Прикордонний кастинг

НАЗАД
10 жовтня 2018 16:56

Нестача персоналу – проблема, що стосується і українських прикордонників. Серед основних напрямів діяльності відомства на 2018 рік – підвищення іміджевої складової, збільшення чисельності набору. Заступник директора департаменту – начальник управління кадрового менеджменту Департаменту особового складу Адміністрації ДПСУ підполковник Павло Горбатюк розповів про особливості прикордонного рекрутингу.

Цього року прикордонне відомство знову повернулося до строкової служби. Чи відбулися зміни в системі комплектування?

– Два роки тому в нас були створені тимчасові навчальні пункти в загонах, у тому числі строковиків готували і в НАДПСУ. Цього року базову місячну підготовку проходитимуть 720 осіб в Кінологічному

центрі, 445 – у Головному центрі підготовки особового складу ДПСУ і 35 – в Ізмаїльському навчально-тренувальному загоні Морської охорони, після чого їх направлять в органи охорони кордону Південного, Західного і Північного регіональних управлінь. Призовна компанія вже розпочалася, залучаємо 1200 осіб. Хоча це вимушений захід, але однозначно розраховуємо на строковиків, бо вони є ресурсом поповнення контрактниками. До речі, з 3690 осіб минулого призову контракт підписали близько 600 строковиків.

На кордоні бракує людей, і одними строковиками не обійтися. Яку кількість нових кадрів, окрім цієї категорії, залучаєте на службу за контрактом?

– За місцем дислокації кожного регіонального управління створено сім центрів комплектування. Для них очільник відомства щороку затверджує план, де визначено показники, за якими вони здійснюють службову діяльність. Торік план було виконано на 95%. Цього року вирішили збільшити план комплектування вдвічі. За результатами першого кварталу, на службу прийнято майже вдвічі більше людей, аніж в аналогічний період минулого року, – близько 900 осіб.

А часто трапляється, що кандидати не проходять відбір на контрактну службу в ДПСУ?

– Таких випадків чимало, бо ми беремо не всіх. З початку року профвідбір не пройшли близько 250 осіб, внутрішню перевірку – 70 осіб, медогляд – 127 і отримали особисту відмову 152 людини. Тобто близько 600 особам відмовлено у прийомі на службу. Ці люди не задовольняють вимоги до проходження військової служби в ДПСУ відповіднодо законодавства. А вимоги у нас досить жорсткі, вони однозначно набагато вищі, ніж у Збройних Силах чи Нацгвардії.

Які етапи кастингу проходить

кандидат і куди може бути направлений?

– Це профвідбір, тестування у психолога, перевірка управлінням внутрішньої безпеки, медичний огляд. І ключовий момент – співбесіда. Співробітники центрів комплектування, які направляють кандидата, який успішно пройшов відбір, з оформленою особовою справою в той чи інший підрозділ, де він виявляє бажання служити. Керівництво ДПСУ чітко визначило територіальний принцип комплектування. Це з-поміж іншого вирішує і питання побутових умов – людині є де жити. До речі, чимало охочих служити в Донецько-Луганському РУ. Для них вагомими чинниками є і матеріальний зиск, і патріотичні погляди. На сході

України щороку відбувається ротація, але спостерігаємо таку тенденцію, що кількість людей, які хочуть залишитися служити там, зростає. Все більшим стає постійний склад, аніж змінний.

– Світ змінюється, стають інакшими підходи ейчарів. Чи берете на озброєння сторонній досвід у рекрутинговій роботі?

 – Постійно прагнемо бути в курсі подій. Готові до будь-яких нововведень, розглядаємо пропозиції, щоб якісно виконувати наше основне завдання – набір гідних кандидатів. Багато чого запозичуємо і намагаємося імплементувати в нашу відомчу систему підбору персоналу. Звернулися до міжнародних донорів, аби в майбутньому організувати для представників підрозділів комплектування сучасне навчання, тренінги, щоб у свою діяльність вони могли запровадити новітні конструктивні підходи. До речі, цього року особисто побував на тренінгу для держслужбовців – «Інноваційні технології HR». Там були представлені різні світові програми. Є цікаві моменти, але не все з того ми можемо для себе використовувати як державне відомство.

Завдяки допомозі Міжнародної організації з міграції 2014 року чотири рази відвідували Польщу, де вивчали систему комплектування Прикордонної варти. І дуже багато практичних речей взяли в них.

Поляки, які приїжджали до нас із візитом у відповідь, були приємно здивовані, що їхня адаптована до європейських стандартів система комплектування подібна до нашої. Фактично, ті ж етапи перевірки кандидата, ті ж внутрішні тестування. До речі, поляки використовують у роботі поліграф і на ньому відсіюють 70% кандидатів. Конкурс у них чималий – 15 осіб на місце. У нашому відомстві також застосовується такий вид перевірки, але лише щодо кандидатів для «Нового обличчя кордону». З часом, коли вийдемо на певний рівень укомплектованості кадрами, плануємо зробити його проходження обов’язковим для всіх кандидатів.

– А у нас є конкурс?

 – На «Нове обличчя кордону» так. За контрактом конкурсу немає, оскільки ми дещо програємо у мотиваційній сфері. Якщо брати грошове забезпечення військовиків з Прикордонної варти, то воно вище середнього рівня зарплат. Плинність кадрів у них незначна, конкурс дуже серйозний, впроваджуються цікаві технології.

