Бути профі

НАЗАД
09 листопада 2018 14:52

Знайти гідного рекрута – лише половина справи. а от зробити з нього спеца, який завжди напоготові і за екстремальних обставин може застосувати зброю, діяти на рівні рефлексів – справа зовсім інша. цим опікується відомча система професійної підготовки. на шляху вирішення кадрових питань виникає чимало перешкод, здолати які служба має намір найближчим часом.

Принципи профпідготовки потребують суттєвих змін. Очевидно, підходи до роботи з українським прикордонником мають оновитися на прикладах та досвіді кращих практик підготовки персоналу передових армій світу. Протягом першого півріччя було організовано навчально-методичні збори з фахівцями підрозділів професійної підготовки органів Держприкордонслужби України. Захід запам’ятався своєю продуктивністю, адже тут було детально розглянуто всі наявні проблеми та напрацьовано шляхи їх вирішення. На учасників чекав комплекс інструкторсько-методичних та показових занять. Зокрема, з організації бойової роботи, порядку тренування особового складу та підготовки підрозділів до пошуку правопорушників та локалізації нестандартних (кризових) ситуацій, безпосередньої підготовки нарядів з урахуванням змін у системі охорони державного кордону. Особливий інтерес для офіцерів становили показові навчання з практичної підготовки бойових резервів. Все це відбувалося в польових умовах, у складній тактичній та наближеній до бойової обстановці. При цьому в центрі уваги були індивідуальні навички та вміння учасників зборів, а також їхня спроможність виконувати завдання за призначенням і здатність організовувати процес підготовки персоналу за напрямом діяльності. Окремо обговорювали систему поточної підготовки, особливості її спеціальної складової, порядок планування, організацію виконання заходів, здійснення контролю.

Приділяючи велику увагу підготовці особового складу та підрозділів до виконання завдань, Голова ДПСУ генерал-полковник Петро Цигикал особисто брав участь у зборах. Він окреслив основні завдання щодо комплексного переформатування системи профпідготовки персоналу вже в 2019 році. Зміни відбудуться в організаційно-штатних підходах до побудови «професійної» вертикалі, вимогах до фізичної та вогневої підготовки у відомстві загалом.

У свою чергу, директор Департаменту особового складу генерал-майор Микола Маланчій, який очолював збори, звернув увагу на те, що в найкоротші терміни на базі Інституту підвищення кваліфікації при Національній академії Держприкордонслужби буде організовано курси підготовки особового складу за великим спектром спеціальностей. Він наголосив, що призначення військовослужбовців на посади та їхнє кар’єрне зростання можливі тільки після проходження відповідного навчання. Водночас він зазначив, що необхідне упорядкування системи планування та звітності з підготовки особового складу, об’єктивне оцінювання персоналу Служби та недопущення корупційних проявів у системі підготовки персоналу. В рамках реформування системи підготовки військовослужбовців за новими стандартами найближчим часом в ДПСУ має відбутися низка якісних змін. Микола Маланчій поділився своїм баченням ситуації, а також планами на найближчу перспективу:

– До останнього часу, зважаючи на зниження показника укомплектованості, було прийнято рішення направляти рекрутів одразу безпосередньо в підрозділи. Що робиться для підвищення професійної підготовки цієї категорії молодшого персоналу?

– З початку цього року на військову службу за контрактом у відомство прийшли більше двох тисяч осіб. Цим частково вирішено питання укомплектованості, водночас це позначилося на професійній готовності. А якою вона буде, якщо цивільну молодь одразу ставити у стрій та доручати виконання завдань за призначенням? При цьому керівники на місцях, за клопотанням яких рекрутів і направляли одразу в органи охорони кордону, мали б забезпечити високий рівень професійної підготовки таких військовослужбовців. Цього не відбулося. Тому в навчальних закладах Служби запроваджено практику підвищення кваліфікації молодшого персоналу, який прийшов безпосередньо в підрозділи. Найближчим часом всі вони отримають необхідні знання та навички.

– Досвід прикордонних підрозділів доводить необхідність виконання особовим складом вправ, що наближені до умов сучасного бою, різних ситуацій оперативно-службової діяльності і правомірного припинення протиправних дій у складі підрозділу, групи та самостійно. Як у цьому контексті організовано підтримку професійних навичок військовослужбовців щодо вогневої та фізичної підготовки?

