Публічний звіт Державної прикордонної служби України у 2021 році

НАЗАД
22 лютого 2022 12:03

У 2021 році Державна прикордонна служба України забезпечила належний контроль обстановки, виконала визначені завдання з розбудови державного кордону та продовжувала розвиток відомства.

Загалом обстановка характеризувалася загостренням безпекової ситуації на кордоні України, зокрема прикордонники реагували на:

нарощення військової присутності РФ та мілітаризацію ТОТ АР Крим;

створення керівництвом Республіки Білорусь штучної міграційної кризи;

періодичне ускладнення епідеміологічної ситуації на фоні розповсюдження нових штамів COVID-19;

діяльність організованої транскордонної злочинності.

Упродовж минулого року прикордонники припинили 1,7 тис. кримінальних та 53,7 тис. адміністративних правопорушень. Назагал накладено штрафів за адмінправопорушення на 94,3 млн грн.

Також співробітники Держприкордонслужби затримали близько 15,3 нелегальних мігрантів, з них – 1,5 тис. осіб за незаконне перетинання кордону. Відмовлено в пропуску більш як 10 тис. іноземцям та попереджено вивезення за кордон 36 жертв торгівлі людьми.

Крім того, у 2021 року виявлено та вилучено 630 од. зброї, 30,4 тис. боєприпасів та 36 кг вибухових речовин. Вилучено 700 кг наркотичних засобів та товарів на суму 690 млн грн.

Щодо впровадження інтегрованого управління кордонами – Держприкордонслужбою приведено Стратегію інтегрованого управління кордонами у відповідність до Стратегії національної безпеки України. Триває робота з розроблення наступного Плану заходів її реалізації до 2025 року.

Урядом схвалено Концепцію та Державну цільову правоохоронну програму облаштування державного кордону.

Підписано угоду зі Сполученими Штатами Америки, якою закладено фундамент створення в Україні системи попередньої оцінки інформації про пасажирів.

Значні зрушення в ІТ-сфері – в Службі запроваджено електронний документообіг та сучасні автоматизовані системи прикордонного контролю з елементами штучного інтелекту.

Спільно з Закарпатською обласною адміністрацією реалізується пілотний проєкт «Електронної черги» в пунктах пропуску «Ужгород» та «Чоп».

Службою забезпечено виконання завдань щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції. Зокрема, проконтрольовано встановлення додатка «Вдома» у 3,6 млн осіб. До Нацполіції  та підрозділів МОЗ передавалася інформація щодо осіб, які підлягали обсервації.

У пунктах пропуску впроваджено перевірку документів, які підтверджують вакцинацію від COVID-19, за допомогою програмного забезпечення «SafeBorder».

В цілому, забезпечено ритмічність пропускних операцій, так в установленому порядку через державний кордон пропущено 39 млн осіб та 8,1 млн одиниць транспортних засобів.

Окремо в роботі прикордонного контролю відзначалося:

запровадження обмежень щодо пропуску транспортних засобів, з номерними знаками так званої «Придністровської Молдовської Республіки»;

здійснення прикордонного оформлення евакуаційних авіарейсів з Афганістану.

Підрозділи прикордонного відомства продовжували гідно виконувати завдання в районі проведення операції Об’єднаних сил та забезпечувати охорону адмінмежі з ТОТ АР Крим.

Також прикордонники забезпечили виконання завдань щодо впровадження функцій контролю за переміщенням товарів у КПВВ на лінії розмежування в районі проведення ООС та на адмінмежі з ТОТ АР Крим.

Організовано безпрецедентний комплекс заходів посилення українсько-білоруської ділянки кордону, зокрема:

створено вертикаль Міжвідомчих координаційних штабів;

організовано спільну спеціальну прикордонну операцію «Полісся»;

проведено об’єднану підготовку резервів складових сектору безпеки і оборони.

Для реагування на військові загрози нарощуються спроможності бойових резервів.

На законодавчому рівні врегульовано порядок застосування Держприкордонслужбою заходів примусу, бойової техніки та озброєння.

Відомство системно працює над підвищенням боєздатності та оперативних спроможностей органів та підрозділів охорони кордону. Так, для покращення технічної оснащеності:

у рамках угоди з Урядом Франції отримано 7 сучасних вертольотів Airbus Helicopter Н125 (з 24 запланованих);

придбано 25 безпілотних комплексів (65 БпЛА) та 3 отримано від партнерів (3 БпЛА). У Головному центрі підготовки особового складу створено перший в Україні Центр підготовки операторів безпілотних авіаційних систем;

триває робота з партнерами з США та Франції щодо отримання 31 катера для Морської охорони;

у рамках створення загальнодержавної системи висвітлення надводної обстановки облаштовано 8 постів технічного спостереження в акваторії Азовського і Чорного морів, на які встановлено сучасні РЛС.

