«Служба активно нарощуватиме потенціал»

НАЗАД
19 лютого 2018 15:08

Днями у прямому ефірі «5 каналу» відбулася розмова з Головою Державної прикордонної служби України Петром Цигикалом. «Прикордонник України» знайомить своїх читачів з найбільш актуальними питаннями, на які дав відповідь очільник прикордонного відомства.

Днями у прямому ефірі «5 каналу» відбулася розмова з Головою Державної прикордонної служби України Петром Цигикалом. «Прикордонник України» знайомить своїх читачів з найбільш актуальними питаннями, на які дав відповідь очільник прикордонного відомства. 

Підготував Андрій КУЧЕРОВ

– Петре Олександровичу, насамперед хотілося б дізнатися про подробиці видворення Міхеіла Саакашвілі з України до Польщі. Адже йдеться, мовою фахівців, не про депортацію, а про реадмісію.

– Відповідаючи на це питання, хочу наголосити, що в даному випадку Державна прикордонна служба виконала рішення компетентного органу – Державної міграційної служби – щодо повернення зазначеної особи в країну, з якої вона незаконно прибула в Україну. Тому спільно з Державною міграційною службою і Національною поліцією ми провели заходи, в результаті яких Міхеіла Саакашвілі було повернуто до Польщі.

– Дякую за коментар. Тож перейдемо до першого блоку наших запитань. Давайте почнемо з підсумків 2017 року, основних результатів роботи вашої Служби. Мене цікавить таке непросте питання, як торгівля людьми. Скільки випадків вдалося попередити і врятувати людських життів?

– Торгівля людьми – це вельми небезпечний вид злочину. Державна прикордонна служба, проводячи комплекс оперативно-розшукових і превентивних заходів, протягом минулого року виявила 25 каналів торгівлі людьми.

Даний вид протиправної діяльності для нашого регіону характеризується вивезенням наших дівчат з метою сексуальної експлуатації в різні країни світу, а також наших громадян із метою трудового рабства. Це жахлива ситуація, тому що в ХХІ столітті є раби, які працюють у нелюдських умовах десь за кордоном. І географія цього злочину досить широка. Наприклад, Службою знешкоджено канал, по якому до Великої Британії було вивезено близько 600 українців.

– У Великобританію, у рабство!?

– Так. Протягом тривалого часу ми проводили спільну операцію з представниками литовських і польських правоохоронних органів. Було виявлено канали переправлення українців, і на сьогодні цю операцію завершено, а винних притягнуто до кримінальної відповідальності. Дуже багато наших співвітчизників повернуто на територію України.

2017 року, за наявними у нас даними, було вивезено 69 українок з метою сексуальної експлуатації. Проте практично всіх організаторів цих каналів затримано, і на сьогодні причетних до цієї протиправної діяльності засуджено.

– Торкнемося теми контрабанди. Що найчастіше намагаються провезти зловмисники і які, можливо, цікаві або курйозні випадки можете нам розказати?

– Розпочати треба з того, що 2012 року статтю 201 ККУ, яка стосується блока економічної контрабанди, декриміналізовано. Сьогодні контрабандою вважається вивезення та переміщення через державний кордон зброї, вибухівки, культурних та історичних цінностей. А що стосується незаконного переміщення вантажів – це вже, відповідно до існуючого законодавчого поля, – адміністративна відповідальність.

Для прикордонників це дуже велика проб­лема. Деяких контрабандистів, котрі незаконно переміщують через кордон товари та вантажі підакцизної групи або бурштин, ми затримуємо по 20–30 разів за рік. Проте притягнути до кримінальної відповідальності цих порушників не можемо. Вилучаються товари, що згодом передаються представникам Державної фіскальної служби, йде конфіскація, причетні притягуються лише до адміністративної відповідальності. І далі – чергові спроби незаконного збагачення.

– Скажіть, будь ласка, а які предмети старовини намагалися вивезти за кордон?

– В основному – картини та ікони. Якщо згадати 2016-й рік, то було велике затримання 17-ти цінних картин, які свого часу викрали з музею у Вероні. Держава повернула їх Італії. Оцінили ці шедеври мистецтва у суму більше ніж 20 мільйонів євро.

Був випадок, коли громадянин Російської Федерації намагався вивезти ікони, статуетки та палаші. Ще була ситуація, коли намагалися провезти старовинну скрипку 1857 року. Ще одну скрипку, яку виробив Страдіварі, виявили на межі зіткнення на Сході держави. Дата її виготовлення – 1730 рік.

– Як же перевозять ці предмети, якими методами користуються контрабандисти? Є цікаві випадки?

– Нестандартні схованки наркотичних речовин здебільшого використовують контра­бандисти. Бували випадки коли знаходили їх у буханках хліба, у тушці курки, в конструктивних особливостях автомобіля... 2017 року ми затримали близько 900 кг наркотиків, це майже в чотири рази більше, ніж 2016-го.

Що стосується інших видів протиправної діяльності, з якими бореться Державна прикордонна служба, то я би виділив нелегальну міграцію. 2017-го року у трьох тисячах випадків було виявлено 3,8 тисячі мігрантів. З них за незаконне перетинання кордону поза пунктами пропуску в 308 випадках виявлено 886 осіб.

 2004-го року 331 статтю ККУ, яка стосувалася незаконного перетинання державного кордону, було виключено. От і пана Міхеіла Саакашвілі було притягнуто до адміністративної відповідальності й стосовно нього був суд, за рішенням якого він виплатив 3 400 гривень штрафу.

