Прикордонний літопис: на зламі історії

НАЗАД
15 липня 2016 11:06

– Це видання особливе насамперед тому, що висвітлений у ньому період охоплює два найтрагічніші і найважчі роки в історії Служби – 2014 і 2015. І говорити про це лише сухою мовою статистики було б не правильним вже з поваги до людей, які творили цю історію. З іншого боку, ми ставили за мету не лише продемонструвати суспільству нашу відкритість та показати здобутки, а й створити своєрідний літопис діяльності прикордонного відомства у цей особливий для держави час.

«Стратегічний бюлетень прикордонної безпеки України. Біла книга – 2015». Таку назву має видання, яке нещодавно побачило світ завдяки восьмимісячній праці групи фахівців відомства. Власне, це вже восьма за ліком книга подібного формату, яку презентує Служба на виконання Закону України «Про демократичний цивільний контроль» над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави». Головна мета видання – інформування громадськості про діяльність «зелених кашкетів». Однак цьогорічний випуск має свої особливості та суттєво відрізняється від попередніх. У чому відмінності  та як проходила робота над його створенням, ми попросили розповісти керівника авторського колективу директора Департаменту аналізу та оцінки інформації Адміністрації Держприкордонслужби полковника Леоніда БАРАНА.

 

 

– Коли у жовтні минулого року ми розпочали роботу над створенням книги, то одразу ж зрозуміли, що необхідно виходити за рамки стандартного формату, – зазначає Леонід Михайлович. – Це видання особливе насамперед тому, що висвітлений у ньому період охоплює два найтрагічніші і найважчі роки в історії Служби – 2014 і 2015. І говорити про це лише сухою мовою статистики було б не правильним вже з поваги до людей, які творили цю історію. З іншого боку, ми ставили за мету не лише продемонструвати суспільству нашу відкритість та показати здобутки, а й створити своєрідний літопис діяльності прикордонного відомства у цей особливий для держави час. Крім цього, було поставлено ще одне амбітне завдання: аби книга стала підручником для наших курсантів, важливим посібником для фахівців і джерелом інформації для громадян. При цьому вона мала повністю відповідати ідеології Білої книги. Вважаю, що цієї мети досягнуто.

Над Стратегічним бюлетенем  працювала робоча група Адміністрації Держприкордонслужби під керівництвом заступника начальника інформаційно-аналітичного управління Адміністрації полковника Сергія Косача. Ідейним натхненником і куратором збірника був нинішній директор Департаменту охорони державного кордону генерал-майор Анатолій Махнюк. Однак, підкреслює полковник Леонід Баран, до його створення долучилися практично усі управління центрального апарату відомства, представники інших підрозділів та експерти. Видання пройшло усі необхідні перевірки у якості відкритого джерела інформації.

Біла книга, вступне слово до якої підготував  Голова Державної прикордонної служби України генерал-полковник Віктор Назаренко, складається з п’яти розділів. Перший – присвячено головним здобуткам відомства у 2015 році. У ньому визначено основні напрями діяльності і подальшого розвитку Служби та висвітлено питання реалізації державної правової політики з охорони державного кордону, участі в антитерористичній операції на сході країни та посилення прикордонної безпеки. Окремі підрозділи також присвячено питанням підготовки фахівців, роботі з персоналом, ресурсному забезпеченню відомства та відкритості його діяльності для суспільства тощо.

– Основний акцент ми зробили на участі відомства в АТО, – наголошує директор департаменту, – адже це для Служби нове і надзвичайно складне завдання, яке потребувало серйозних змін у всіх сферах нашої діяльності. Тому ми намагалися надати якомога ширшу інформацію, аби громадськість знала про місію прикордонників на сході країни. До речі, для наочності у ньому використано близько 600 різноманітних документальних фотоілюстрацій, графіків та картографічних матеріалів.

У другому розділі розповідається про основні аспекти протидії злочинності на державному кордоні, зокрема, нелегальній міграції, тероризму, незаконному переміщенню зброї, боєприпасів, засобів терору та наркотичних речовин. Окремий наголос зроблено на питаннях запобігання економічній злочинності, використання контрабандистами малої авіації, а також переміщення через державний кордон бурштину.

Велику увагу у книзі приділено питанням реформування відомства. У розділі «Новації та перспективи» висвітлено концептуальні погляди щодо розвитку Державної прикордонної служби, особливості реалізації Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України, розробки стратегічних відомчих документів. Тут також можна отримати вичерпну інформацію щодо стану інженерно-технічного облаштування державного кордону і втілення в життя пілотного проекту «Нове обличчя кордону».

Принципово новим для нинішнього видання стратегічного бюлетеня став розділ «Кордон звитяги!».

– Цей розділ ми спеціально започаткували, аби віддати шану 665-ом співробітникам Державної прикордонної служби України, яких протягом 2014–2015 років удостоєно державних нагород  за мужність та самовідданість у захисті суверенітету нашої держави, зокрема й посмертно, – зазначив полковник Леонід Баран.

Ще однин новий і водночас трагічний розділ Білої книги «Життя Вітчизні віддали!» присвячено всім полеглим під час російської агресії прикордонникам. Тут розміщено інформацію та світлини  кожного з них. Це зроблено для того, аби про подвиг наших побратимів пам’ятали завжди.

Наразі вийшов друком перший наклад Стратегічного бюлетеня прикордонної безпеки України. Книга надійде насамперед у всі органи державної влади та відомчі структури.  Наразі обговорюється питання додаткового тиражу і випуск бюджетної версії у видавництві Академії Держприкордонслужби. Також планується видання збірника англійською мовою. Крім цього, основні розділи Білої книги буде розміщено на головному відомчому сайті, тож усі бажаючі зможуть ознайомитися з нею найближчим часом.

Популярні розділи та сервіси