– Слід сказати, що з початку року в органах служби проведено майже 2000 стрільб. Водночас через невідкладні заходи чи обставини, такі як відрядження на посилення ділянок кордону, несприятливі погодні умови, мають місце перенесення стрільб. Це спричиняє послаблення практичних навичок персоналу. Певна річ, відповідальні особи за підтримкою керівництва корегують графіки служби, планують заняття протягом декількох діб поспіль та шукають можливості забезпечити максимальну присутність персоналу на заняттях в польових умовах. Адже якщо особовий склад не підтримує свої навички поводження зі зброєю та боєприпасами, нехтує дотриманням заходів безпеки, це може призвести до непоправних наслідків.

Що стосується роботи начальників з фізичної підготовки, то їхня роль здебільшого зводиться до забезпечення змагань та інших спортивних заходів. Це, певна річ, добре, тому що посилює іміджеву складову служби, але фізична готовність саме до оперативно-службової діяльності має бути кращою. Тому ці фахівці мають приділяти більше уваги організації, проведенню та дієвому контролю заходів фізичної підготовки, приведенню матеріально-спортивної бази підрозділів до сучасних вимог. Водночас для оптимізації та наближення змісту фізичної підготовки прикордонників до готовності якісно виконувати службово-бойові завдання пройшли випробування нові вправи фізичної підготовки та переглянуті вправи і нормативи.

– Процес реформування системи професійної підготовки сьогодні триває. Чи можемо говорити про конкретні результати та найближчі плани?

– Цілком логічно, перше, що має дати основний поштовх реформуванню системи професійної підготовки, – це зміна ставлення до неї особового складу та керівників. Адже події на сході країни нам показали, що визначені завдання може виконати тільки якісно підготовлений особовий склад. Професійність є головною умовою ефективного виконання щоденних обов’язків і на мирних ділянках кордону. Тому слід не боятися «обнулитися», аби визнати реальний рівень підготовки кожного військовослужбовця та реального стану справ у підрозділах, привести його до визначених вимог, виробити нові підходи. Керівники підрозділів підготовки персоналу мають дати реальну оцінку підготовленості кожного прикордонника, забезпечити організацію та керівництво процесом, систематизувати «бойову» роботу та контроль за підготовкою в підрозділах органу. Важливо дотримуватися термінів проведення стрільб та залучати максимальну кількість особового складу, дотримуватися заходів безпеки і жорсткого контролю за використанням боєприпасів під час занять.

Що стосується відомчої системи підготовки персоналу, то на часі її кардинальне реформування. На першому етапі удосконалено базову підготовку, перепрацьовано програми підготовки курсантів академії, здійснено оргштатні зміни у прикордонному виші, створено у його складі Інститут підвищення кваліфікації. Також Навчальний центр реорганізовано в Головний центр підготовки особового складу. І це не просто зміна назви, а принципово нова структура закладу, у штаті якого уже існує п’ять центрів, що готують фахівців за різними спеціальностями.

На другому етапі плануємо розробити нову модель підготовки персоналу. Це потребує напрацювання низки нормативних документів. До кінця року готуємо проект нової Настанови з фізичної підготовки ДПСУ, опрацьовуємо перелік основних документів, що регламентують організацію, планування та облік професійної підготовки персоналу, розглядаємо питання створення типової для органів та підрозділів служби навчальної матеріально-технічної бази. Ізмаїльський навчально-тренувальний загін Морської охорони реформовано в Навчальний центр Морської охорони одним із завдань якого запланована поетапна підготовка офіцерських кадрів для потреб морської охорони відомства.

Для якісної підготовки кінологів відомства об’єднаємо зусилля Кінологічного навчального центру та кафедри кінології Національної академії ДПСУ ім. Б. Хмельницького за єдиним задумом. На базі Академії передбачено створення Науково-дослідного інституту, Навчально-наукового інституту підготовки керівних кадрів та Навчально-наукового інституту правоохоронної діяльності. І це тільки перші видимі кроки майбутніх змін.

Якісно підготовлений персонал, сучасне озброєння та техніка, нові програми професійної підготовки, створені з урахуванням досвіду охорони кордону в умовах ведення бойових дій та досвіду, переданого європейськими колегами – це те, що допоможе нам почуватися впевнено на шляху до реалізації запланованого.

Популярні розділи та сервіси