Північні рубежі захищені надійно

НАЗАД
17 березня 2015 15:45

Зважаючи на доволі складну ситуацію у зоні АТО та постійну підтримку Кремлем бойовиків із так званих «ЛНР» і «ДНР», є висока ймовірність збройних провокацій і на інших ділянках українсько-російського кордону. Зокрема, до зони ризику входить і сегментцього рубежу в межах Чернігівщини. Про те, наскільки захищеною є дана ділянка кордону, та багато іншого розповідає начальник Північного регіонального управління Державної прикордонної служби генерал-майор Володимир Плешко.

Зважаючи на доволі складну ситуацію у зоні АТО та постійну підтримку Кремлем бойовиків із так званих «ЛНР» і «ДНР», є висока ймовірність збройних провокацій і на інших ділянках українсько-російського кордону. Зокрема, до зони ризику входить і сегментцього рубежу в межах Чернігівщини. Про те, наскільки захищеною є дана ділянка кордону, та багато іншого розповідає начальник Північного регіонального управління Державної прикордонної служби генерал-майор Володимир Плешко.

 

– Володимире Костянтиновичу, охарактеризуйте, будь­-ласка, нинішню обстановку на північних рубежах нашої держави. Які загрози прикордонній безпеці наразі вбачаєте?

– Звичайно, сьогодні найбільш складною та напруженою є українсько­російська ділянка кордону, 183 кілометри якої охороняє Чернігівський загін. Обстановка там передусім характеризується веденням російськими спецслужбами розвідки нашого прикордоння із застосуванням різноманітних технічних засобів та шляхом направлення своєї агентури. Ми, в свою чергу, ведемо постійний моніторинг ситуації та посилюємо в інженерному відношенні ділянку відповідальності.

Українсько­білоруський кордон російські спецслужби також прагнуть використовувати у своїх інтересах. Зокрема, тут фіксуються спроби перетину державного рубежу особами, причетними до терористичної та сепаратистської діяльності в Україні. Також мають місце спроби транскордонних злочинних угрупувань налагодити канали незаконної міграції, постачання наркотичних засобів і контрабанди цигарок. Водночас можна відмітити, що у нас із білоруськими колегами існує порозуміння та підтримуються добросусідські стосунки.

Що стосується польського сегменту ділянки відповідальності регіонального управління, то тут, як і в минулі роки, обстановка динамічна та контрольована. Найбільш характерними правопорушеннями є незаконне переміщення наркотичних речовин, тютюнових виробів і отруйних речовин. Мають місце спроби налагодження каналів незаконного перетину кордону громадянами з африканського континенту та країн Близького Сходу з використанням чужих або підроблених паспортів громадян Євросоюзу.

 

– Останнім часом на всіх рівнях лунають заяви про необхідність посилення кордону з Росією на чернігівському напрямку. Наскільки дана ділянка держрубежу готова до сучасних викликів?

– На даному напрямку суттєво посилено щільність в охороні кордону. Наразі тут створено цілісну систему блокпостів та оборонних споруд, яка складається з бліндажів, довготривалих вогневих точок, загороджень і протитанкових ровів.

Найближчим часом на даній ділянці розпочнеться реалізація Державної програми «Європейський вал», про етапи якої було нещодавно наголошено у виступі Голови Служби на засіданні Кабінету Міністрів України. За сприяння керівництва Чернігівської області триває процес виділення земельних ділянок під прикордонну інженерну інфраструктуру. Так, минулого тижня голова обласної ради Микола Звєрєв провів нараду в Семенівському районі з метою вирішення даного питання.

 

– Зараз у країні активно триває четверта хвиля мобілізації. Військовозобов’язаних яких спеціальностей найбільше потребують органи Північного регіонального управління, наскільки військкомати задовольняють попередньо подані заявки та як налагоджено прийом, забезпечення і вишкіл новобранців?

– Північне регіональне управління вже має непоганий досвід роботи зважаючи на попередні хвилі мобілізації. Так, відповідно до Указу Президента Укра­їни «Про мобілізацію» в органах охорони державного кордону опрацьовано та подано до військових комісаріатів заявки на попов­нення поточного некомплекту особового складу. Попередня робота дозволяє стверджувати, що завдання з отримання необхідних мобресурсів буде виконано вчасно. Окрім того, ми додатково провели роботу щодо укладення контрактів з військово­службовцями, які призвані на службу за попередньою мобілізацію та виявили бажання залишитися на службі.

Щодо необхідних спеціальностей, то тут перевага надається військово­зобов’язаним, які проходили службу в прикордонному відомстві раніше. При цьому акцент робимо на розвідниках та спеціалістах інженерно­-технічного напрямку. З новоприбулим особовим складом заплановано допідготовку з використанням потужностей навчальних центрів Держприкордонслужби та інших силових структур.

 

– Наприкінці минулого року Адміністрація Держприкордонслужби провела суттєву зміну керівників різних ланок управління на місцях. Не є винятком і Північне РУ. На чому Ви як новий начальник регіонального управління робитимете основний акцент у питаннях управлінської діяльності?

– Як для керівника основними критеріями оцінки управлінської ланки є спроможність ефективно виконувати завдання в будь­-яких умовах обстановки. Я вважаю, що колектив Північного регіонального управління укомплектовано спеціалістами, які, враховуючи сучасні виклики та загрози, здатні адекватно їм протидіяти в інтересах охорони та оборони державного кордону.

