Колективний договір–2017: умови праці, зарплата, соцзахист

НАЗАД
24 квiтня 2017 10:39

Днями в Адміністрації Державної прикордонної служби відбулися збори трудового колективу, які скликала профспілкова організація. Під час даного заходу працівники мали змогу ознайомитися з основними положеннями угоди, яка буде підписана між керівництвом Держприкордонслужби та трудовим колективом. Документ діятиме протягом трьох років, до 2020 року. Редакція газети звернулася до Голови Об’єднаної профспілкової організації Служби Антоніни Птиці з проханням роз’яснити найбільш актуальні положення Колективного договору.

Днями в Адміністрації Державної прикордонної служби відбулися збори трудового колективу, які скликала профспілкова організація. Під час даного заходу працівники мали змогу ознайомитися з основними положеннями угоди, яка буде підписана між керівництвом Держприкордонслужби та трудовим колективом. Документ діятиме протягом трьох років, до 2020 року. Редакція газети звернулася до Голови Об’єднаної  профспілкової організації Служби Антоніни  Птиці з проханням роз’яснити найбільш актуальні положення Колективного договору.

Спілкувався Андрій КУЧЕРОВ

– Антоніно Миколаївно, прокоментуйте, будь ласка, процес підготовчої роботи, яка заклала підґрунтя підписаному документу та дайте йому основну характеристику?

– Підготовчий процес розпочався ще у вересні минулого року. Спершу  була створена відповідна комісія. Очолює її Директор Департаменту персоналу полковник Сергій Сердюк. У її склад також увійшли фахівці з різних зацікавлених управлінь Адміністрації.

Документ складається з одинадцяти розділів у яких покроково розписаний механізм регулювання соціально-трудових відносин, посилення соціального захисту працівників центрального апарату, а також органів і підрозділів відомства.

Договір включає зобов`язання Держ­прикордонслужби та профспілки щодо створення умов для підвищення ефективності роботи, узгодження інтересів працівників та керівництва відомства. З одного боку зросте відповідальність за виконання службових обов’язків та підвищення трудової дисципліни. З іншого – забезпечується поліпшення умов оплати та охорони праці, соціально-економічний та правовий захист робітників, запроваджується механізм запобігання та врегулювання трудових конфліктів.

Хочу також додати, що Колективний договір має силу нормативно-правового акту. Його текст буде розміщений на офіційній веб-сторінці нашого відомства і таким чином кожен бажаючий зможе ознайомитися з ним у повному обсязі.

– Що додалося нового у затверджену редакцію Договору у порівнянні з попереднім документом, який діяв до початку року?

– Попрацювати над змінами довелося по більшості пунктів угоди. Однак, в першу чергу, варто виділити розділ ІІ «Оплата праці та інші види матеріального заохочення». Протягом минулого року було прийнято чимало законодавчих актів, які регулюють оплату праці як держслужбовців так і інших працівників. Необхідно було врахувати безліч змін, юридичних нюансів, вислухати пропозиції, які надавалися членами комісії та нашими працівниками.

Зокрема, суттєво перероблялися пункти, які стосуються нарахувань  журналістам Інформаційного агентства. Постанова Уряду, прийнята в останні дні минулого року, затвердила нові складові оплати праці журналістів державних засобів масової інформації, водночас відмінивши законодавчу базу, яка діяла більше десяти років.

Окремо хочу зупинитися на розділі VIII угоди, де прописані положення щодо медичного обслуговування. Тепер там чітко зазначена категорія ветеранів праці. Ці робітники, які пропрацювали у прикордонному відомстві більшу частину свідомого життя, відтепер мають право звертатися по медичну допомогу до прикордонних закладів охорони здоров’я і після виходу на заслужений відпочинок.

У цьому ж розділі є ще одне нововведення. Воно стосується санаторно-курортного лікування у прикордонних здравницях. Починаючи з 2017 року робітники, які є учасниками бойових дій або інвалідами війни, щороку отримуватимуть путівки безоплатно. Працівники – учасники війни – один раз на два роки теж на безоплатній основі.

Інші категорії працівників оплачуватимуть 30 відсотків від вартості путівки, їх неповнолітні діти – 50 відсотків. Повну вартість путівки сплачують дружини або чоловіки працівника Служби. Натомість різниця між собівартістю та вартістю продажі путівок покриватиметься за рахунок коштів  бюджету відомства.

Також хочу зазначити, що відповідно до Колдоговору, до складу санаторно-курортної відбіркової комісії включені представники профспілки. За їх участі, вирішуватимуться питання про кількість виділених для працівників та членів їх сімей путівок у санаторно-курортні заклади Служби.

Крім того, хочу наголосити, що відповідно до угоди, створюватимуться комісії по розподілу премій, надбавок та доплат, які на громадських засадах розглядатимуть питання встановлення та розмір цих виплат. Робитиметься це на основі службових рапортів або службових записок керівників відповідних підрозділів.       

– У разі змін у законодавстві, які торкаються положень існуючого Колдоговору, які кроки прийматимуться для оновлення підписаного та діючого документу?

– У Договорі зазначено, що протягом терміну його дії можуть вноситися зміни за взаємною згодою Сторін. Крім того, у розділі «Зобов’язання профспілкового комітету, як представника трудового колективу» чітко прописані обов’язки, щодо контролю та відповідного реагування на всі зміни, які регулюють взаємини керівництва відомства з колективом. Відповідний досвід роботи в цьому напряму у нас вже є.

– Антоніно Миколаївно, існуюча законодавча база не може передбачити всі нюанси або ситуацію окремого працівника. Якщо необхідна консультація, яка виходить за рамки компетенції Служби, як Ви дієте?

– Найбільш вагомі відомчі накази, інструкції або інші документи проходять обов’язкову реєстрацію в Міністерстві юстиції. У разі необхідності вносяться уточнення. Туди ж ми звертаємося у разі виникнення двоякої ситуації. Крім того, за компетентними роз’ясненнями ми неодноразово зверталися до міського та центрального комітету профспілок, де нам завжди надавали фахові роз’яснення.

Якщо ж говорити про робочі моменти, то у нашому колективі всі питання обговорюються колегіально і приймається спільне рішення. У підсумку це значно важчий шлях. Але результат роботи повинен бути справедливим та враховувати інтереси наших працівників. Хочу додати, що у всіх комісіях, які працюють у рамках Колективного договору є представники профспілок.  Так що руку на пульсі життя відомства та наших працівників, ми тримаємо впевнено.

– Дякую за змістовні відповіді.  

Компетентно

Директор Департаменту персоналу Адміністрації Держприкордонслужби України полковник Сергій Сердюк:

– Ми зробили великий обсяг практичної роботи для того щоб новий Колективний договір повністю відповідав сьогоднішнім реаліям, враховував законодавчі норми, які стосуються наших працівників і, як результат – забезпечив максимальний соціальний пакет нашим робітникам, ветеранам військової служби та ветеранам праці. Комісія, яку я очолюю, продовжить свою роботу  надалі і буде оперативно реагувати у разі необхідності внесення змін у діючий документ.

Популярні розділи та сервіси