«ПЕРШОКУРСНИКИ МАЮТЬ ЧІТКЕ УЯВЛЕННЯ, ЩО НА НИХ ЧЕКАЄ У МАЙБУТНІЙ СЛУЖБІ»

НАЗАД
05 серпня 2016 15:25

28 липня у Національній академії імені Богдана Хмельницького відбулося засідання мандатної комісії, яка остаточно закріпила результати вступної компанії. Деталі цьогорічного добору погодився прокоментувати ректор прикордонної альма-матер, голова приймальної комісії генерал-майор Олег Шинкарук.

28 липня у Національній академії імені Богдана Хмельницького відбулося засідання мандатної комісії, яка остаточно закріпила результати вступної компанії. Деталі цьогорічного добору погодився прокоментувати ректор прикордонної альма-матер, голова приймальної комісії  генерал-майор Олег Шинкарук.

– Товаришу генерале, чим особисто Вам запам’яталася вступна компанія 2016-го?

– По-перше, зросло державне замовлення і, відповідно, Академія набрала більше курсантів. По-друге, конкурс серед абітурієнтів досягнув показника трьох осіб на одне місце. Тобто у підсумку залишилися найбільш достойні. У цьому сенсі я хотів би подякувати Департаменту персоналу і, зокрема, управлінню кадрового менеджменту Адміністрації Служби, офіцери яких створили всі умови для якісного відбору майбутніх курсантів.

По-третє, цьогоріч абітурієнти мали право подавати до п’ятнадцяти заяв за п’ятьма спе­ціальностями у будь-які виші, а не лише в п’ять, як минулого року. Утім, навіть зважаючи на таку широку можливість вибору, кількість охочих отримати військову освіту саме в стінах нашого закладу зростає.

– Ви вже можете оприлюднити кінцеві  цифри щодо зарахованих?

– Результати відомі ще з 28 липня, коли мандатна комісія провела своє засідання у відкритому режимі. Загалом рекомендовано до зарахування на місця державного замовлення 290 осіб.

До речі, нинішнього року ми уперше набирали курсантів за спеціальностями «Психологія» й «Телекомунікації та радіотехніка». Таке рішення прийняла Колегія Служби, враховуючи гостру потребу у фахівцях зазначених професій. Отже, нинішнього року  на ці спеціальності  зараховано по 25 курсантів, 8 з яких –  дівчата.

На спеціальність «Безпека державного кордону» зараховано 100 осіб, на «Автомобільний транспорт» – 25 та на «Філологія» – 25, 13 з яких – дівчата. 50 хлопців та 10 дівчат навчатимуться за спеціальністю «Правоохоронна діяльність», 30 новобранців опановуватимуть фах «Право». Серед них є чотири жінки. Я недарма навів розширені дані. Прикордонна служба підтримує гендерну рівність і дає можливість будувати власну кар’єру всім бажаючим незважаючи на стать. 

План набору кандидатів на навчання виконано повністю.

– Керівництво Служби неодноразово наголошувало, що військовослужбовці за контрактом та учасники бойових дій мають певні пільги при вступі до Академії. Ці правила діють?

– Безумовно. Всі преференції, які законодавчо закріплені, надаються. Також хочу нагадати, що будь-який військовослужбовець-прикордонник, котрий хоче стати курсантом, має право скласти ЗНО у стінах академії. Адже постійно знаходячись на службі далеко від населених пунктів, де й Інтернет подекуди нестійкий, навіть дуже талановитий  хлопець або дівчина знаходяться не у рівних умовах з однолітком, який випускається зі школи і має більше часу, щоб підготуватися до іспитів. Тому таких кандидатів ми викликаємо на місячну зборову підготовку, під час якої підтягуємо рівень знань. Решта залежить від самої людини.

– Гібридна війна  та інші негативні чинники  змушують змінювати навчальні програми. На чому сьогодні робляться акценти у підготовці майбутнього офіцера-прикордонника?

