телефон довiри - 1598
Україна, м. Київ, 01601, вул. Володимирська, 26
A-
A
A+
Українська

Регіональне співробітництво із суміжними країнами

09/02/18 - 18:09

       Республіка Польща

 

Враховуючи стратегічний характер відносин між Україною та Республікою Польща, а також той факт, що українсько-польський кордон є зовнішнім кордоном ЄС, співробітництво прикордонних відомств  активно розвивається.

 

         Відповідно до Договору про правовий режим українсько-польського державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 12.01.1993:

 • створено і діє апарат Прикордонних Уповноважених України та Польщі;
 • щороку проводяться Конференції Головних Прикордонних Уповноважених, під час яких розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб і транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

 

Остання Конференція Головних Прикордонних Уповноважених України та Республіки Польща відбулася у Києві 19 квітня 2018 року, під час якої: 

 • Сторони обговорили питання щодо реалізації спільних проектів в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020» (далі – Програма СВС) направлених на модернізацію системи охорони спільного кордону.
 • Польська сторона в свою чергу поінформувала про наміри розбудови кордону з боку польської сторони (встановлення інтегрованих веж спостереження, розгортання сенсорних датчиків руху, будівництво інженерних споруд тощо).

      

За результатами зустрічі підписано:

 

Протокол зустрічі керівників прикордонних відомств України і Республіки Польща;

Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Головним Комендантом Прикордонної варти Республіки Польща про порядок та обсяг співробітництва у сфері боротьби з організованою злочинністю;

План розвитку співробітництва між Державною прикордонною службою України і  Прикордонною вартою Республіки Польща на 2018 – 2019 роки.

Відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про співробітництво під час здійснення контролю осіб, товарів і транспортних засобів, які перетинають українсько-польський державний кордон від 25.06.2001, запроваджено спільний контроль на території Польщі у пунктах пропуску «Устилуг – Зосин», «Смільниця – Кросценко», «Грушів – Будомєж» і «Угринів – Долгобичув» для автомобільного та «Хирів – Кросценко» (рух потягів тимчасово не здійснюється) для залізничного сполучення.

 

У рамках двостороннього міжвідомчого співробітництва з Прикордонною вартою Республіки Польща: 

 

 • визначено напрями взаємодії оперативних органів прикордонних служб;
 • з 2004 року розпочато роботу консультаційних пунктів у пунктах пропуску «Краківець – Корчова» і «Дорохуськ – Ягодин», основним завданням яких є постійний обмін інформацією про обстановку на спільному кордоні;
 • здійснюється співробітництво з протидії корупції та підготовки персоналу;
 • здійснюється обмін статистичними та аналітичними даними, з 2011 року готуються спільні аналізи загроз на українсько-польському кордоні;
 • з 2011 року запроваджено спільне патрулювання кордону;
 • з 2005 року укладаються щорічні плани дій з розвитку співробітництва між прикордонними службами, основним завданням яких є створення атмосфери взаємодовіри та співпраці на спільному кордоні, удосконалення співробітництва та обмін досвідом;
 • для оперативного вирішення питань та підтримання взаємодії призначено офіцерів зв’язку прикордонних служб – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Польщі та радника Посольства Польщі в Україні.

 

       Угорщина

 

Співробітництво у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору між Україною і Угорською Республікою про режим українсько-угорського державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 19.05.1995. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Угорщини.

Для оперативного вирішення питань, що виникають на спільному кордоні, та підтримання тісної взаємодії у 2018 році призначено офіцера зв’язку прикордонної служби – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Угорщині.

Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених України і Угорщини, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб. В ході останньої такої зустрічі, яка відбулася 26 вересня в м. Будапешт (Угорщина) Голова Держприкордонслужби України генерал-полковник Петро Цигикал та заступник начальника поліції, головний директор охорони правопорядку Угорщини генерал-майора Жолта Халмоші констатували, що обстановка на спільному кордоні залишається динамічною та контрольованою.

Основними загрозами на українсько-угорському державному кордоні є:

 • спроби налагодження каналів незаконної міграції вихідців з африканських країн та країн Близького Сходу;
 • спроби незаконного переміщення тютюнових виробів з України до Угорщини як на «зеленій» ділянці державного кордону, так і в пунктах пропуску.

Крім цього представники обох країн підкреслили, що взаємодія оперативних органів з питань протидії незаконному переправленню осіб через державний кордон та іншої транскордонної злочинності, здійснюється на належному рівні і наголосили на важливість продовження тісної співпраці в цій сфері.

Актуальним питанням на спільному кордоні залишається протидія діяльності організованих злочинних угруповань, які використовують БПЛА чи МЛА для переміщення сигарет та іншої протиправної діяльності.

Окрім цього головні прикордонні уповноважені обговорили питання функціонування пунктів пропуску на спільному державному кордоні та відмітили, що прикордонний рух осіб і транспортних засобів в цілому здійснювався ритмічно.

Керівники прикордонних відомств відмітили результативність функціонування Спільного контактного пункту «Захонь» та підкреслили його вагому роль в оперативному обміні інформацією.

Сторони також обговорили основні напрями подальшого розвитку співробітництва та підписали План дій розвитку співпраці між прикордонними відомствами України і Угорщини на 2019 рік.

 

 

       Cловацька Республіка

 

Взаємодія у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору про режим українсько-словацького державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 14.10.93. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Словацької Республіки.

