Прикордонне співробітництво

Регіональне співробітництво із суміжними країнами

       Республіка Польща

Співробітництво між прикордонними відомствами України та Республіки Польща здійснюється на підставі:

Договору між Україною і Республікою Польща про добросусідство, дружні відносини і співробітництво (18.05.1992).

Договору про правовий режим українсько-польського кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань (12.01.1993), відповідно до якого:

створено і діє апарат Прикордонних Уповноважених України та Польщі;

щороку проводяться Конференції Головних Прикордонних Уповноважених, під час яких розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб і транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

Остання Конференція керівників прикордонних відомств України та Республіки Польща відбулась 30 жовтня 2019 року у м. Варшава, Республіка Польща, під час якої: 

обговорено актуальні загрози на спільному кордоні, протидію контрабандній діяльності та незаконному переміщенню автомобілів;

позитивно оцінено стан виконання домовленостей щодо спільного патрулювання, взаємодії оперативних органів, обміну статистичною та аналітичною інформацією, практики спільного аналізу ризиків і загроз, що дає можливість оцінювати та прогнозувати розвиток обстановки.

За результатами зустрічі підписано:

Протокол зустрічі керівників прикордонних відомств України і Республіки Польща;

План розвитку співробітництва між Державною прикордонною службою України і  Прикордонною вартою Республіки Польща на 2020 – 2021 роки, який передбачає такі заходи, як:

Обмін досвідом у сфері охорони кордону, удосконалення спільного контролю/патрулювання.

Взаємодія оперативно-розшукових підрозділів.

Взаємодія підрозділів внутрішньої та власної безпеки у сфері протидії корупційним проявам;

Обмін інформацією про обстановку на спільному кордоні, проведення спільного аналізу ризиків;

Зустріч експертів аналітичних підрозділів у тристоронньому форматі Україна – Польща – Білорусь;

Вивчення польської мови курсантами НАДПСУ.

У рамках двостороннього співробітництва з Прикордонною вартою Республіки Польща:

запроваджено спільний контроль у ППр на території Польщі «Устилуг-Зосин», «Смільниця-Кросценко», «Грушів-Будомєж» і «Угринів-Долгобичув» для автомобільного та «Хирів-Кросценко» для залізничного сполучення (Угода від 25.06.2001),

функціонують консультаційні пункти у пунктах пропуску «Краківець – Корчова» і «Дорохуськ – Ягодин» (22.09.2004);

запроваджено спільне патрулювання кордону (07.12.2010, зі змінами від 25.09.2014);

здійснюється співробітництво з протидії корупції та підготовки персоналу;

здійснюється обмін статистичною та аналітичною інформацією (16.06.2009).

 

       Угорщина

 

Співробітництво у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору між Україною і Угорською Республікою про режим українсько-угорського державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 19.05.1995. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Угорщини.

Для оперативного вирішення питань, що виникають на спільному кордоні, та підтримання тісної взаємодії у 2018 році призначено офіцера зв’язку прикордонної служби – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Угорщині.

Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених України і Угорщини, де розглядаються питання удосконалення взаємодії щодо забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб. В ході останньої такої зустрічі, яка відбулася 26 вересня в м. Будапешт (Угорщина) Голова Держприкордонслужби України генерал-полковник Петро Цигикал та заступник начальника поліції, головний директор охорони правопорядку Угорщини генерал-майора Жолта Халмоші констатували, що обстановка на спільному кордоні залишається динамічною та контрольованою.

Основними загрозами на українсько-угорському державному кордоні є:

спроби налагодження каналів незаконної міграції вихідців з африканських країн та країн Близького Сходу;

спроби незаконного переміщення тютюнових виробів з України до Угорщини як на «зеленій» ділянці державного кордону, так і в пунктах пропуску.

Крім цього представники обох країн підкреслили, що взаємодія оперативних органів з питань протидії незаконному переправленню осіб через державний кордон та іншої транскордонної злочинності, здійснюється на належному рівні і наголосили на важливість продовження тісної співпраці в цій сфері.

Актуальним питанням на спільному кордоні залишається протидія діяльності організованих злочинних угруповань, які використовують БПЛА чи МЛА для переміщення сигарет та іншої протиправної діяльності.

Окрім цього головні прикордонні уповноважені обговорили питання функціонування пунктів пропуску на спільному державному кордоні та відмітили, що прикордонний рух осіб і транспортних засобів в цілому здійснювався ритмічно.

