телефон довiри - (044) 527 6363
Україна, м. Київ, 01601, вул. Володимирська, 26
A-
A
A+
Українська

Регіональне співробітництво із суміжними країнами

09/02/18 - 18:09

 

Республіка Польща

Враховуючи стратегічний характер відносин між Україною та Республікою Польща, а також той факт, що українсько-польський кордон є зовнішнім кордоном ЄС, співробітництво прикордонних відомств розвивається активно.

 

Відповідно до Договору про правовий режим українсько-польського державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань (від 12.01.93):

 • створено і діє апарат Прикордонних Уповноважених України та Польщі;
 • щороку проводяться Конференції Головних Прикордонних Уповноважених, під час яких розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб і транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

Остання Конференція Головних Прикордонних Уповноважених України та Республіки Польща відбулася у Варшаві 25–26 лютого 2016 року, під час якої: 

 • констатовано, що обстановка на спільному кордоні залишається контрольованою та в цілому забезпечено ритмічне функціонування пунктів пропуску;
 • позитивно оцінено співробітництво офіцерів зв’язку, оперативно-розшукових органів, органів з протидії корупції, діяльність Прикордонних Уповноважених, консультаційних пунктів, стан обміну інформацією, здійснення спільного патрулювання кордону;
 • обговорено перспективні напрями запровадження спільного контролю на українсько-польському кордоні. Домовлено докласти зусиль для прискорення внесення змін до міжурядової Угоди про співробітництво під час здійснення контролю осіб, товарів і транспортних засобів, які перетинають польсько-український державний кордон.

Відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про співробітництво під час здійснення контролю осіб, товарів і транспортних засобів, які перетинають українсько-польський державний кордон від 25.06.2001, запроваджено спільний контроль на території Польщі у пунктах пропуску «Устилуг – Зосин», «Смільниця – Кросценко», «Грушів – Будомєж» і «Угринів – Долгобичув» для автомобільного та «Хирів – Кросценко» (рух потягів тимчасово не здійснюється) для залізничного сполучення.

У рамках двостороннього міжвідомчого співробітництва з Прикордонною вартою Республіки Польща: 

 • визначено напрями взаємодії оперативних органів прикордонних служб;
 • з 2004 року розпочато роботу консультаційних пунктів у пунктах пропуску «Краківець – Корчова» і «Дорохуськ – Ягодин», основним завданням яких є постійний обмін інформацією про обстановку на спільному кордоні;
 • здійснюється співробітництво з протидії корупції та підготовки персоналу;
 • здійснюється обмін статистичними та аналітичними даними, з 2011 року готуються спільні аналізи загроз на українсько-польському кордоні;
 • з 2011 року запроваджено спільне патрулювання кордону;
 • з 2005 року укладаються щорічні плани дій з розвитку співробітництва між прикордонними службами, основним завданням яких є створення атмосфери взаємодовіри та співпраці на спільному кордоні, удосконалення співробітництва та обмін досвідом;
 • для оперативного вирішення питань та підтримання взаємодії призначено офіцерів зв’язку прикордонних служб – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Польщі та радника Посольства Польщі в Україні.

Угорщина

Враховуючи динамічність ситуації на українсько-угорському державному кордоні взаємодія з угорськими колегами є активною та продуктивною.

Співробітництво у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору між Україною і Угорською Республікою про режим українсько-угорського державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 19.05.1995. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Угорщини.

Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених України і Угощини, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб. В ході останньої такої зустрічі, яка відбулася 30 листопада 2016 року в м. Будапешт (Угорщина), підписано План розвитку співпраці між прикордонними відомствами України та Угорщини на 2017 рік та Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України і Поліцією Угорщини про співробітництво в Спільному контактному пункті «Захонь».

Офіційне відкриття Спільного контактного пункту «Захонь» відбулось 25 січня 2017 року. Його основним завданням є організація взаємодії, обмін інформацією, узгодження порядку здійснення прикордонного контролю та можливостей його прискорення,  координація виконання спільних заходів з питань охорони українсько-угорської ділянки кордону та протидії протиправній діяльності.

