Основні досягнення прикордонного відомства у 2018 році

НАЗАД
12 червня 2020 11:21

В умовах триваючої агресії, відомство продовжувало системно розвиватися, виконуючи завдання охорони та оборони державного кордону.

Основні зусилля спрямовувались на:

нарощення щільності охорони;

удосконалення законодавства і структури відомства;

реформування мобільних сил та резервів;

технічне переоснащення та нарощення кадрового потенціалу.

Сили і засоби Держприкордонслужби протягом 2018 року знаходились у стані бойової готовності та продовжували виконувати визначені завдання у смузі безпеки вздовж лінії розмежування в районі операції Об’єднаних сил.

Протягом 2018 року прикордонні підрозділи витримали 16 обстрілів з різних видів зброї. Під час виконання бойових завдань загинув 1 прикордонник, 4 – отримали поранення.

У зв’язку з черговим актом збройної агресії з боку РФ, що відбувся 25 листопада 2018 року в районі Керченської протоки, Указом Президента України в період з 26 листопада по 26 грудня 2018 року в окремих регіонах України було введено правовий режим воєнного стану.

У цих умовах Держприкордонслужба забезпечила реалізацію додаткових заходів щодо посилення охорони та захисту державного кордону України.

З метою нарощування зусиль з протидії протиправній діяльності на державному кордоні та недопущення дестабілізації обстановки, органами Держприкордонслужби проведено спільну спеціальну прикордонну операцію «КОРДОН-2018», міжнародну операцію на українсько-білоруському кордоні «РУБЕЖ-2018» та 57 оперативно-профілактичних заходів.

Упродовж 2018 року представники Держприкордонслужби взяли участь у 10 спільних операціях Європейської агенції прикордонної і берегової охорони FRONTEX, в авіаційних пунктах пропуску; морських операціях «Посейдон», «Мінерва» та «Теміс», а також у 2 операціях «Янус» та «Оріон» за підтримки Місії Європейського Союзу з надання прикордонної допомоги Україні та Молдові (EUBAM).

Органи Державної прикордонної служби України пройшли інспекційну перевірку Адміністрації Президента України.

Тривала модернізація системи охорони кордону. За адміністративно-територіальним принципом розгорнуто 77 оновлених відділів прикордонної служби.

Ефективно працювала оперативно-розшукова компонента. Представники Державної прикордонної служби України приймали участь у міжнародних операціях, у ході яких поза межами України виявлено три підпільні тютюнові фабрики, вилучено великі партії важких наркотиків, затримано організаторів нелегальної міграції і торгівлі людьми тощо.

Нарощувалась система оперативного реагування і бойових резервів.

Розгорнуто Донецько-Луганське регіональне управління і Лисичанський загін.

Створено Регіональне управління Морської охорони. Протягом 2018 року органи Морської охорони взяли участь у багатонаціональних міжнародних морських навчаннях «СІ БРИЗ-2018», українсько-румунських спільних військових навчаннях «Ріверайн-2018», командно-штабних навчаннях «Шторм-2018» та «Козацька воля-2018», у рамках Форуму Чорноморського прикордонного співробітництва у віртуальних навчаннях «Чорноморський Яструб-2018», а також у спеціальних заходах «Дунай-2018».

Створено 5 регіональних відділів спеціальних дій окремого загону оперативного реагування «ДОЗОР». Розгорнуто відділи для дій на воді, удосконалювалась система бойових резервів та підготовка до відновлення охорони тимчасово неконтрольованих ділянок.

Удосконалення прикордонного законодавства у 2018 році дозволило посилити відповідальність за порушення у міграційній сфері, розширити повноваження з питань застосування зброї під час виконання завдань з охорони кордону. Зміни в адмінпровадженні збільшили надходження до бюджету на 46 млн грн.

У жовтні 2018 року завершено проект TВІННІНГ, за результатами якого опрацьовано рекомендації та проект постанови щодо створення робочої групи високого рівня з питань координації інтегрованого управління кордонами.

Удосконалено інформаційну взаємодію, проведено спільний аналіз загроз. Реалізовано майже 3 тис. інформацій Інтерполу.

На кордоні з ЄС і Молдовою здійснено спільне патрулювання. Відкрито оновлений спільний ППр «Паланка».

Тривала робота щодо поширення спільного контролю у пунктах пропуску на польській та молдовській ділянках.

У рамках Урядового Плану в цілому виконано завдання з інженерно-технічного облаштування кордону.

В межах Харківської, Луганської і Чернігівської обл., улаштовано 68,8 км рову; 6,5 км сітчастої огорожі, 26,4 км та загородження типу «Єгоза»; прокладено 53,6 км рокадних доріг та 39 переходів через яри; обладнано 2 опорних пункти (на 60 і 120 чол.) та 9 позицій (на 10 чол.). Відкрито оновлений впс «Леонівка» Чернігівського загону.

Удвічі збільшено використання патрульної авіації та безпілотників. У рамках нарощення авіаційної складової до кінця 2020 року Державна прикордонна служба України отримає 24 легкі патрульні вертольоти виробництва Франції.

Оновлено систему висвітлення надводної обстановки. Основні зусилля було зосереджено на прикритті морського узбережжя як технічно, так й оперативними засобами і спецпідрозділами.

Протягом року активно вирішувались питання покращення соціального захисту персоналу. Першочергово – усунення диспропорції у грошовому забезпеченні між прикордонниками та ЗСУ. Грошове забезпечення особового складу збільшено у 4 рази (у 2014 році - 2500 грн, у 2018 році - 9500 грн).

Розбудовувалась прикордонна інфраструктура, створювалися належні умови служби. Роботи з будівництва житла велись на 21 об’єкті. За рахунок усіх джерел протягом 2018 року отримано 253 квартири (Житомирі, Овручі, Сумах та Хмельницькому).

Тривала робота створення санаторіїв «Прикордонник-Немирів» та «Моршин-Прикордонник».

Системно продовжувалась робота з боротьби з корупцією. Протягом 2018 року зафіксовано майже 800 відмов прикордонників від неправомірної вигоди на загальну суму 1,5 млн. грн.

За підтримки партнерів з США, МОМ та ЄС, реформовано підрозділи внутрішньої безпеки, активно реалізуються відомча Антикорупційна програма та проект «Нове обличчя кордону», а також засади гендерної політики.

Наслідки позитивних змін, що відбулися у відомстві були належно оцінені суспільством, що підтверджено зростанням рівня довіри.

За оцінкою проведених незалежних соціологічних досліджень Центром Разумкова рівень довіри українців до прикордонників у 2018 році
склав 50,7 %.

Під час розширеного засідання Колегії Адміністрації Державної прикордонної служби України за підсумками оперативно-службової діяльності за 2018 рік, окреслюючи основні завдання, які були поставлені перед Державною прикордонною службою у 2018-му Голова Державної прикордонної служби України Петро ЦИГИКАЛ наголосив,
«2018 рік став для Державної прикордонної служби черговим іспитом на стійкість. Нові виклики, серед яких агресія РФ була визначальним фактором, змушували відомство до дій: до реформ, експериментів та принципових рішень. Основне, що в минулому році вдалося - це зберегти життя та здоров’я персоналу і не допустити втрат серед особового складу Держприкордонслужби».

Популярні розділи та сервіси