Ви можете підписатись на поштову розсилку новин або іншої цікавої та корисної інформації
Захисний код*:
відписатись
19.09.2017
a
a
a
Розвиток системи аналізу ризиків в Держприкордонслужбі

У тісній співпраці з іноземними партнерами – Прикордонною вартою Польщі, МОМ, Державним Департаментом США, ОБСЕ, Місією ЄК та ін. в Державній прикордонній службі в цілому успішно реалізовано відомчу програму запровадження системи аналізу ризиків у 2006 – 2009 р.р.

Ця робота розпочалась 3 травня 2006 року, коли за ініціативою Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні проведено переговори представників Посольства США в Україні, Міжнародної організації з міграції, Адміністрації Держприкордонслужби України та Головної комендатури Прикордонної варти Республіки Польща, результатом яких стали досягнуті домовленості про запровадження спільного проекту щодо надання допомоги Державній прикордонній службі України з опрацювання підходів до запровадження системи управління ризиками.

Організаційні та практичні заходи в рамках спільного проекту проведено у п’ять етапів (вивчено польський досвід запровадження аналізу ризиків та кримінального аналізу; ознайомлено польських експертів з системою збору та обробки інформації в Держприкордонслужби України та системою підготовки в Національній академії).

Кінцевим результатом стали опрацьовані концептуальні підходи до запровадження системи управління ризиками та кримінального аналізу, які презентовано 26 жовтня 2006 р. в Адміністрації Держприкордонслужби України (за участю представників Секретаріату Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, РНБО України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, послів США, Республіки Польща, глави  представництва Міжнародної організації з міграції в Україні та представників ще понад 30 дипломатичних установ, та представництв міжнародних організацій та ЗМІ).

В листопаді-грудні 2006 р. розроблено проект Програми із запровадження системи управління ризиками у Державній прикордонній службі України, до роботи над яким було залучено групу експертів Прикордонної варти Республіки Польща.

Програму 21 лютого 2007 р. затверджено наказом Адміністрації Держприкордонслужби України. Вона визначає головну та детальні цілі, етапи (2007-2009 р.р.) та практичні заходи із запровадження системи управління ризиками у Державній прикордонній службі України.

В ході її реалізації здійснено:

 1. правове регулювання інформаційних відносин по вертикалі та горизонталі управління, в рамках якого 29 грудня 2009 року затверджено інструкцію з аналізу ризиків у Державній прикордонній службі;
 2. удосконалення інформаційного обміну з прикордонними службами суміжних країн та ФРОНТЕКС;
 3. автоматизацію процесів збирання та оброблення інформації;
 4. організацію підготовки персоналу інформаційно-аналітичних підрозділів;
 5. реформування структури аналітичних підрозділів по всій вертикалі управління. Створена структура на сьогодні є достатньою, разом з цим, залишається проблематичним питання якісного комплектування цих посад на рівні відділів прикордонної служби;
 6. технічне і програмне переоснащення аналітичних підрозділів.

Ключовим у досягненні цілей зазначеної програми стали проекти міжнародної технічної допомоги з МОМ та ОБСЄ.

В рамках яких:

 • оснащено сучасною комп’ютерною технікою, відповідним програмним забезпеченням і допоміжним обладнанням підрозділи аналізу ризиків;
 • створено навчальний клас з аналізу ризиків на базі Національної Академії;
 • проведено низку навчальних візитів, семінарів, тренінгів із залученням європейських експертів;
 • розроблено ряд навчальних посібників з аналізу ризиків.

На сьогодні запроваджено і функціонують основні елементи системи аналізу ризиків, яка відповідає як концепції розвитку ДПСУ, так і європейським стандартам.

 • Стратегіяї розвитку Державної прикордонної служби України на період до 2020 року, схваленої Указом Президента України від 28.10.15 № 1149;
 • положенням Шенгенського кодексу, затвердженого розпорядженням Європарламенту і Ради ЄС від 15.03.06 № 562;
 • та Спільної інтегрованої моделі аналізу ризиків CIRAM, рекомендованій до запровадження у FRONTEX і країнах ЄС.

В рамках нормативно-правового врегулювання діяльності аналітичних підрозділів наказами Голови Державної прикордонної служби України, якими визначено:

 • завдання на близьку, середню та далеку перспективу;
 • порядок збирання, систематизації та оцінки інформації;
 • механізм її руху по вертикалі та горизонталі управління;
 • порядок обміну інформацією як на національному, так і міжнародному рівнях;
 • повноваження керівного складу та аналітичних підрозділів;
 • затверджено:
 • програму спеціалізованих курсів підготовки аналітиків;

врегульовано:

 • всі правила і процедури у сфері аналізу ризиків та профілювання ризиків, що дозволило здійснити ряд кроків щодо переходу від аналізу ризиків до управління ризиками.