Керівники прикордонних відомств відмітили результативність функціонування Спільного контактного пункту «Захонь» та підкреслили його вагому роль в оперативному обміні інформацією.

 

 

 

       Cловацька Республіка

 

Взаємодія у прикордонній сфері здійснюється відповідно до Договору про режим українсько-словацького державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань від 14.10.93. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України та Словацької Республіки.

Остання зустріч Голови Державної прикордонної служби України полковника Сергія Дейнеко та Директора Бюро Прикордонної поліції та поліції у справах іноземців Президії поліцейського корпусу Словацької Республіки полковника Ладіслава Чемі відбулася 26 вересня 2019 року в м. Київ, в ході якої:

констатовано, що основними загрозами на спільному державному кордоні й надалі залишаються організована нелегальна міграція та контрабанда товарів, особливо тютюнових виробів, як на «зеленій» ділянці державного кордону, так і в пунктах пропуску. Особливої уваги потребує проблематика використання порушниками малих літальних апаратів та літаків в протиправній діяльності;

підкреслено необхідність продовження активної співпраці щодо запобігання та протидії цьому негативному явищу шляхом активної співпраці оперативних підрозділів у боротьбі із незаконним переправленням осіб, торгівлею людьми, викритті та протидії іншим видам транскордонної злочинної діяльності;

відмічено, що несення служби спільними патрулями на українсько-словацькому державному кордоні є ефективним інструментом запобігання нелегальній міграції та дієво допомагає в протидії транскордонній злочинній діяльності;

домовились і надалі проводити спільні стажування персоналу для несення служби в спільних нарядах на українсько-словацькому державному кордоні;

позитивно оцінено співпрацю у сфері підготовки та перепідготовки персоналу. Словацька Сторона поінформувала про проведення стажування з вивчення словацької мови для курсантів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького на базі Середньої школи підготовки Поліцейського корпусу в м. Кошице (Словацька Республіка) в грудні 2019 року. Крім того, обговорено питання щодо проведення стажування (навчання) офіцерів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького на базі Собранецького управління прикордонної поліції та поліції у справах іноземців з вивчення стану інженерно-технічного облаштування українсько-словацького кордону.

По завершенню заходу керівники прикордонних відомств України та Словацької Республіки підписали Протокол зустрічі та Додаток до Плану розвитку співпраці між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Бюро Прикордонної поліції та поліції у справах іноземців Президії поліцейського корпусу на 2019 – 2020 роки.

 

  

 

       Румунія

 

Співробітництво між Державною прикордонною службою України та Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції Румунії здійснюється відповідно до Договору між Україною та Румунією про режим українсько-румунського державного кордону від 17 червня 2003 року. На підставі цього Договору створено та працює апарат Прикордонних уповноважених України і Румунії.

 

Для підтримання належної взаємодії та швидкого реагування на питання, що виникають на спільному кордоні, у листопаді 2018 року призначено офіцера зв’язку прикордонної служби – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Румунії.

 

Щороку відбуваються зустрічі Головних Прикордонних Уповноважених, на яких розглядаються питання удосконалення взаємодії для забезпечення безпеки спільного кордону, пропуску осіб та транспортних засобів, розвитку співробітництва прикордонних служб.

 

Під час зустрічі, яка відбулася в період з 3 по 5 грудня 2018 року в
м. Бухарест (Румунія): 

 

Українська Сторона повідомила про посилення режиму охорони та оборони державного кордону, зокрема – концентрацію сил та засобів на ділянці українсько-російського державного кордону та в акваторіях Азовського та Чорного морів;

Румунська Сторона висловила позицію, щодо невизнання анексії Російською Федерацією Кримського півострова та підтримку територіальної цілісності і суверенітету України, а також запевнила в подальшій підтримці і висловила готовність посилити охорону спільного кордону, оперативну взаємодію та проводити скоординовані дії, направлені перш за все на безпеку судноплавства  в акваторії Чорного моря;

Сторони домовились підтримувати взаємодію в форматі Форуму Чорноморського прикордонного співробітництва.

 

В ході зустрічі підписано:

Протокол 10-го засідання Головних Прикордонних Уповноважених України і Румунії та План розвитку співробітництва прикордонних відомств України і Румунії на 2019 рік.

Проведення нступної зустрічі планується на другу половину 2020 року.