За підтримки Міністра внутрішніх справ на державному рівні ініційовано питання розбудови державного кордону.

У Головному центрі підготовки персоналу ДПСУ запущено виробництво колюче-ріжучої стрічки «Єгоза» власними силами.

На високому рівні триває співпраця з правоохоронними відомствами суміжних держав, міжнародними інституціями (FRONTEX, EUBAM, EUAM, ОSSE).

Реалізується річна національна програма «Україна – НАТО».

У рамках 30-ти міжнародних проєктів залучено технічної допомоги на 375 млн грн.

Одним із головних завдань Служби також є забезпечення належних умов служби та гідний рівень соціальних гарантій особового складу та членів їх сімей.

Проведено значну роботу для підвищення мотивації проходження служби у відомстві, зокрема реалізується система стимулювання шляхом преміювання за позитивні дії. За найбільш вагомі, професійні дії майже 6 тисяч прикордонників були заохочені відомчими відзнаками, водночас 1,3 тис. прикордонників отримали грошові премії, з них 138 за найбільш значущі результати служби.

У рамках проєкту «Нове обличчя керівного складу» у 2021 році проведено три відбори кандидатів для подальшого призначення на посади начальників органів охорони державного кордону, перших заступників начальників органів – начальників штабів та начальників головних оперативно-розшукових відділів. Всього у заходах відбору взяли участь 46 військовослужбовців. За результатами відбору сформовано кадровий резерв для призначення на вказані посади, до якого зараховано 30 офіцерів, 10 з яких призначено на відповідні керівні посади. Крім того, на керівні посади призначено 10 офіцерів, зарахованих до кадрового резерву за результатами попередніх відборів, у тому числі 4 – на посади заступників начальників органів з персоналу.

Також служба продовжує формувати нову кадрову ідеологію шляхом впровадження конкурентоспроможних та прозорих стандартів відбору персоналу, у тому числі керівників середнього та найвищого рівня. Проєкт «Нове обличчя кордону» став візитівкою прикордонного Відомства та набув поширення в інших правоохоронних органах.

Для підвищення якості управління, визначення чіткої ієрархії прийняття рішень і відповідальності за їх результати, розширено повноваження керівників органів Держприкордонслужби щодо роботи з кадрами шляхом внесення змін до Положення про проходження громадянами України військової служби в ДПСУ.

27.09.2021 Президентом України підписано Указ за № 484 «Про внесення змін до Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України» (набрав чинності 29.09.2021).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України впорядковано норми речового забезпечення військовослужбовців.

У грудні 106 сімей прикордонників отримали можливість придбати власне житло за надану грошову компенсацію. Загалом для цього виділено 142 мільйони гривень.

У складних епідеміологічних умовах не допущено масового захворювання персоналу.

У рамках відомчої Антикорупційної програми триває системна боротьба з корупцією. Зберігається позитивна динаміка рівня доброчесності персоналу.

З початку року в підрозділах охорони кордону зафіксовано 1171 відмову прикордонників від неправомірної вигоди (2020 рік – 568) на понад 1,6 млн грн.

Загалом, зусилля Держприкордонслужби зосереджувалися на закріпленні сталої мотивації персоналу щодо свідомої доброчесної поведінки, несприйняття корупції в усіх її проявах, подальшого напрацювання та впровадження інституціональних антикорупційних механізмів у діяльності посадових осіб усіх рівнів.

Завдяки комплексу всіх проведених заходів рівень довіри суспільства до прикордонників (за результатами досліджень Центру Разумкова) залишається найвищим серед правоохоронних органів та становить 55%.

Пріоритетами прикордонного відомства є виконання основних напрямів діяльності та подальшого розвитку Державної прикордонної служби України у 2022 році, які затверджено Міністром внутрішніх справ.    

Окрім цього, пріоритетом залишається питання забезпечення належного рівня соціальної захищеності персоналу та формування колективів однодумців у всіх без винятку органах та підрозділах відомства, від солдата до керівника вищого рівня.

Держприкордонслужба продовжує планово розвиватись та нарощувати свої спроможності до дій, у тому числі за умови ускладнення обстановки.

Популярні розділи та сервіси