Завершено тривалий переговорний процес з укладання нових протоколів про обмін інформацією з прикордонними службами суміжних держав та Фронтекс.

Довідково:

Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Головним Комендантом Прикордонної варти Республіки Польща про обмін статистичною та аналітичною інформацією. Дата підписання:16.06.2009.

Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України і Міністерством внутрішніх справ Словацької Республіки про обмін інформацією. Дата підписання: 15.04.2010.

Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Головним управлінням поліції Угорської Республіки про обмін інформацією. Дата підписання: 25.05.2010.

Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та
Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції Міністерства внутрішніх
справ Румунії про порядок обміну статистичною та аналітичною інформацією
про обстановку на державних кордонах України і Румунії.
Дата підписання: 07.06.2016.

Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України і Департаментом Прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова про обмін статистичною та аналітичною інформацією. Дата підписання: 20.11.2014.

Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України і Державним прикордонним комітетом Республіки Білорусь про порядок обміну інформацією про обстановку на державних кордонах України і Республіки Білорусь. Дата підписання: 18.06.2013.

План розвитку співробітництва між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Європейською Агенцією з питань управління оперативним співробітництвом на зовнішніх кордонах країн-членів ЄC (ФРОНТЕКС) на 2010 – 2012 роки від 26.05.2010 року.

Запроваджено нові форми співпраці з прикордонними відомствами суміжних країн: спільний аналіз ризиків у сфері безпеки державного кордону, обмін інформацією про виявлені підроблені документи та нові виявлені способи протиправної діяльності, а також обмін профілями ризиків щодо протиправної діяльності на державному кордоні.

Слід відмітити, що минулого року вперше проведено спільну тристоронню оцінку загроз на державних кордонах України, Республіки Польща та Республіки Білорусь, а також започатковано спільну українсько-німецьку оцінку ситуації.

Окрім того з 2014 року обмін статистичною інформацією здійснюється за уніфікованими формами, що використовуються Агенцією FRONTEX.

Відповідно до Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України, затвердженого Указом Президента України від 22.04.2011 № 494, Концепції інтегрованого управління кордонами та Плану заходів щодо її реалізації, спільно з відповідними суб’єктами інтегрованого управління кордонами утворено та забезпечено функціонування трьох віртуальних аналітичних центрів з питань:

обміну даними між суб'єктами інтегрованого управління кордонами;

протидії незаконному переміщенню наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, зброї, боєприпасів та вибухових речовин через державний кордон України;

протидії нелегальній міграції.

Разом з тим, сучасний стан системи аналізу ризиків у Державній прикордонній службі України обумовлює потребу її розвитку та вдосконалення шляхом прийняття і виконання відповідної Програми.

На сьогодні реалізується третя Програма розвитку системи аналізу ризиків у Державній прикордонній службі України на період до 2020 року (наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.12.2016 р. № 205), основними завданнями якої є:

приведення її до положень спільної інтегрованої моделі аналізу ризиків CIRAM 2.0,

автоматизація механізмів обробки інформації та профілювання ризиків;

удосконалення системи підготовки аналітиків.

Важливий внесок у розвиток інформаційної взаємодії здійснює співпраця з Агенцією FRONTEX, місіями ЕUAM, EUBAM, МОМ та ОБСЄ, зокрема:

 • участь аналітиків Держприкордонслужби в опрацюванні Європейською агенцією FRONTEX «Щорічного аналізу ризиків на східних кордонах ЄС-2016» (EB ARA);
 • здійснення за підтримки Місії EUBAM (Місія Європейського Союзу з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова) спільної оцінки щодо нелегальної міграції і торгівлі людьми на українсько-молдовському кордоні;
 • тісна співпраця з представництвом Міжнародної організації з міграції в питаннях протидії торгівлі людьми, а також наданні допомоги в запровадженні системи аналізу ризиків Національної поліції України.

Окремо слід відзначити вклад ОБСЄ (реалізація проекту МТД) та  Консультативної місії EUAM (участь в опрацюванні Програми розвитку САР) у розвиток системи аналізу ризиків Держприкордонслужби.

Розвиток інформаційної взаємодії спрямований перш за все на спільну оцінку обстановки, отримання випереджувальної інформації та формування спільних пропозицій щодо мінімізації загроз прикордонній безпеці.