Основні досягнення прикордонного відомства у 2019 році

НАЗАД
12 червня 2020 11:23

Охорона державного кордону протягом 2019 року здійснювалась посилено, органи Держприкордонслужби продовжували знаходитись у стані бойової готовності та виконувати визначені завдання у смузі безпеки вздовж лінії розмежування в районі ООС та на інших загрозливих ділянках.

З метою зниження рівня протиправної діяльності на кордоні та випереджувального реагування на прогнозований розвиток обстановки проведено спільну спеціальну операцію «Кордон – 2019», міжнародну операцію на українсько-білоруському кордоні «Полесье–2019» та оперативно-профілактичні заходи «Мігрант».

Взято участь у 11 спільних операціях Європейського Агентства з прикордонної та берегової охорони FRONTEX на морських, сухопутних і повітряних кордонах ЄС та України, багатоцільовій операції у Чорному морі та спільній операції у рамках повернення громадян України з Німеччини.

За підтримки Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова (EUBAM) забезпечено проведення 3 спільних правоохоронних операцій «Деметра», «Оріон» і «Скорпіон».

Протягом 2019 року органи та підрозділи Державної прикордонної служби України взяли участь у багатонаціональних міжнародних навчаннях «Сі Бриз – 2019»та «RapidTrident– 2019», українсько-румунських спільних військових навчаннях «Ріверайн – 2019», командно-штабних навчаннях «Шторм – 2019» і «Козацька Воля – 2019», у рамках Форуму Чорноморського прикордонного співробітництва у віртуальних навчаннях «Чорноморський яструб – 2019», а також у спеціальних заходах «Дунай – 2019».

Проводились заходи в рамках підготовки до відновлення охорони неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону та взято участь у плануванні застосування ЗС України, інших військових формувань і правоохоронних органів під час відсічі збройної агресії проти України.

У районі проведення ООС забезпечено виконання завдань силами угруповання Державної прикордонної служби України у складі чотирьох прикордонних загонів Східного регіонального управління та Маріупольського загону морської охорони Регіонального управління Морської охорони.

Через лінію розмежування у районі проведення ООС у встановленому порядку пропущено 13,9 млн осіб і 1,7 млн транспортних засобів. Відмовлено в пропуску 10,5 тис. особам.

За скоєні правопорушення складено 1,05 тис. адміністративних протоколів, збільшення на 37%, припинено незаконне переміщення: 26 од. зброї, 3,3 тис. боєприпасів, 3,4 кг вибухових речовин, 14,4 кг наркотичних засобів, товарів на загальну суму 71,7 млн грн, 61 автомобіль.

Упродовж року по прикордонних підрозділах здійснено 3 обстріли з різних видів зброї. Під час виконання бойових завдань 2 прикордонники отримали поранення.

За мужність і героїзм державними нагородами, відзнаками Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України нагороджено 167 прикордонників, іншими відзнаками заохочено 5 068 осіб. Посвідчення учасника бойових дій отримали 1 693 особи (з початку ООС – 21 615), учасника війни – 68 (з початку ООС – 300).

Також, основні зусилля було зосереджено на адмінмежі Херсонської області з ТОТ АР Крим.

На адмінмежі Херсонської області з ТОТ АР Кримчерез КПВВ в установленому порядку пропущено 2,6 млн осіб і 391 тис. транспортних засобів. Складено 509 протоколів про адміністративні правопорушення, припинено незаконне переміщення: 10 од. зброї, 15 боєприпасів, 41,3 кг наркотичних засобів, 8 автомобілів.

Загалом у 2019 році пропущено 102,3 млн осіб і 17,3 млн транспортних засобів. Відмовлено у пропуску 56,6 тис. осіб.

Припинено діяльність 85 протиправних груп у складі 266 осіб. Встановлено 439 осіб, які причетні до діяльності незаконних збройних формувань, затримано 21 бойовика, винесено 41 вирок суду, стосовно 39 осіб. До ЄРДР внесено 254 повідомлення.

Під час реалізації визначених Держприкордонслужбі повноважень виявлено 1365 кримінальних правопорушень. Від правоохоронних органів отримано 3761доручення на проведення слідчих (розшукових) дій, з них виконано – 3 110, судами винесено 135 вироків, стосовно 149 осіб, з яких 17 осіб отримали реальний термін ув’язнення (28). Крім того, виконано понад 31,2 тис. доручень уповноважених державних органів.

Органи охорони державного кордону виявили, запобігли і припинили 51,3 тис. адміністративних правопорушень, Накладено штрафів на загальну суму 123,3 млн грн., збільшення на 30%.

Затримано 19,2 тис. нелегальних мігрантів, у т.ч.: 1,35 тис. осіб – за незаконне перетинання державного кордону, 17,6 тис. осіб – за порушення правил перебування в Україні, 155 осіб – за інші правопорушення. Відмовлено у в’їзді в Україну 10,04 тис. потенційним мігрантам.

Затримано 18 літальних апаратів (5 малих літальних апаратів і 13 БПЛА).

Кораблями та катерами Морської охорони проведено 26 спільних рейдів та 2 рятувальні операції, врятовано 7 осіб, з серед яких члени суднокоманди танкеру «DELFI», який сів на мілину біля Одеського порту в листопаді 2019 року.

