних конференціях з питань прикордонної безпеки на базі Коледжу ОБСЄ з управління кордонами (м. Душанбе, Таджикистан).

В рамках співробітництва з Координатором проектів ОБСЄ в Україні:

Взято участь у Тематичному семінарі ОБСЄ з питань функціонування Системи попередньої інформації про пасажирів (APIS) з 28 по 29 вересня 2017 року в м. Відень, Австрія

- Прийнято активну участь у Східноукраїнському форумі «Відновлення через діалог» під егідою ОБСЄ у рамках проекту «Підтримка Національного діалогу заради реформ, справедливості і розвитку», метою якого є визначення та обговорення ключових викликів та потреб у сфері розвитку місцевих громад та варіантів їх вирішення.

Популярні розділи та сервіси