– Ми досконало вивчаємо досвід прикордонних підрозділів, задіяних на сході країни. І, звичайно, робимо висновки. Голова Держприкордонслужби генерал-полковник Віктор Назаренко вимагає, щоб випускник Національної академії, прибувши до першого місця проходження служби, був готовим миттєво приступити до якісного виконання завдань. Тому в пріоритеті – тактика прикордонної служби та дій загальновійськових підрозділів, організація служби блокпостів, контроль­них пунктів в’їзду-виїзду, особливості дій і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, супровід колон, особливості ведення бойових дій в населених пунктах та лісовій місцевості.

Окремим блоком вивчається взаємодія зі Збройними силами, Національною гвардією, Національною поліцією, Службою безпеки та іншими силовими структурами. Більше уваги приділяється вогневій підготовці та тактичній медицині. Ми чітко розуміємо, що прорахунки у навчанні можуть обернутися негативними наслідками на полі бою.

Крім того, чимало уваги приділяється психології. Для майбутніх офіцерів збільшується кількість польових виходів, вивчається на практиці тактика виживання та особистого захисту, шліфується вміння самооборони та оборони підрозділу в різних умовах бойових дій.

Також хочу зазначити, що в Академії проходять службу понад 450 учасників бойових дій, 17 наших офіцерів виконували обов’язки у складі оперативних груп сил спеціальних операцій, 5 військовослужбовців отримали поранення. Так що практичний досвід у нас чималий.

– Олеже Миколайовичу, прикордонники завжди славилися своїми традиціями. Серед сьогоднішніх першокурсників є члени сімей військовослужбовців?

– Звичайно. Цьогорічні абітурієнти – здебільшого з військових родин, тож мають чіткі уявлення про те, що на них чекає у майбутньому. Батьки пишаються вибором своїх дітей, хоч і зізнаються, що хвилюються за них. Крім того, діти із військових сімей краще підготовлені, особливо в фізичному відношенні. Так, після оголошення результатів не приховував своєї радості прикордонник Олег Беліков, донька якого Карина стала першокурсницею. Він зазначив, що дуже пишається донькою, яка тепер продовжить династію військових. До речі, їй було важче готуватися, адже Карина є чемпіонкою України з боксу, кандидатом в майстри спорту і її життя пов’язано з регулярними тренуваннями та змаганнями. Точно знаю, що продовжить справу батька донька одного з командирів частин, яка достойно склала іспити.  Звичайно, є й ті, хто не зміг подолати високу планку вимог, адже шанси під час незалежного оцінювання – у всіх однакові. І якщо є мрія, то до неї необхідно наполегливо йти – і результат не забариться.

– Товаришу генерале, ми вже говорили про навчальні програми. Але й викладач повинен йти в ногу з часом та доносити до слухачів свіжі ідеї. Що робиться в цьому плані?

– Головне надбання – це комплектування посад на конкурсній основі – починаючи від ректора. Сьогоднішній педагог повинен мати освіту на рівні магістра, бути офіцером оперативно-тактичного рівня з відповідним практичним багажем знань. Кожен з нас усвідомлює, що Націо­нальна академія повинна підготувати справжнього захисника, патріота, національно свідому особистість. Саме цей фундамент науково-педагогічний склад закладає в першу чергу. А потенціал Академії є досить потужним. У нас працюють 22 доктори та 180 кандидатів наук, у тому числі 17 професорів, 112 доцентів та 8 старших наукових співробітників. Навчальний процес забезпечують понад 300 висококваліфікованих науково-педагогічних працівників.

– Ейфорія першокурсників від вступу швидко минеться і настануть нелегкі будні. З чого починатимуть навчання вчорашні абітурієнти? Що б Ви хотіли їм побажати?

– Спершу вони пройдуть курс початкової військово-професійної підготовки на базі Центру забезпечення навчального процесу, а з 1 вересня опановуватимуть військовий фах вже безпосередньо в стінах Академії.

Популярні розділи та сервіси