 

Остання зустріч Головного Прикордонного Уповноваженого України генерал-полковника Петра Цигикала та Головного Прикордонного Уповноваженого Словацької Республіки полковника Ладіслава Чемі   відбулася 6 червня 2018 року в м. Братислава (Словацька Республіка), в ході якої:

 

 • констатовано, що основними загрозами на спільному державному кордоні й надалі залишаються організована нелегальна міграція та контрабанда товарів, особливо тютюнових виробів, як на «зеленій» ділянці державного кордону, в тому числі з використанням низько літаючих апаратів або сплавом по прикордонних водоймах, так і в пунктах пропуску;
 • підкреслено необхідність продовження активної співпраці щодо запобігання та протидії цьому негативному явищу шляхом активної співпраці оперативних підрозділів у боротьбі із незаконним переправленням осіб, торгівлею людьми, викритті та протидії іншим видам транскордонної злочинної діяльності;
 •  відмічено, що несення служби спільними патрулями на українсько-словацькому державному кордоні є ефективним інструментом запобігання нелегальній міграції та дієво допомагає в протидії транскордонній злочинній діяльності;
 • домовились проводити спеціальні стажування персоналу для несення служби в спільних нарядах на українсько-словацькому державному кордоні.

По завершенню заходу Головні Прикордонні Уповноважені України та Словацької Республіки підписали План розвитку співпраці між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Бюро Прикордонної поліції та поліції у справах іноземців Президії Поліцейського корпусу на 2019 – 2020 роки.

 

  

 

       Румунія

 

Співробітництво між Державною прикордонною службою України та Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції Румунії здійснюється відповідно до Договору між Україною та Румунією про режим українсько-румунського державного кордону від 17 червня 2003 року. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Румунії.

 

Для підтримання належної взаємодії та швидкого реагування на питання, що виникають на спільному кордоні, у листопаді 2018 року призначено офіцера зв’язку прикордонної служби – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Румунії.

 

Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених, на яких розглядаються питання удосконалення взаємодії для забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

 

Під час зустрічі, яка відбулася в період з 3 по 5 грудня 2018 року в
м. Бухарест (Румунія): 

 

Українська Сторона повідомила про посилення режиму охорони та оборони державного кордону, зокрема – концентрацію сил та засобів на ділянці українсько-російського державного кордону та в акваторіях Азовського та Чорного морів;

Румунська Сторона висловила позицію, щодо невизнання анексії Російською Федерацією Кримського півострова та підтримку територіальної цілісності і суверенітету України, а також запевнила в подальшій підтримці і висловила готовність посилити охорону спільного кордону, оперативну взаємодію та проводити скоординовані дії, направлені перш за все на безпеку судноплавства  в акваторії Чорного моря;

Сторони домовились підтримувати взаємодію в форматі Форуму Чорноморського прикордонного співробітництва.

 

В ході зустрічі підписано:

 

Протокол 10-го засідання Головних Прикордонних Уповноважених України і Румунії та План розвитку співробітництва прикордонних відомств України і Румунії на 2019 рік.

 

5 грудня 2018 року підписано Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Антикорупційним Генеральним Управлінням МВС Румунії про співробітництво у сфері запобігання та протидії корупції.

Зокрема, досягнуто домовленостей про обмін інформацією та реалізацію проектів, що становлять спільний інтерес, обмін досвідом щодо запобігання та протидії корупції відповідно до національного законодавства держав-сторін та взаємну допомогу під час проведення розслідувань щодо корупційних дій та інших службових правопорушень.

У листопаді 2018 року Україна приєдналась до Угоди між Урядом Румунії та Урядом Республіки Молдова про створення та функціонування Спільного контактного центру «Галац». На даний час триває робота щодо розробки та внутрішнього погодження проекту Регламенту роботи Спільного контактного центру «Галац» у трьохсторонньому форматі.

 

       Турецька Республіка

 

Взаємодія у прикордонній сфері здійснюється відповідно до  Угоди між Урядом України і Урядом Турецької Республіки про співробітництво їхніх компетентних органів, відповідальних за свої морські простори у Чорному морі від 12 лютого 1998 року.

 

Остання зустріч Голови Державної прикордонної служби України генерал-полковника Петра Цигикала та Командувача Турецької  Берегової Охорони контр-адмірала Ахмета Кендіра відбулася 5 листопада 2018 року в м. Київ, у ході якої:

- проаналізовано поточну обстановку, стан боротьби з протиправною діяльністю в Чорноморському басейні, стан взаємодії Морської охорони Державної прикордонної служби України і Турецької Берегової Охорони та стан  співробітництва в сфері освіти;

- визначено, що одним із основних пріоритетів співробітництва є спільна боротьба з транскордонними злочинними угрупуваннями, протидія торгівлі людьми та нелегальній міграції;

- домовились започаткувати співпрацю між оперативними підрозділами у відповідності до законодавства держав Сторін,  скоординовано нести службу в своїх морських просторах у Чорному морі, проводити пошуково-рятувальні навчання, відновити двосторонні дружні візити кораблів та розглянули можливість розробки проекту Плану співробітництва між Навчальним центром Морської охорони Державної прикордонної служби України та Командуванням навчань та підготовки Турецької Берегової Охорони.

- окреслили заходи двостороннього співробітництва на 2019 рік.

 

За результатами зустрічі підписано Узгоджений протокол зустрічі двостороннього співробітництва між Державною прикордонною службою України та Турецькою Береговою Охороною. 

* При використанні матеріалу гіперпосилання на цю сторінку обов'язкове

+ Розгорнути меню