Результати міжнародної конференції країн-членів ЄС та країн Східного партнерства з питань інтегрованого управління кордонами

НАЗАД
14 вересня 2017 14:20

15 березня у Львові пройшла Міжнародна конференція країн-членів Європейського Союзу та країн Східного партнерства з питань інтегрованого управління спільними кордонами. Інтегроване управління кордонами – це скоординована діяльність компетентних державних органів, спрямована на створення та підтримання балансу між ефективною охороною державного кордону та збереженням його відкритості для законної транскордонної діяльності та подорожуючих осіб.

15 березня у Львові пройшла Міжнародна конференція країн-членів Європейського Союзу та країн Східного партнерства з питань інтегрованого управління спільними кордонами.

Інтегроване управління кордонами – це скоординована діяльність компетентних державних органів, спрямована на створення та підтримання балансу між ефективною охороною державного кордону та збереженням його відкритості для законної транскордонної діяльності та подорожуючих осіб.   

Її організаторами виступили Адміністрація Державної прикордонної служби України, Державний прикордонний комітет Республіки Білорусь та Міжнародна організація з міграції (представництва в Україні та Республіці Білорусь).

Це – перший міжнародний захід такого рівня, який є послідовним продовженням ініціативи Президента України Петра Порошенка щодо розвитку системи спільного управління кордонами, яку він озвучив під час зустрічі з Президентами країн Вишеградської четвірки восени 2014 року.

У Конференції взяли участь керівники прикордонних відомств Республіки Білорусь, Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Республіки Молдова, Угорщини та України, а також експерти прикордонних відомств Естонської Республіки, Республіки Польща, Словацької Республіки, Турецької Республіки, американські партнери, представники міжнародних організацій, європейських інституцій та місій (FRONTEX, EUAM, IOM, OSCE), офіцери зв'язку іноземних дипломатичних представництв, акредитованих в Україні.

У розширеному форматі учасники детально та змістовно розглянули сучасні виклики на спільних з країнами ЄС кордонах та шляхи зміцнення прикордонної безпеки у регіоні.

Вітаючи гостей Голова Держприкордонслужби України Віктор Назаренко зазначив, що лише спільний безпековий простір і колективні гарантії зможуть забезпечити надійність охорони спільних кордонів.

 «Хочу наголосити, що лише взаємна довіра та консолідація спільних зусиль здатні забезпечити ефективну протидію транскордонній злочинності, тероризму та іншим сучасним викликам», - сказав Віктор Назаренко.

Також усіх присутніх привітали Голова Державного прикордонного комітету Республіки Білорусь Анатолій Лаппо та Голова Представництва МОМ в Республіці Білорусь Зейнал Гаджієв.

Засідання проходило у форматі круглого столу, під час якого були порушені питання подальшого запровадження спільного контролю та патрулювання, розвитку системи аналізу ризиків, розширення мережі контактних пунктів та інформаційної взаємодії, роботи з персоналом, протидії корупції та багато інших.

В ході робочої дискусії Голова Держприкордонслужби Віктор Назаренко розповів про розвиток системи інтегрованого управління кордонами в Україні. Він наголосив, що впродовж останніх двох років Державна прикордонна служба України послідовно та системно впроваджує кращі європейські та світові практики.

Ця робота вже дає вагомі результати. Сьогодні спільний контроль вже здійснюється в ряді пунктів пропуску на польській і молдовській ділянках, завершується нормативне врегулювання цього питання зі Словаччиною та триває робота з Угорщиною і Румунією. Також особлива увага приділяється обміну інформацією та спільному аналізу ризиків, що дозволяє комплексно оцінювати ситуацію і прогнозувати її розвиток. Розгортається мережа контактних пунктів, які є важливим елементом комунікації на кордоні. При цьому інформація, що циркулює через них, дозволяє ефективно координувати міжнародні операції і оперативно вирішувати питання, в тому числі простих громадян.

Під час виступів заступник начальника Поліції – Головний директор охорони правопорядку Угорщини Жолт Халмоші озвучив також тему інженерно-технічного оснащення кордону, як елементу протидії нелегальній міграції. При цьому він зазначив, що осіб з даної категорії необхідно чітко розподіляти на біженців та економічних мігрантів. Він додав, що вирішення проблеми незаконних мігрантів не можна переносити в глиб країн куди вони прямують, а треба вирішувати на зовнішніх кордонах ЄС.

Окремо очільник українського прикордонного відомства Віктор Назаренко зазначив, що фундаментальним фактором, який впливає на організацію інтегрованого управління кордонами і в Україні, і в більшості країн – учасниць конференції, є гібридна агресія Росії проти цивілізованого світу.

З урахуванням актуальних загроз, Держприкордонслужба України у 2015 році розробила нову Концепцію інтегрованого управління кордонами, розраховану до 2020 року.  

Її реалізація дозволить підвищити ефективність впровадження європейських принципів в охороні кордону, комплексно вирішувати проблемні питання, сприятиме прийняттю спільних рішень на тривалу перспективу та в цілому – підвищенню рівня безпеки на кордоні.

Голова прикордонного відомства України подякував міжнародній спільноті за допомогу, і зауважив, що Україна залишається надійним форпостом безпеки на східному кордоні Європи.

«Ми готові до подальшої плідної співпраці на основі європейських принципів інтегрованого управління кордонами», - зауважив він.

Впровадження кращих практик відбувається при активній підтримці Місій EUAM і EUBAM, МОМ, FRONTEX, держав співдружності Чорноморського басейну, країн ЄС, дипломатичних установ США, Канади, Японії, а представники Держприкордонслужби стали активними учасниками багатьох комунікаційних платформ з питань безпеки під егідою НАТО, ООН та ОБСЄ.

Зокрема, лише у минулому році представники українського прикордонного відомства взяли участь у 7 міжнародних операціях FRONTEX, багатонаціональних морських навчаннях, низці спільних спеціальних прикордонних операціях. Вже цього року Держприкордонслужба взяла участь у 2 таких масштабних міжнародних заходах. 

Спільно з Представництвом ЄС в Україні реалізується проект Твінінг. Крім консультативної та експертної підтримки системно розвиватися Держприкордонслужбі допомагає реалізація проектів міжнародної технічної допомоги. У минулому році прикордонні підрозділи отримали автомобільної техніки, засобів зв'язку, спостереження і контролю на суму понад 450 мільйонів гривень, а у 2015 році міжнародна допомога склала 945 мільйонів гривень.

Створюється принципово нова інтелектуальна модель комплексної системи захисту та охорони кордону, де різні інженерно-технічні засоби дозволяють у режимі «он-лайн» контролювати ділянку і оперативно реагувати на її порушення. У фокусі постійної уваги знаходиться система спостереження за надводною обстановкою та введення системи повітряного моніторингу з використанням безпілотної авіації.

В свою чергу Командуючий Служби охорони державного кордону Литовської Республіки Ренатас Пожела під час виступу розповів про використання сучасних інформаційних технологій в інтегрованій охороні кордону, які застосовує його країна. Кінцевою метою цього має стати мінімум затрат та максимальна ефективність на кордоні.

У ході Конференції усі учасники висловили прагнення спільно працювати над мінімізацією загроз у сфері прикордонної безпеки та і надалі активно розвивати систему інтегрованого управління кордонами.

Популярні розділи та сервіси