 

 

       Турецька Республіка

 

Взаємодія у прикордонній сфері здійснюється відповідно до  Угоди між Урядом України і Урядом Турецької Республіки про співробітництво їхніх компетентних органів, відповідальних за свої морські простори у Чорному морі від 12 лютого 1998 року.

Остання зустріч керівників Державної прикордонної служби України та Турецької Берегової охорони відбулась 27 червня 2019 року у м. Стамбул, в ході якої:

проаналізовано поточну обстановку, стан боротьби з протиправною діяльністю в Чорноморському басейні, стан взаємодії Морської охорони Державної прикордонної служби України і Турецької Берегової Охорони;

визначено, що одним із основних пріоритетів співробітництва є спільна боротьба з транскордонними злочинними угрупуваннями, протидія торгівлі людьми та нелегальній міграції;

домовились  скоординовано нести службу в своїх морських просторах у Чорному морі, проводити пошуково-рятувальні навчання, відновити двосторонні дружні візити кораблів та продовжувати розвивати співробітництво між відомствами;

окреслили заходи двостороннього співробітництва на 2020 рік.

За результатами зустрічі підписано Узгоджений протокол зустрічі двостороннього співробітництва між Державною прикордонною службою України та Турецькою Береговою Охороною. 

 

 

                    РЕСПУБЛІКА МОЛДОВА

 

Співробітництво між Державною прикордонною службою України та Генеральним інспекторатом Прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова здійснюється відповідно до Договору між Урядом України і Урядом Республіки Молдова про співробітництво з прикордонних питань від 4 листопада 1994 року, а також Договір між Україною і Республікою Молдова про державний кордон від 18 листопада 2001 року.

Для підтримання належної взаємодії та швидкого реагування на питання, що виникають на спільному кордоні, призначено офіцера зв’язку прикордонної служби – першого секретаря з прикордонних питань Посольства України в Республіці Молдова.

З метою підтримання належного рівня взаємодії на рівні прикордонних відомств України та Молдови, а також забезпечення безпеки в регіоні, щороку проводяться робочі зустрічі керівників прикордонних відомств України та Республіки Молдова, а також їх заступників.

Під час зустрічей керівників уточняються (вирішуються) питання охорони українсько-молдовського державного кордону, пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів, а також питання протидії кримінальним правопорушенням на державному кордоні.

Під час зустрічі, яка відбулася 27 листопада 2019 року в м. Кишинеу (Республіка Молдова) Сторони оцінили рівень взаємодії з питань забезпечення охорони українсько-молдовського державного кордону, а також поточного стану виконання двосторонніх домовленостей, зокрема:

обговорили і домовились розвивати питання взаємодії оперативних підрозділів, включаючи обмін досвідом при підготовці персоналу;

розвиток спільного контролю в пунктах пропуску через українсько-молдовський державний кордон;

обмін досвідом в сфері діяльності навчальних закладів прикордонних відомств України та Республіки Молдова.

Молдовська Сторона підтвердила свою готовність до підписання раніше погоджених проєктів міжвідомчих протоколів про організацію спільного контролю в тих пунктах пропуску, в яких він вже реалізується («Мамалига – Кріва», «Кельменці – Ларга», на території обох держав; «Росошани – Брічень», «Рені – Джурджулешти», «Кучурган – Первомайськ», на території України; «Маяки – Удобне – Паланка», на території Республіки Молдова), а також в інших пунктах пропуска («Кучурган – Новосавицьке», «Платонове – Гоянул-Ноу»), на території України.

Сторони обговорили перспективи початку здійснення спільного контролю в повному обсязі в спільних пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення «Кучурган – Первомайськ» та «Рені – Джурджулешти», на території України.

Молдовська Сторона проінформувала про погодження проєкту Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про пункти пропуску через українсько-молдовський державний кордон і спрощений пропуск громадян, які проживають в прикордонних районах, яке було отримано дипломатичними каналами від компетентних органів України. Сторони звернули увагу на необхідність уточнення статусу пунктів пропуску на українсько-молдовському державному кордоні.

Було позитивно оцінено початок роботи спільного контактного пункту «Паланка» в спільному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Маяки – Удобне – Паланка» на території Республіки Молдова.

В ході зустрічі підписано:

Протокол зустрічі керівників прикордонних відомств України та Республіки Молдова, а також План розвитку співробітництва між прикордонними відомствами України і Молдови на 2020-2021 роки.

Популярні розділи та сервіси