В принципі, у нас гідна та стабільна винагорода для молодшого персоналу – від семи тисяч гривень. Відомство приділяє серйозну увагу саме питанням мотивації персоналу. Упродовж першого контракту без бажання військовослужбовця його не переводять в інше місце. Що стосується служби в зоні ООС, то туди направляють тільки за бажанням після додаткової підготовки. Поступово грошове забезпечення зростає, зараз впроваджено систему диференційованого нарахування. Для того, щоб люди прагнули професійно розвиватися і будувати кар’єру, керівництво запровадило спеціальні надбавки. Більше отримують ті, хто служить у відділах та відділеннях прикордонної служби, тобто безпосередньо на кордоні. Велика увага приділяється будівництву житла для військовослужбовців. Для тих, хто хоче побудувати кар’єру військового, мотиваційна складова досить сильна. Під час співбесіди звертаємо на це увагу.

Цього року з 1 березня набрала чинності постанова Кабміну про грошове забезпечення військовослужбовців. Там є істотний момент: людям, які укладають перший контракт, призначається одноразова виплата від 14 тис. грн. Це суттєва допомога від держави людині, яка прийшла на військову службу.

Працюємо з людьми, у яких закінчується контракт. Намагаємося їх переконати залишитися. Трапляються випадки, коли люди звільняються, але через деякий час повертаються до нас знову. Взагалі відтік кадрів – найбільш болюча для відомства тема. Що стосується співвідношення відтоку і набору, то, починаючи з цього року, ми дещо вийшли в плюс. Звільняють військовослужбовців зараз лише після детального розгляду ситуації, як крайній захід, якщо дійсно постає така необхідність.

Центри комплектування розширюють інформаційне поле, приділяючи велику увагу роботі з молоддю, особливо з сільської місцевості, щоб познайомити з прикордонною службою і поінформувати про набір. Проводять агітаційну роботу в середніх і вищих навчальних закладах, в центрах зайнятості, презентаційні заходи в регіонах ДПСУ. Беруть участь у ярмарках вакансій. В Одесі нещодавно представляли підрозділи спеціального призначення, презентували техніку, нашу екіпіровку, службових собак, що завжди становить інтерес для громадськості.

 – Які новітні підходи використовуєте у системі комплектування персоналу?

До нашої розмови долучається полковник Олексій Харченко, начальник відділу організації проходження служби рядовим, сержантським, старшинським складом та координації роботи з добору управління кадрового менеджменту Адміністрації ДПСУ: – Міжнародна організація з міграції та держдепартамент США надають вагому практичну допомогу у навчанні нашого персоналу, а також матеріально-технічну підтримку. Зокрема, йдеться про обладнання для центрів комплектування, за допомогою якого до єдиної бази підключена вся система набору до «Нового обличчя кордону», де відображаються всі етапи проходження кастингу. Така система функціонує в Києві та Львові, плануємо до кінця року її встановити в кожному центрі комплектування. Це спрощує нашу роботу та допомагає кандидатам вирішити усі питання онлайн, а не ходити постійно в наш офіс.

Основна мета «Нового обличчя кордону», якої домагаємося і ми, і наші західні партнери, – уникнути корупційних ризиків. Наші зарубіжні партнери допомагають нам у створенні такої системи. Без втручання ззовні людина реєструється в системі, отримує про це sms, далі триває етап автоматичного тестування, на результати якого ніхто жодним чином не може вплинути. Зараз відкрито реєстрацію на автоматичне тестування для відділень інспекторів прикордонної служби «РаваРуська», «Львів-авіа» та ОКПП «Київ». На черзі – прикордонні підрозділи «Римачі» (Волинська область), «Пархоменкове» та «Шегині» (Львівська область), «Одеса-авіа», «Харків-авіа», «Дніпро-авіа» та інші.

У цьому році з’явилася наша сторінка https://recruiting.dpsu.gov.ua. Раніше був просто блог. На ній створено новий блок – коротке резюме, де кандидати зазначають свої контактні дані, звідки вони, де хочуть служити. Ці резюме ми направляємо в регіональні центри комплектування, які попередньо консультують людей. Також тепер є аккаунт у Facebook «Служба за контрактом в ДПСУ», де висвітлюємо, що відбувається в нашому підрозділі комплектування, що нового у законодавстві, актуальну інформацію, працюємо зі зверненнями.

Також нам допомагають наші міжнародні донори, за їхні кошти подається зовнішня реклама на сітілайтах, білбордах, відбувається трансляція радіореклами. З їхньою допомогою зняли кілька цікавих роликів, що транслюватимуться по телебаченню.

У західних колег більше досвіду зі створення іміджевого відео. Зараз популярна VR-технологія, яку запровадила британська армія. Вони знімають відеосюжети так, щоб глядач бачив їх ніби очима дійової особи, яка, приміром, їде в танку. Людина, яка переймається цим дійством, хоче стати особисто його головним героєм. Коли запустили подібні ролики, кандидатів стало суттєво більше. Все залежить від фінансування і від наших можливостей. Зрозуміло, що англійці або американці з одним з найбільших військових бюджетів у світі, якщо потрібно набрати певну кількість людей, роблять усе залежне, не зважаючи на фінансовий фактор.

Павло Горбатюк:

– Донедавна через брак зовнішньої реклами в інформаційному просторі України ми дуже програвали. Одного сайту із певною інформацією замало для того, щоб рекламувати прикордонну професію серед широких верств населення. Деколи вдавалося домовлятися з органами влади, деякі з них йшли нам назустріч. Деякі відмовляли, маю на увазі співпрацю на безкоштовній основі. З цього року завдяки підтримці керівництва Служби нам цілеспрямовано почали виділяти кошти, як на забезпечення центрів комплектування, так і на рекламу.

На мою думку, завдяки цим крокам вдасться зробити певний прорив у наборі персоналу і зайняти належні позиції в інформаційному просторі. Розраховуємо, що це найближчим часом дасть свої плоди, і ми вийдемо на очікуваний рівень укомплектованості.

 

Спілкувалася Тетяна ФІЛІПЕНКО

Популярні розділи та сервіси