Ефективним є несення служби спільних прикордонних нарядів, яке  розпочато з грудня 2013 року. У 2016 році проведено 216 спільних виходів на кордон.

Спільний прикордонний контроль у пунктах пропуску не здійснюється. Водночас угорською Стороною ініційовано питання про запровадження спільного контролю у пункті пропуску «Надьходош – Велика Паладь» після завершення його будівництва (орієнтовно у 2018 р.). Зараз проводяться активні заходи, щодо нормативного врегулювання цього питання.

В рамках Протоколу між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Головним управлінням поліції Угорщини про обмін інформацією від 25.05.10 та щорічних планів двосторонньої співпраці аналітичними підрозділами прикордонних відомств України і Угорщини щороку проводяться спільні аналізи загроз на українсько-угорській ділянці кордону.

 

Cловацька Республіка

Враховуючи те, що основними загрозами на спільній ділянці кордону є незаконне переправлення осіб, переміщення тютюнових виробів, наркотичних речовин, викрадених автомобілів, товарів і вантажів, а зі словацькою стороною розвивається активно та динамічно.

 

Взаємодія у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору про режим українсько-словацького державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 14.10.93. Функціонує спільна українсько-словацька прикордонна комісія. Завершено перевірку проходження лінії спільного кордону, підсумкові документи підписано 06.12.06, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.07 № 335. Один раз на два роки здійснюється спільний огляд прикордонних знаків та прикордонної інфраструктури.

Для оперативного вирішення питань, що виникають на спільному кордоні, та підтримання тісної взаємодії призначено офіцера зв’язку прикордонної служби – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Словацькій Республіці. Створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Словацької Республіки. Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

Остання зустріч Головних Прикордонних Уповноважених відбулася 23 червня 2016 року в м. Братислава (Словацька Республіка), в ході якої:

 • констатовано, що обстановка на спільному кордоні залишається контрольованою та в цілому забезпечено ритмічне функціонування пунктів пропуску;
 • сторони домовилися про удосконалення спільних механізмів виявлення та припинення каналів незаконної міграції міграція та контрабанди товарів, особливо тютюнових виробів;
 • було підписано План розвитку співпраці між Державною прикордонною службою України та Бюро Прикордонної поліції та поліції у справах іноземців Президії поліцейського корпусу Словацької Республіки на 2017 – 2018 роки.

На виконання Угоди між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Міністерством внутрішніх справ Словацької Республіки про спільне патрулювання українсько-словацького державного кордону від 30.10.2013р. організовано та здійснюються спільні патрулювання представниками Державної прикордонної служби України та Прикордонної Поліції Словаччини на території держави однієї зі Сторін. Спільне патрулювання здійснюється в межах ділянки відповідальності прикордонних підрозділів Сторін. Щороку проводяться спільні навчання.

На виконання домовленостей Президента України та президентів країн «Вишеградської четвірки» щодо організації нового формату співпраці, зокрема у сфері забезпечення безпеки, було продовжено діалог про можливості запровадження прикордонного контролю в спільних пунктах пропуску відповідно до законодавства ЄС. Триває процес підготовки до підписання згаданої Угоди.

Активною є співпраця у сфері підготовки персоналу. Щорічно проводиться мовне стажування для курсантів Національної академії Держприкордонслужби в середній Спеціальній школі Поліцейського Корпусу м.Кошице, що дає змогу підвищувати професіоналізм прикордонників і покращує добрі відносини між прикордонними відомствами України і Словацької Республіки.

У рамках реалізації проекту «Покращення технічних та навчальних можливостей для виявлення та затримання незаконних РХБЯ матеріалів на українсько-словацькому кордоні», що фінансується з Норвезького фінансового механізму та державного бюджету Словацької Республіки, проводиться ряд заходів з підготовки персоналу із залученням прикордонників України та Словацької Республіки.

 

Румунія

Співробітництво між Державною прикордонною службою України та Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції Румунії здійснюється відповідно до Договору між Україною та Румунією про режим українсько-румунського державного кордону від 17 червня 2003 року. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Румунії.

Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб. В ході останньої зустрічі, яка відбулася 31 травня 2016 року в м. Сучевіца (Румунія), підписано: 

 • Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Міністерством внутрішніх справ Румунії, Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції про виконання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Румунії про спільне патрулювання українсько-румунського державного кордону, підписаної в м. Бухарест 21 квітня 2016 року;
 • Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Румунії про порядок обміну статистичною та аналітичною інформацією про обстановку на державних кордонах України і Румунії;
 • План щодо розвитку співробітництва прикордонних відомств України і Румунії на 2016 – 2017 роки.

Високим є рівень обміну інформацією. Так на українсько-румунській ділянці кордону функціонує контактний пункт «Порубне», головним завданням якого є забезпечення оперативності та достовірності передачі даних. Ефективно співпрацюють аналітичні підрозділи прикордонних відомств. 

У поточному році, після виконання всіх нормативних процедур, буде започаткувано спільне патрулювання українсько-румунського кордону. 

Спільний контроль на українсько-румунському кордоні не здійснюється. 

Республіка Молдова

26 січня 2018 року у м. Кишинів (Республіка Молдова) Голова Державної прикордонної служби України Петро ЦИГИКАЛ провів робочу зустріч з Начальником Генерального інспекторату Прикордонної поліції МВС Республіки Молдова Фредоліном ЛЄКАРЕМ.

Відповідно до програми візиту, запропонованої молдовською Стороною, також проведено зустріч з Міністром внутрішніх справ Республіки Молдова Александром ЖИЗДАНОМ.

Під час зустрічей Сторони обговорили обстановку на спільній ділянці державного кордону, основні тенденції її розвитку, позитивно оцінили рівень взаємодії з питань забезпечення безпеки на українсько-молдовському державному кордоні та підвели підсумки співпраці у 2017 році.

Зокрема, протягом минулого року:

 • Головою Державної прикордонної служби України проведено 5 зустрічей з начальником Генерального інспекторату Прикордонної поліції МВС Республіки Молдова Фредоліном Лєкарем, 4 з яких у складі урядових делегацій;
 • підписано:
 • міжурядову Угоду про спільний контроль осіб, транспортних засобів, товарів та предметів у спільних пунктах пропуску через українсько-молдовський державний кордон;
 • міжвідомчі Протоколи щодо організації спільного контролю у міжнародному пункті пропуску «Рені – Джюрджюлешть» на території України та «Маяки – Удобне – Паланка» на території Республіки Молдова.
 • запроваджено спільні контрольні процедури в пунктах пропуску «Кучурган» на території України та «Паланка» на території Республіки Молдова;
 • запроваджено спільне патрулювання центральної ділянки українсько-молдовського державного кордону.

У контексті реалізації Дорожньої Карти розвитку українсько-молдовського співробітництва на 2018 рік, підписаної прем’єр-міністрами України та Республіки Молдова 06 жовтня 2017 року, учасники зустрічі акцентували увагу на виконанні Плану заходів з інтенсифікації співробітництва на українсько-молдовському державному кордоні у 2017-2018 роках, зокрема на перспективах розширення практики спільної охорони державного кордону в пунктах пропуску та поза ними.

Під час зустрічі очільники прикордонних відомств України та Республіки Молдова особливу увагу приділили питанню забезпечення належного контролю за транзитною ділянкою української дороги «Одеса-Рені», що проходить територією Молдови поблизу пункту пропуску «Паланка», де з 19 грудня минулого року запроваджено спільний прикордонно-митний контроль.

За результатами зустрічі підписано Протокол зустрічі керівників прикордонних відомств України і Республіки Молдова.

Крім того, 26 січня 2018 року Голова Державної прикордонної служби України у складі делегації України взяв участь у 29-му засіданні Консультативної Ради Місії ЄС з надання прикордонної допомоги Україні та Республіці Молдова (EUBAM). 

* При використанні матеріалу гіперпосилання на цю сторінку обов'язкове

+ Розгорнути меню