 

– Торік ваше регіональне управління мало суттєві здобутки у боротьбі з економічною контрабандою. Так, практично припинено транзит сигарет з Білорусі на неіснуючі фірми у Придністров’ї. А ось у боротьбі з незаконною міграцією та наркотрафіком керівництво Служби відмічало певні прогалини. Чи вдалося їх усунути?

– Так, ми сьогодні спільно із представниками СБУ, МВС і білоруськими колегами активно працюємо у напрямку протидії налагодженню каналів незаконної міграції. Свідченням цього є припинення трьох спроб незаконного переміщення мігрантів – вихідців Південно-­Східної Азії та Африки з Білорусі до України на ділянці Житомирського прикордонного загону. На даний час за цими фактами проводяться слідчі дії в рамках кримінальних проваджень.

Щодо контрабанди наркотичних речовин. Після оновлення оперативного складу вдалося активізувати роботу в даному напрямку. Порівнюючи статистичні дані з минулим роком можна констатувати щодо зростання результатів майже в п’ять разів. Зважаючи на це хочу привести найяскравіші приклади. Так, на початку поточного року в ході спільних із співробітниками СБУ заходів у пункті пропуску «Устилуг» виявлено понад 1200 пігулок із вмістом псевдоефедрину. Наразі направлено повідомлення в слідчий відділ управління СБУ у Волинській області та розпочато досудове розслідування за статтею 305 Кримінального кодексу України.

У січні на ділянці відділу прикордонної служби «Дубровиця» за результатами реалізації оперативних даних затримано наркокур’єра з 600 грамами прекурсору «перманганат калію». Розпочато кримінальні провадження за статтею 305 Кримінального кодексу України стосовно кур’єра та за статтею 332 Кримінального кодексу України стосовно провідника.

І це лише початок. Ми й надалі нарощуватимемо зусилля у напрямках протидії незаконній міграції та контрабанді наркотиків!

 

– Товаришу генерале, на нещодавньому засіданні Колегії Держприкордонслужби Ви піднімали питання суттєвої віддаленості залізничних пунктів пропуску від кордону. А це, у свою чергу, значно ускладнює контроль за потягами під час їх руху від держрубежу до місця оформлення. Яка перспектива вирішення цієї проблеми?

– Так, проблема дійсно існує і вона пов’язана з переміщенням неоформлених у прикордонному відношенні транспортних засобів територією України. Це все створює небезпеку, або передумови до можливих диверсій за сприяння іноземних спецслужб і контрабандної діяльності. Станом на сьогодні нами всебічно вивчено цю проблему, внесено корективи в порядок охорони державного кордону. Проведено попередню підготовчу роботу з керівництвом Чернігівської, Житомирської, Рівненської, Волинської обласних державних адміністрацій, підрозділів СБУ, МВС і митної служби. Підготовлено пропозиції щодо удосконалення охорони державного кордону та прикордонного контролю на залізничних напрямках, які направлено до Адміністрації Держприкордонслужби. Розпочато практичну роботу з виконання заходів, що вирішуються на рівні регіонального управління та органів охорони державного кордону.

 

– На жаль, на сьогодні актуальною залишається проблема черг перед пунктами пропуску і багатьох пов’язаних із цим неприємних ситуацій. На вашій ділянці це передусім стосується такого перепускного пункту, як «Ягодин­авто». Які кроки вживаються для вирішення даного питання?

– Так, дійсно, проблеми черг у пункті пропуску «Ягодин» поки що існують. Але хочу зауважити, я був на різних автомобільних пунктах пропуску, зокрема і в таких країнах як Польща, Німеччина, Румунія та Фінляндія. І черги виникають періодично скрізь. Все залежить від причин їх виникнення. Існують об’єктивні, коли пункти пропуску не в змозі впоратися із величезним пасажиропотоком. Це повною мірою стосується і «Ягодина». Лише 15 відсотків учасників міжнародного руху перетинають там кордон у бізнесових справах та з метою туризму. Інші 85 відсотків – це жителі Волинської й Рівненської областей України та Любельського воєводства Республіки Польща, які їдуть з причин господарсько-­побутових потреб і намагаються знайти вигоду з різниці цін.

Інша справа, коли черги створюються штучно, що є передумовою до отримання неправомірної вигоди. Із цим ми боремося. Тільки протягом останнього місяця особовий склад відділу прикордонної служби «Рівне» на 45 відсотків замінено. Робота триває, ми будемо жорстко боротися з даними проявами корупції і принцип невідворотності покарання за ці діяння буде стосуватися кожного незалежно від рангів і посад.

Також щоб уникнути конфліктних ситуацій під час різкого збільшення пасажиро-­транспортних потоків, ми завчасно вивчаємо суспільну думку громадян та вносимо необхідні корективи в свою діяльність. За нашою ініціативою проводяться координаційні наради, брифінги, круглі столи, на які запрошуємо представників державних контрольних органів і служб, територіальних підрозділів МВС та МНС України, органів місцевого самоврядування та мас­медіа. Саме спільними зусиллями ми зможемо вжити вичерпних заходів щодо покращення ритмічності роботи пунктів пропуску та забезпечити безпеку громадян, що слідують через державний кордон з дотриманням їхніх прав і свобод.

Популярні розділи та сервіси