І тому нелегальна міграція у сьогоднішніх реаліях є таким елементом, з яким важко боротися. За 2017-й рік, так само як ми повернули Саакашвілі у різні країни було повернуто 863 особи. Уже нинішнього року Міхеіл Саакашвілі був 93-ою особою, повернутою державі, з якої він прибув.

– Скажіть, будь ласка, чи плануєте Ви піднімати питання щодо більш жорсткішого покарання за такі злочини?

– Проекти законів і наші листи, направлені на адресу відповідних комітетів Верховної Ради, з проханням розглянути проекти законодавчих актів з пропозицією повернення криміналізації статей, що стосуються незаконного перетинання кордону, контрабанди та економічного блоку. Ці документи чекають рішення. Крім того, ми направили ще одну законодавчу ініціативу, яка підвищує існуючі штрафи як мінімум удвічі. Підготовлений документ пройшов перше читання і лежить з 2016 року без руху. Маємо надію, що нас почують.

– Переходимо до питань безвізу. Наскільки збільшився потік людей, які подорожують до країн Євросоюзу.

– Це невелика цифра. Всього на 17 відсот­ків. Була своєрідна напруга в перші місяці дії безвізу, коли люди отримували паспорти. Зараз, якщо брати перший місяць нового року, спостерігається зменшення подорожуючих у порівнянні з періодом, коли не було безвізу. Люди менше стали їздити за кордон.

– А скільки українців не пропустили за кордон? Які причини?

– Якщо брати статистику по не пропуску, то це всього 0,2 відсотка від загальної кількості людей, пропущених за кордон за рік. У загальній сумі це дуже небагато. Можна додати, що основна причина непропуску – це непідтвердження мети, відсутність фінансового забезпечення і порушення термінів перебування. Стосовно наших громадян хочу сказати: Євросоюз не ставить їх в якусь окрему чергу, вони мають рівні умови з іншими громадянами.

– Ми знаємо, що з 1 січня запрацював біометричний контроль. З того часу вже минуло більше місяця. Як Вам вдалося вирішити безліч організаційних питань?

– Державна прикордонна служба в цьому випадку є чемпіоном. Якщо взяти європейску практику, то терміни впровадження біометричного контролю на кордоні коливаються від 3 до 5 років. А ми це зробили за три місяці. Сканери виробництва США, програмне забезпечення – французьке, і наша система працює чітко, без збоїв.

Систему біометричного контролю встановлено у 157 пунктах пропуску. Практично перекрито всю ділянку державного кордону. І якщо брати результати цієї роботи, то пропущено на в’їзд 84 тисячі іноземців. Необхідно підкреслити, що з цієї кількості – 63 тисячі громадяни Російської Федерації. Люди з розумінням ставляться до того, щоб покласти свої пальці на сканер і пройти біометричну систему.

– За хабар у вас звільняють?

– Так, ми не тільки звільняємо, а й направляємо матеріали у військову прокуратуру. Якщо доводиться вина, то особа притягається до кримінальної відповідальності.

– Чи планується ввести он-лайн черги, щоб, можливо, скоротити час очікування на кордоні?

– Тут повинен бути більш комплексний підхід. Це спільне завдання не лише прикордонного відомства, а й Державної фіскальної служби. Подібний досвід накопичений. Наприклад, країни Балтії – Латвія, Литва та Естонія.

– Петре Олександровичу, які реформи плануються на 2018-й рік, які нововведення, і на що командування прикордонного відомства звертатиме більше уваги нинішнього року?

– На 2018-й рік у нас збільшено бюджет на 25 відсотків. Сьогодні – це понад 9 мільярдів гривень. Ми сподіваємося, що зможемо збільшити кількість підрозділів безпосередньо на державному кордоні. Це підвищення щільності охорони держрубежу. Тобто на кожні 20 кілометрів, за європейським стандартом, поставити менші підрозділи, але вони повинні бути ефективнішими.

Сьогодні відділ прикордонної служби, так би мовити, обслуговує від 80 до 120 кілометрів державної межі. Це чимала протяжність. Якщо менші підрозділи знаходитимуться безпосередньо на кордоні, то ми підвищимо щільність, будемо більш ефективно охороняти державний кордон. Загалом Служба активно нарощуватиме власний потенціал. Це по-перше.

По-друге, враховуючи, що ми протидіємо російській агресії, – це нарощення наших бойових підрозділів. Тому будемо створювати додаткові бойові комендатури швидкого реагування.

1 лютого повноцінно почало діяти окреме Донецько-Луганське регіональне управління. Також створено Лисичанський прикордонний загін. Загалом по лінії розмежування на Сході служать 4 800 прикордонників. Згідно з указом Президента їм встановлено заохочення – 10 тисяч гривень тим, хто перебуває безпосередньо на лінії зіткнення і 4,5 тисячі гривень військовослужбовцям, які проходять там службу, але не знаходяться безпосередньо на передньому краї.

– Юрій Шевченко з Фейсбуку запитує: «Когда граждан России перестанут пускать в Украину? Когда у граждан России под видеозапись будут спрашивать чей Крым?»

– Крим – наш. Я думаю, що перемога буде за нами. Ми повернемо кордони на Сході країни під наш контроль і обов’язково вирішимо питання з поверненням окупованих територій.   

Популярні розділи та сервіси