За ініціативою Адміністрації Держприкордонслужби загонами Морської охорони забезпечено збирання за компетенцією доказової бази протиправної діяльності РФ в акваторіях Чорного і Азовського морів. Активізовано оглядову роботу щодо суден, які заходили в закриті порти ТОТ АР Крим та притягнення до відповідальності їх судновласників і членів судно команд.

Тривала модернізація вертольотів Мі-8 СМВ у профіль Мі-8 МСБ (транспортно-санітарний варіант).

Відповідно до затвердженого Плану інженерно-технічного облаштування українсько-російського кордону, територій, прилеглих до районів проведення ООС та ТОТ України. Улаштовано 60,5 км протитранспортних (протитанкових) ровів; 3,7 км загороджувальних парканів; 21,7 км загороджень із спіралі типу «Єгоза». Прокладено 67,3 км  рокадної дороги та 34 переходи через яри.

 

На виконання завдань Стратегії сталого розвитку «Україна-2030», завдань розвитку сектору безпеки і оборони, Програми діяльності Уряду, Стратегії МВС та розвитку Державної прикордонної служби України проводилась системна робота з реформування відомства:

реформовано Регіональне управління Морської охорони, тривали заходи з розгортання Ізмаїльського загону морської охорони;

реорганізовано 83 відділи прикордонної служби та 274 відділення інспекторів прикордонної служби і прикордонну заставу «о. Зміїний».

Продовжувалось реформування підрозділів швидкого реагування та вдосконалення системи бойових резервів Держприкордонслужби;

взято участь у Комплексному огляді сектору безпеки і оборони України та опрацюванні нормативних актів у сфері реформування системи державного управління та вдосконалення координації складових сектору безпеки й оборони з охорони та захисту державного кордону.

З метою нормативно-правового забезпечення діяльності Держприкордонслужби у 2019 році розроблено 3 законопроєкти, 4 проєкти указів Президента України та 15 проєктів актів Кабінету Міністрів України. Загалом у 2019 році прийнято 17 нормативно-правових актів, якими зокрема:

врегульовано порядок виділення органам Держприкордонслужби в постійне користування земельних ділянок для інженерно-технічного облаштування та утримання кордону;

органам охорони державного кордону надано повноваження на здійснення оперативно-розшукової діяльності;

визначено порядок відбору, прийняття та проходження громадянами України служби у військовому резерві Держприкордонслужби;

одним з головних аспектів реалізації державної політики у сфері охорони державного кордону є впровадження інтегрованого управління кодонами.

З метою його координації забезпечено діяльність міжвідомчої робочої групи високого рівня на чолі із віце-премєр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Урядом схвалено Стратегію інтегрованого управління кордонами на період до 2025 року та План з її реалізації на перші три роки.

Успішно реалізовано модель спільного патрулювання кордону з країнами ЄС і Молдовою та спільного контролю у 6 пунктах пропуску на кордоні з Молдовою та 4 – з Польщею.

Тривала реалізація інвестиційного проєкту «Єдина система авіаційної безпеки та цивільного захисту МВС України», у межах якої до кінця 2021 року Держприкордонслужбою планується отримати 24 патрульні вертольоти.

В рамках державного оборонного замовлення отримано та введено в стрій 2 малих катери Морської охорони типу «Бриг N730M».

В червні 2019 року Указом Президента України призначено Головою Державної прикордонної служби України полковника ДЕЙНЕКА Сергія Васильовича.

Розпочато оптимізацію структури відомства та приведення співвідношення адміністративних і функціональних посад до стандартів НАТО. Завершено реорганізацію центрального апарату (з 15 існуючих департаментів сформовано 5), регіональних управлінь. Зменшено кількість генеральських посад.

Протягом 2019 року проводились заходи з покращення соціального забезпечення прикордонників та членів їх сімей:

у рамках бюджетного фінансування проводилось будівництво та реконструкція житла. За рахунок усіх джерел отримано 78 квартир;

99 сімей військовослужбовців отримали грошову компенсацію за неотримане житло на загальну суму 112 млн грн.

У рамках державних контрактів у 2019 році отримано: 9 бронетранспортерів БТР-70Т; 95 патрульних автомобілів RenaultDuster; 11 транспортних засобів Volkswagen T6; 7 тракторів NewHolland.

За підтримки Посольства США в Україні та Міжнародної організації з міграції проведено два етапи проєкту «Нове обличчя керівного складу». Шляхом проведення відкритого конкурсу здійснено відбір 25 кандидатів на посади керівників органів охорони державного кордону та 68 – на посади перших заступників – начальників штабів.

Продовжувалась системна боротьба з корупцією і виховання доброчесності. Із метою реалізації визначених Президентом України завдань державної політики щодо протидії корупції та злочинності в державі, у відомстві успішно реалізовано Антикорупційну програму на 2019 рік. Зокрема проведено 5 внутрішньовідомчих антикорупційних акцій, відомчий смартмоб з нагоди міжнародного дня боротьби з корупцією. Удосконалено систему мотивації персоналу – 587 прикордонників свідомо відмовилися від отримання неправомірної вигоди. Персонал заохочено грошовими преміями.

Міністром внутрішніх справ України затверджено Основні напрями діяльності та подальшого розвитку Державної прикордонної служби України  у 2020 році.

Основними з них є:

реалізація державної політики у сфері інтегрованого управління кордонами;

підготовка до охорони тимчасово неконтрольованих ділянок державного кордону, нарощення спроможностей у складі сил оборони;

зміцнення засад національно-патріотичного виховання та підвищення рівня довіри до прикордонників.

Популярні розділи та сервіси